Autor Subiect: Barbatul puternic pe care si-l doresc femeile  (Citit de 11109 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

guardiangel

• Vizitator
Barbatul puternic pe care si-l doresc femeile
« : 04 Martie, 2008, 11:22:53 pm »
Am citit cartea lui Elliot Katz Cum sa fii barbatul puternic pe care si-l doresc femeile si mi s-a parut relevanta in ceea ce priveste relatia unui cuplu, de aceea am sa scriu cateva note cu ideile mai importante... intr-un miniserial. Sper sa fie de folos.

1.   Ce isi doresc femeile???
O femeie viguroasa isi doreste un barbat puternic, care este in stare sa ia o hotarare, un barbat pe care se poate baza, un barbat care stie ce e bine pentru apropiatii sai, un barbat care face ceea ce trebuie, nu ceea ce e mai simplu, mai la moda, mai rapid...

Cand intr-una din relatiile noastre apare o problema, adesea e mai usor sa ii invinuim pe altii decat sa ne asumam raspunderea. Totusi, la un moment dat trebuie sa ne dam seama ca o relatie este o oglinda si ca provocarile sunt tot atatea sanse de a te maturiza.

El: se spune ca viata unui cuplu este ca un dans. Cand unul face un pas inainte, celalalt face un pas inapoi.
Ea: cred ca seamana cu un dans, dar din alt punct de vedere. Daca nu ma conduci, nu pot sa dansez.

El: cand am trecut prin clipe grele, de fiecare data ea m-a ajutat sa vad partea buna a lucrurilor, cu acelasi zambet cald si afectuos dintotdeauna.

2.   Fii puternic
La masa, ca de obicei, ea il servi pe el mai intai. El ii zambi spunandu-i cat de delicioasa este mancarea.

Ce v-a ajutat sa ramaneti fericiti, impreuna, toti acesti ani?
El este un om bun, un adevarat stalp al familiei in vremuri grele.

Vorbeste vre-odata despre framantarile lui?
Framantari? Cateodata o face, dar cand aud un barbat care isi aduce mereu problemele in discutie, nu pot decat sa clatin din cap. Vreau un sot puternic, si sigur pe el. Asta ma face sa ma simt in siguranta, sa ma simt iubita. E greu sa admiri un barbat care vorbestenintr-una despre necazurile sale.
O femeie vrea sa-si admire sotul si sa-l respecte, dar nu-si doreste ca el s-o priveasca cu dispret.
Atunci cand sunt cu un barbat, vreau sa ma simt femeie. Vreau sa fie puternic si sa ma protejeze. Degeaba e baiat bun si face treburile din jurul casei si ma ajuta in gospodarie. Eu tot ca o mama singura ma simt cand de cate ori trebuia luata o decizie, el imi spunea „tu hotarasti!”. Imi doresc un barbat care sa stie ce vrea. Altfel nu pot sa-l respect caci nu-mi implineste nevoile emotionale. Simt nevoia sa-l vad asumandu-si raspunderea, nu eu sa conduc totul.
Deci imi doresc un barbat cu coloana vertebrala. Nu sa ma domine! E o mare diferenta intre a avea coloana vertebrala si a domina pe altii.

(Va urma)
« Ultima Modificare: 04 Martie, 2008, 11:24:27 pm de guardiangel »

guardiangel

• Vizitator
Re: Barbatul puternic pe care si-l doresc femeile
« Răspuns #1 : 05 Martie, 2008, 12:34:40 am »
3.   Arata ca stii ce vrei

