Autor Subiect: un ultim gand...  (Citit de 3420 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline desdemona

• Mesaje postate: 1694
  • Gen: Femeie
  • esentialul este invizibil pt ochi
    • Vezi Profilul
un ultim gand...
« : 21 August, 2005, 05:02:36 pm »
aceasta povestire este fictiune...doar gandurile se completeaza...cand scrii te eliberezi...

am renuntat de mult la a mai spera,la a mai crede ca va fi bine..am renuntat la vise,ilzii...fericire.am renuntat la viata si la moarte...are sens?ce rost are?se merita?astea ma framanta...ceva imi spune ca da...are dreptate...iubesc viata..ce paradox...renunt la a mai trai...dar...dar eu sunt o antiteza de insusiri..de ce sa nu gandesc la fel..?
uneori ne cuprinde o teama pt ca odata cand am suferit am vrut sa murim...dar nu vrem asta ..dar din lasitate asta era singura soluti...dar daca nu te potrivesti ..daca nu iti gasesti locul?....mie demult nu imi mai este frica de moarte..de mult nu am mai cunoscut fericirea adevarata..cand mi se parea ca o zaresc..disparea..la fel de repede cum aparea...ca o iluzie...
o data mi s-a parut ca mi-am gasit locul in mijlocul naturii...imi puteam crea un nou univers.....cel care ma reprezenta..dar a fost doar un vis...s-a sfarmat atat de usor...de cine a fost ucis?de oameni..si omenirea mai savarseste o crima..
uneori as vrea sa fiu o inchipuire..sa pot sa dispar...dar nu..nu vreau sa fiu uitata...as vrea sa fiu cerul..da..aasta vreau..e singura mea dorinta...as fi vesnica...as fi pretutindeni..as fi admirata..as fi tot...as fi fericirea..
dar nu...eu sunt doar un vis..un vis care nu poate hotari cand se va termina...dar indiferent de durata amintirii mele..finalul este acelasi..voi disparea pt totdeauna..este grea vesnicia,nu?
un ultim gand este ceea ce mai las ca amintire..altceva ar mai dura pt totdeauna?..moartea..da..ea este vesnica...dar..nu..nu vreau sa inspir teama...nu asta vreau sa simbolizez..
de aici vad orasul..vad lumea...este blocul amintirilor..cat de frumos este apusul..asa voi apune si eu...dar oare cu aceasi glorie?
apare luceafaru..imi aminteste de iubirea eterna..asa voi face si eu..voi intra in eternitate....
luna imi va lumina calea...asa o voi vedea doar eu....
  un ultim gand pt voi oameni..ati mai savarsit o crima..ati mai ucis un vis...
Singuratatea te transforma intr-un Cristofor Columb navigand spre continentul propriei inimi.
 Cate catarge nu-ti cresc in sange ,cand de lume te leaga numai marile?pe fiecare clipa m-as imbarca spre apusurile Timpului

Lord_Saladin

• Vizitator
Re: un ultim gand...
« Răspuns #1 : 21 August, 2005, 07:08:28 pm »
  Lupta, Desiree...
 Nu lasa lumea sa te calce in picioare...

Nu cunosc exact circumstantele care te-au dus in aceasta stare... dar pot sa iti spun, cu mana pe inima, ca nu ai aceleasi motive pe care le am si eu (partial, poate), si ca pentru tine mai exista o salvare, o posibilitate sa iti creezi acel univers al tau.

Incearca sa lupti pentru visele tale, atata vreme cat ai mijloace, posibilitati sa le realizezi. Nu ceda...
 Ai un iubit, nu ? Asta inseamna ca CEL PUTIN UN OM  pe lumea asta te considera valoroasa, demna de a fii iubita cuiva... Inseamna ca ai valoare, ca meriti sa traiesti, ca ai pentru ce trai !
 Lupta....

dew

• Vizitator
Răspuns: un ultim gand...
« Răspuns #2 : 21 August, 2005, 08:53:39 pm »
  :'(  Adevarul este ca ma afecteaza toate acestea ... :'( Eu nu vreau sa fiti tristi,sa va ganditi la moarte.Eu vreau ca voi toti,prieteni,sa fiti bine si fericiti,bucurosi si sanatori.Vreau sa va dati seama ca aveti O VIATA doar si ca aceasta trebuie traita din plin. Ar trebui sa faceti ceva util,ceva care sa va tina ocupati...nu sa plangeti si sa va intristati.

Nu este greu sa realizati asta,trebuie doar vointa.

Offline desdemona

• Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 21 August, 2005, 09:34:22 pm »
va multumesc mult pt incurajari....toti prietenii ma considerau cea mai optimista persoana din lume...imi placea sa zambesc sa rad...eram plina de viata..da ...asta este cuvantul potrivit...ce s-a intamplat de gandesc asa acum?s-au intamplat mai multe lucruri si nu mai sunt lasata sa zambesc sa rad..sa fiu eu...credeti-ma ca asa e...intradevar m-am maturizat...am cazut din globul meu de cristal....nu ar fi fost nici o problema asta ...dar s-au adunat..si tot ceea ce construiam..vise sperante...zambete...erau daramate..iar acum nu gasesesc calea..nu stiu pe unde sa o iau...nu imi vine sa cred ca acea fata plina de sperante ...acum nu mai crede in ele...imi pare rau daca am dat impresia ca vreau sa ma sinucid ..nu...iubesc viata..dar nu gasesc un mod de a o continua...de reusit am sa reusesc....si nu spun asta ca sa nu par daramata total..nu...in adancul meu cred ca am sa reusesc..cred ca toti vom reusi...dar nu stiu cand...imi place sa scriu aceste povestiri..ma elibereaza...cand scriu nu mai plang....ma linisteste...
cred ca ceea ce am scris eu nu are nici un inteles..aa...si repet..imi cer scuze daca am dat impresia in aceste randuri si celelalte ca as alege ca scapare sinuciderea si ca o aprob..nu...doar ca ii inteleg...nu ii mai judec...pt ca noi nu avem dreptul asta..sa judecam....
Singuratatea te transforma intr-un Cristofor Columb navigand spre continentul propriei inimi.
 Cate catarge nu-ti cresc in sange ,cand de lume te leaga numai marile?pe fiecare clipa m-as imbarca spre apusurile Timpului

