Autor Subiect: you've got mail  (Citit de 2268 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Lady Allia

• Mesaje postate: 2081
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
you've got mail
« : 04 Februarie, 2008, 07:37:39 am »

ce ar fi daca mi-as lua inima în dinti si le-as spune tuturor cât de tacut existi în fiecare gura de aer pe care o inspir, în fiecare por de suflet?! când uit sa respir si eu ma întreb daca esti, dar stiu ca esti. esti acolo în mine cu toata fiinta ta, dar taci. tu nu stii sa vorbesti.
stii doar sa existi.
când e liniste aud venind din suflet o melodie. ai pus din nou patefonul batrân "sa cânte" melodia mea preferata. îmi vad toate zâmbetele ridicându-se încet în fata mea.
danseaza. danseaza înlantuite într-un sarut salbatic si cald asemeni unui dervis.
alteori..., când linistea parca ar vrea sa ma sufoce te aud murmurându-ma ca pe o chemare. as vrea sa nu te aud.
chiar as vrea. dar te aud si încerc sa te desenez cu toata fiinta mea. te conturez încet pe tine...un TU imaginar.
cu ochii închisi întind mâinile si te modelez. sub palmele mele te nasti a nu stiu câta oara. îti conturez parul, fruntea, urechile, ochii, nasul, barbia, buzele, umerii.
aici m-am oprit putin. îmi aplec fruntea si buzele. fara sa vreau lacrima mi s-a asezat cuminte pe umarul tau. încep si îti conturez bratele, pieptul... - inima o aud cum îti bate si...nu eu ti-am pus-o acolo - o sarut atât de apasat încât a uitat sa bata. nici ea nu a mai batut o clipa, nici eu nu am mai respirat, apoi...am continuat sa te conturez. esti...gata. esti aici. iarasi se aude o inima. nu e a ta. e a mea de data asta. ma ridic pe vârfuri (esti mai înalt decât mi te chipuiam...) si vreau sa te sarut din nou.
atunci mi-am amintit!
în linistea noastra noi nu suntem singuri. "nu suntem singuri!!!" - îmi rasuna din nou si din nou. plâng. ma opresc si respir adânc. la urma urmei oricât te-as iubi sunt femeie si oricât doare zona inimii constiinta îmi spune mereu cine sunt. nu trebuia! ticaloasa! mie de ce trebuie mereu sa-mi pese??? de ce???
imaginar cum esti mi-ai vazut sprâncenele încruntate, ezitarea si mi-ai amintit ca ma iubesti. da. si eu te iubeam. te iubesc. dar trebuie sa fac asta! ce? - parca ma întrebau ochii tai.
asta! ti-au raspuns ai mei: vreau sa fi frumos! am început sa îti aranzej parul putin ravasit de mâna mea. ti-am încheiat nasturii de la camasa, ti-am fixat cravata pe mijloc, te-am ajutat sa îmbraci sacoul, ti-am sters tristetea de pe buze si ti-am pus un zâmbet senin si:
"gata!".
ochii tai îmi spuneau ca nu vrei sa pleci. vei pleca însa.
în afara noastra sunt oameni iubitule. oameni care s-au daruit. oameni care ni s-au daruit. oameni care au încredere. oameni care ne iubesc.
stiu! stiu ca nu în felul acesta, dar nici nu trebuie. dragostea parca e mai buna linistita. face bine la inima (ce prostii spun...ma aud îngaimând).
lânga tine e o femeie si ma doare. nu ea ma doare. eu. ma dor ochii ei plini de speranta, mâinile ei tinere care te asteapta, gândurile ei pline de grija pentru tine...ma dor. orice femeie merita sa fie fericita.
tu nu esti fericit lânga ea? vei fi! vei fi daca i te daruiesti total fara limite si gratii! îti mai aranjez cutele de pe sacou si îti zâmbesc: esti gata iubite! gata îmbracat pentru viata! ti-am dat tot ce am avut. pe mine. asa cum nimeni nu m-a stiut vreodata si nici nu ma va stii. la vreme de furtuna cauta-ma în buzunarul ala mic, mic pe care ti l-am croit la inima. l-am cusut atat de bine incat nici nu ai sangerat. sunt mica, mica de tot - sa nu ma gasesti prea des...
asa...acum ti-am aranjat si ochii. licaresc. o lacrima! nu pot sa o sterg. nu pot!!!
nu...nu eu am pus-o acolo. ti-o las. nu am cum sa îti iau si visele. alea sunt ale tale.
ma întrebi daca tu...nu ma dori.
nu iubite, tu nu ma dori. tu ma rupi în bucati pe mine si lumea mea linistita!
si daca e asa de ce vreau sa pleci?
nu e logic? pentru ca sunt egoista. pentru ca nu mi te mai potrivesti pe suflet. deja imi esti si in afara lui.
pentru ca - simplu...din egoism!
de aceea pot fi si vesela acum!
nu vezi? zambesc. eu nu am lacrimi ce nu pot fi sterse si nici lacrimi care curg.
nodul din gât? lasa-l. si eu ti-am lasat visele. ala e al meu. mi-e teama ca nu ai sa iesi pe usa sa pleci.
nu! nu te iubesc si nu te vreau! iesi!
m-ai privit cu un licar ciudat. uitasem ca eu ti-l pusesem pentru altcineva. doar lacrima aia care ti se rostogolea
peste obraz era pentru mine.
te-am privit, dar nu eram acolo. eram departe. ai iesit.

de abia cand ti-am auzit pasii pe dalele din fata casei am revenit la mine. "am fost plecata" ca sa te pot lasa sa pleci.
ma uit in urma ta si imi duc mainile instinctiv la gura. le apas tare, tare sa nu urle singura. o mana o retrag sa imi ascund si ochii, dar pe ei nu ii pot opri. ei plang singuri. plang lacrimile ce le-am sechestrat sa nu le vezi tu si sa pleci indoit de suflet. asa ti-ai plans lacrima si ti-a ramas surasul.
nodul in gat... - l-am inghitit. acum a coborat in suflet si va ramane acolo cu mine. acum e al meu si...doare!
doare ca naiba!
genunchii nu ii mai simt. mi-au cazut singuri si m-au ingenuncheat cu toata fiinta mea care sta doar asa scuturandu-se in sus si in jos.
DA! plang fire-ar sa fie! plang! plang pentru prima data cu hohote din suflet de femeie. m-am trezit. fata imi era uda de lacrimi. sufletul ma tragea in jos ca pe o piatra de moara. ma ridic sa imi
aduc o cafea. din camera de alaturi se aude: "you've got mail".
zambesc. esti tu. ma strigi dintr-o casuta de mail. foarte bine. acolo sa ramai. nu vreau sa te tin in bratele mele niciodata - doare prea tare sa te scot afara din fiecare bucata din mine!!!
inca tremur de durere si doar mi te-am imaginat! nu exista anestezic pentru asa ceva.
din camera de alaturi se aude din nou: "you've got mail!"
da...as vrea sa nu te aud.
« Ultima Modificare: 04 Februarie, 2008, 08:29:42 am de Lady Allia »