Autor Subiect: Viața în alb, negru și roșu  (Citit de 1364 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline alexia

• Mesaje postate: 870
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
    • Inainte de toate, fii OM!
Viața în alb, negru și roșu
« : 09 Mai, 2011, 10:38:21 pm »
Dansez. Într-un picior. Celălalt mă doare de drumul înapoi. Vreau să merg înainte, nu înapoi. Muzică bună. Veche. Dansez intr-un picior și visez. Vise de cretă pe tablă neagră. Creta cade praf. Am mai murit puțin. Într-un picior. Se aude o muzică bună.

Pe masă, un pahar de vin. Jumătate gol, jumătate plin. Mai iau o înghițitură, mai renunț la ceva. Între degetele mele, paharul îmi pare o cușcă. Sufletul mi-e încarcerat. Las paharul pe masă. E liniște. Dansez, în continuare, într-un picior.

Mă îndrept spre fereastră. Aerul rece îmi dă o palmă. Înghit în sec. Renunț la mine.

În paharul tău, mai e vin. A rămas așa, cumva, a mă întorc. Vinul e roșu. Mâinile mele sunt albe. Oana Pellea spunea că viața pleacă întâi din mâini. Eu nu vreau sa-mi plece viața, eu vreau să pleci tu.
"Ceea ce nu ma ucide, ma face mai puternic."

Offline alexia

• Mesaje postate: 870
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
    • Inainte de toate, fii OM!
Re: Viața în alb, negru și roșu
« Răspuns #1 : 07 Martie, 2012, 02:15:35 am »
Chat Noir. O viață de om în câteva ore. Îmi amintesc de "Viața în alb, negru și roșu". În continuare dansez. Într-un picior.

Paharul e cu vin. Jumătate gol, jumătate plin. Mă doare o mână. Mâna cu care nu ți-am scris. Nu am avut cuvinte. O foaie albă. Un vin roșu. O lumânare neagră.

Orizontul tăcerii. Muzică. "Georgia on my mind". Mă înfior. Aprind o țigară. Fumul mă duce la tine. O linie. Un fir. Pun un picior. Celălalt mă doare. În continuare. De drumul înapoi.

O eșarfă îmi flutură la gât. O eșarfă cu alb, roșu și negru. M-am învelit. În ea. În Paris. În tine. În alb, roșu și negru. O rafală de vânt. Un colț de eșarfă pe obraz. Inchid ochii. Oftez. Mi-am luat rămas bun. De la mine.
"Ceea ce nu ma ucide, ma face mai puternic."