Sotia ma critica intr-una, spune ca nu ma straduiesc destul, dar eu fac tot ceea ce imi sta in puteri. Ii intoarce pe copii impotriva mea, nu-mi vine sa ma mai duc acasa. Nu stiu niciodata ce se asteapta de la mine.
Cu mult timp in urma, nu stiam cum sa rezolv problemele de acasa si o lasam pe ea sa ia hotararile si ea zicea ca nu ma straduiesc suficient. Mi-am dat seama ca prin asta voia de fapt sa spuna ca ma implic prea putin in conducerea gospodariei. Exista barbati care dirijeaza totul si care vor sa cantareasca orice decizie. Eu eram exact opusul lor. Imi era greu sa ma pronunt, in indiferent ce privinta. Lasam totul in seama ei si asta nu o facea fericita. Nu avea nevoie de cineva care sa o dirijeze, dar nu-si dorea nici un barbat care sa lase totul in seama ei.
La prima lectie am invatat ca daca voiam sa o fac fericita, trebuia sa stiu ce vreau, trebuia sa stiu cum voiam sa fie rezolvate problemele. Ea isi dorea sa ma poata privi cu respect. Dorea sa fiu un barbat puternic, nu doar unul care se straduia sa-i faca pe plac. Daca nu eram puternic, daca nu eram in stare sa iau decizii, isi pierdea respectul pentru mine.
Am invatat ca ceea ce conteaza era sa-mi calauzesc familia catre tintele pe care le stabileam impreuna cu ea, chiar si atunci cand ma simteam obosit, dupa o zi de munca.

Am incercat, dar ea imi cauta mereu nod in papura. Daca fac o greseala, mereu imi aduce aminte de ea. Cedez mereu si sunt gata sa renunt. E mai simplu sa-i faci pe plac.
Si eu credeam astfel, dar ma inselam. Ea nu ma respecta, nu-i placeam deloc atunci cand ma straduiam sa-i fac pe plac. Cand i-am aratat ca stiu ce vreau, a inceput sa ma respecte. Bunaintelegere nu inseamna sa cedezi intr-una. Copiii trebuie sa vada ca parintii lor se respecta si se sustin unul pe celalalt.

Poveste

Un dealer de masini mi-a spus odata ca atunci cand un barbat si o femeie vin impreuna, ea alege de obicei masina ce o cumpara. Intr-o zi a tinut evidenta cuplurilor. La fiecare cuplu, ea alegea masina si el era de acord. Sase cupluri au facut la fel. La al saptelea, el i-a aratat masina si ea a fost de acord. Dealerul si-a spus in sinea lui ca in ziua aceea macar un barbat si-a asumat raspunderea si i-a spus „Ati facut o alegere inteleapta”. Sotul a raspuns „Sotia mea mi-a spus de acasa ce isi doreste”.

•   Temistocle a pus bazele imperiului roman si a spus „Eu conduc Atena iar sotia mea ma conduce pe mine”
•   Fiica lui Mussolini a spus „adevaratul dictator din familie era mama”
•   Winston Churchill, atunci cand un reporter i-a spus ca in anul 200 lumea va fi condusa de femei, a raspuns „inca o vor mai conduce si atunci, nu-i asa?” El a adaugat ca a obtinut cea mai mare victorie a vietii lui atunci cand a convins-o pe sotia Lui sa-l ia de barbat.

(va urma)

guardiangel

• Vizitator
« Răspuns #2 : 05 Martie, 2008, 12:43:15 am »
4 Autoritatea

La inceputul casniciei noastre ne certam tot timpul. Se parea ca indiferent de ceea ce as fi vrut eu, ea dorea contrariul. Speram ca lucrurile sa se imbunatateasca, dar ele se inrautateau pe zi ce trecea. Ea isi petrecea mai tot timpul ocupandu-se de educatia copiilor. Imi inchipuiam ca ea stie mai bine lucrul acesta. Eu eram cel care aducea banii in casa.

Daca iti inchipui ca e de ajuns sa ai bani si proprietati ca sa devii un bun tata de familie, atunci o sa ai parte de necazuri si de suferinte.

Respectand un vechi obicei, evreii fac o slujba comemorativa in amintirea celor care s-au stins. Isi pomenesc tatal spunand „Tatal meu, invatatorul meu”.

Educatia nu se refera numai la invatatura, ci inseamna si indrumare, supraveghere, instruire, corectarea defectelor si in unele cazuri, pedepsire. Unii tati refuza sa-si exercite autoritatea de care ar fi trebuit sa dea dovada.