Offline Evangeline

• Mesaje postate: 665
  • Printesa Katterina de Beauburg
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 22 August, 2005, 01:11:11 am »
In sfarsit am gasit o raza de lumina :D
Bravo, Lord_Saladin! :) Incurajezi pe altii si le dai sfaturi bunicele.  ;)

Draga desiree, esti trista dar sa nu uitam ca nu demult straluceai precum soarele ;D. Te maturizezi si e o perioada mai grea. Am trecut si eu prin asta...nu numai eu, ci toti. E perioada in care nu-ti poti gasi rolul in aceasta lume, in care crezi ca nimeni nu te iubeste, toti te ignora. Stiu, e o perioada grea :'(. Poate peste ani vei citi din nou ceea ce ai scris si-ti vei aduce aminte ca a fost o perioada trista din viata ta, insa nu e cazul sa te gandesti ca vrei sa mori. Gasesti puterea de a trece peste asta, de a invinge, roaga-te Domnului si fruntea sus, ca nu-i sfarsitul lumii ;). Ai o viata inainte si sa stii ca probleme vei avea mai mari decat le ai acum. Noi, adolescentii, nu suntem "trecuti prin viata" si mai bine ascultam de sfaturile celor care stiu mai bine. Imi plac foarte mult mesajele Mariei si va sfatuiesc sa le cititi si sa invatati ceva din ele ;)
Never, never quit!

Offline desdemona

• Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 22 August, 2005, 09:31:24 am »
da..stiu ca este o perioada...problema e ca am mai trecut prin asta demult tare...dar nu conteaza asta..ceea ce este mai rau..e ca nu stiu ce imi lipseste..sunt iubita...am tot ceea ce vreau...dar cum spui tu..va trece..si eu cred la fel...trebuie sa gasesc calea..va multumesc pupici..aveti grija de voi

Lord_Saladin

• Vizitator
« Răspuns #6 : 22 August, 2005, 10:09:28 am »

Citat
Bravo, Lord_Saladin!  Incurajezi pe altii si le dai sfaturi bunicele. 

Unde exista speranta, trebuie sa se lupte pentru bine.Desiree poate alege sa dea inapoi sau sa LUPTE.Eu nu am nici macar posibilitatea sa lupt, din certe motive.... Pe cuvantul meu ca as lupta daca as avea cum si pentru ce...

Citat
Noi, adolescentii, nu suntem "trecuti prin viata" si mai bine ascultam de sfaturile celor care stiu mai bine. Imi plac foarte mult mesajele Mariei si va sfatuiesc sa le cititi si sa invatati ceva din ele 

Sfatul e foarte bun unde e rost de lupta..... dar unde nu se poate lupta....
 Care e rostul celor scrise aici ? Descarcarea, intr-adevar.. ce ascundem in real, scoatem la iveala in spatiul acesta imaginar...

Offline lonelyness

• Mesaje postate: 70
  • Totul e marginit,suferinta nu...
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 22 August, 2005, 08:00:11 pm »
Desiree...nu mai ai aceleasi sperante,aceleasi vise,aceleasi iluzii...nu mai esti un copil din pacate...te-ai maturizat...iluziile copilariei au murit din pacate...si asta doare tare...dar ai castigat in schimb maturitate...acum nu mai vezi viata in roz asa cum o vedeai odata...acum vezi viata adevarata asa cum este ea...si sper sa iti alegi calea potrivita...sa iubesti pe cei ce te iubesc si sa fii fericita...
Imbratisez dorinta de a muri sarutand placerea durerii...

Offline creatza_sad

• Mesaje postate: 3
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 23 August, 2005, 02:04:03 am »
 "Moartea este primul mister care tulbura adanc consiinta umana. Atunci cand traiesti cu adevarat, simti viata in nuditatea ei. Cand nu iti mai este frica de nimic esti liber. Iar atunci cand esti liber, nimeni nu te mai inlantuie. Nici macar Dumnezeu. Si EL se sperie de ce i care sunt pregatiti sa moara, care au invatat sa moara, care au invatat sa zboare si disperat sa nu ii piarda, le taie aripile. Ceea ce nu stie nici macar Dumnezeu este ca atunci cand esti pregatit sa zbori in infinit, zbori si fara aripi.
 De tine se sperie? Mie nu imi este firca de moarte. Mi-e frica de momentul in care inima mi se va opri si...nimic! Tie iti este frica de moarte? Nu te temi ca intr-o zi nu vei mai vedea persoanele pe care nu le supoti? O sa le duci lipsa? Dar prietenii? Dar cei pe care sperai sa ii regasesti? O sa iti doresti sa iti retragi o vorba spusa la repezeala, un gest care a ranit pe cineva, o fapta facuta la un impuls sau o vorba buna sau un gest fumos facut unei persoane care nu stie sa aprecieze gestul tau. Creatorul al creatie nu a lasat loc de ura. Oricat de mult ti se pare ca urasti o persoana, in adancul inimii iti este draga.
 Acum..iar ma bate gandul la...dar nu cred ca am puterea...sau..ramane de vazut...cate voi mai putea indura inainte sa zic..GATA!! oare??