Pentru ca un barbat, sa aiba o influenta puternica asupra copiilor sai si in acelasi timp o relatie armonioasa cu sotia sa, trebuie sa fie inainte de toate, un tata, adica un lider al copiilor sai si un model pentru ei.

Sunt multe cazuri in care mama se plange cu amaraciune de esecul sotului sau in privinta educatiei copilului, dar atunci cand el incearca sa ia decizii in acest sens si sa ii pedepseasca, ea are tendinta sa-l contrazica sau sa-i anuleze deciziile.

A fi puternic nu e totuna cu a tiraniza. E greu sa fii puternic, e o povara. Inseamna sa-ti asumi responsabilitatea pentru ceea ce se intampla, sa preiei controlul si sa gasesti solutia problemelor. Cand am inceput sa-mi dau seama de asta si sa actionez ca atare, sotia mea a inceput sa ma respecte.

Nu te considera un tiran? NU, daca ea ar fi dorit sa faca un anumit lucru intr-un anumit fel, iar eu m-as fi impotrivit doar ca sa-mi impun autoritatea, as fi fost un tiran, daca as fi insistat asupra unui lucru care ar fi demonstrat ca nu ma gandeam decat la mine insumi, as fi fost un tiran. Dar cand stabilesti un obiectiv care demonstreaza ca-ti pasa de soarta celor dragi si nu renunti la el nici chiar atunci cand ceilalti se impotrivesc, inseamna ca esti puternic.

5 Asculta ce spune ea

Exista o zicala populara care spune „daca sotia ta e scunda, apleaca-te si cere-i sfatul”. Sfatul unei femei e nepretuit dar asta nu inseamna ca ea trebuie sa hotarasca totdeauna. Trebuie sa ai grija sa nu ranesti sentimentele ei dar viata poate deveni un adevarat iad daca ii urmezi totdeauna sfaturile, fara sa-ti folosesti propria judecata.

Cu 2000 de ani in urma se spunea ca exista trei vieti care nu merita traite: una e cea  a omului care trebuie sa supravietuiasca mancand la masa altuia, a doua e cea a celui cu trupul chinuit de durere. Cea de-a treia e cea a barbatului condus de nevasta.

Am invatat ca a fi puternic inseamna sa ai mintea deschisa, sa ascult parerile sotiei mele si apoi sa fac apel la propriul discernamant. Uneori trebuia sa fiu flexibil si sa fac compromisuri. Alteori trebuia sa fiu ferm. Nu puteam sa cedez, acceptand o idee despre care stiam ca e gresita. Exista momente dificile cand este intr-adevar important sa fii puternic si sigur pe tine.

(va urma)

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • Gen: Bărbat
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
« Răspuns #3 : 05 Martie, 2008, 07:46:20 am »
Cred ca as putea sintetiza multe paragrafe de aici in fraza "Orice femeie isi doreste un barbat care sa fie suficient de puternic sa-i spuna NU din cand in cand."  8)

guardiangel

• Vizitator
« Răspuns #4 : 05 Martie, 2008, 12:42:19 pm »
Felicitari, ai inteles esenta ;D

Offline inda

• Mesaje postate: 619
  • dust in the wind
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 05 Martie, 2008, 09:05:51 pm »
Cred ca as putea sintetiza multe paragrafe de aici in fraza "Orice femeie isi doreste un barbat care sa fie suficient de puternic sa-i spuna NU din cand in cand."  8)

Dar sa nu fie prea des :D  ... sau isi doreste un barbat indeajuns de puternic sa o asculte pana la capat !!!

sunt inda si numele meu e totuna cu vantul

guardiangel

• Vizitator
« Răspuns #6 : 05 Martie, 2008, 09:45:47 pm »

Dar sa nu fie prea des :D  ... sau isi doreste un barbat indeajuns de puternic sa o asculte pana la capat !!!

SI ASTA ESTE LA FEL DE ADEVARAT.

guardiangel

• Vizitator
Barbatul puternic pe care si-l doresc femeile
« Răspuns #7 : 05 Martie, 2008, 09:50:19 pm »
   6 Destoinicia

Adam era singur si avea nevoie de un ajutor potrivit iar Eva a fost creata exact pentru acest scop.

Hm... crezi ca daca eu as fi puternic asemeni vulturului, sotia mea ar merge umar la umar cu mine??? Dimpotriva, ar zbura in cealalta directie.
Daca esti destoinic, femeia iti va fi de ajutor, daca nu esti, se va ridica impotriva ta, deci depinde de tine ca sa faci lucrurile sa mearga.
Cineva spunea „Femeia si barbatul sunt doua contrarii. Daca barbatul este destoinic, ei se  contopesc intr-un intreg. Daca nu este, femeia i se va impotrivi pentru ca fiecare este opusul celuilalt.”
Dar cum sa o fac pe sotia mea sa ma considere destoinic?
Sotia mea a vazut in mine un barbat destoinic si s-a transformat in partenerul meu dupa ce am devenit mai puternic si mi-am dat silinta din proprie initiativa sa tin lucrurile sub control. Ca un prim pas a trebuit sa decid ca meritam sa traiesc alaturi de cineva care sa-mi fie de ajutor, nu sa-mi stea impotriva.

7   Pentru ca meriti

Sotia mea ma critica in fata copiilor.
Nu crezi ca meriti sa fii tratat mai bine?
Pai ea asa este si nu poate fi schimbata!
Nu s-ar putea ca tu sa ai impresia ca nu meriti mai mult?

Iti creezi propria ta lume prin faptele pe care le faci si prin cele pe care le eviti. Daca ai fi convins ca meriti sa fii tratat mai bine, ai fi fost tratat mai bine. Te porti conform convingerilor tale si tu esti cel care stabilesti limitele deci arata ca esti convins ca meriti sa fii tratat mai bine si ca nu accepti nimic sub acest nivel.

Am invatat ca pentru orice schimbare este nevoie de timp. Daca nu puneam capat tratamentului mizerabil la care ma supunea sotia mea, legatura noastra urma sa se destrame. Cu cat se purta mai urat cu mine, cu atat ma displacea mai mult. Cum sa respecti pe cineva care nu se respecta el insusi?

Si cum pot schimba aceste lucruri?
Iata doua ilustratii:

Daca un coleg ar vrea sa-l ajuti sa fure din bunurile companiei, ai face-o?
Nu.
Nici daca ar insista?
Sigur ca nu.
Ai tipa la el?
Nu. I-as spune pur si simplu ca nu sunt de acord.

Daca fiul tau vede  ceva in oras si insista sa-i cumperi acel lucru, dar tu i-ai cumparat deja cateva lucruri si-i spui ca il vei cumpara altadata si el face o scena. Il lasi sa se poarte asa? Ii cedezi? Iti iesi din fire?
Nu, ii spun ca daca nu se potoleste, n-o sa-l primeasca nici data viitoare iar el inceteaza imediat fiindca stie ca nu glumesc.
Deci vezi ca atunci cand esti sigur ca un anumit lucru este inacceptabil, stii cum sa stabilesti cu calm limitele comportamentului celorlalti fata de tine.

Dar cum sa fac atunci cand ea ma tot bate la cap sa fac un lucru dupa ce i-am spus ca il voi face, dar nu in momentul acela?
Ii atragi atentia ca i-ai spus deja ca il vei face, dar asigura-te ca i-ai spus si cand il vei face si ca daca nu inceteaza sa te bata la cap, nu-l mai faci deloc. Ea se va opri, dar tu trebuie sa ai grija sa te tii de cuvant. Trebuie sa fii consecvent in privinta lucrurilor pe care esti dispus sa le accepti.

Offline viulian

• Administrator
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 05 Martie, 2008, 09:54:38 pm »

:rofl: TAREEEE recunosc, imi declin egoismul masculin, si recunosc.. DOAR O FEMEIE SE PUTEA GANDI LA ASTA. E genial raspunsu  :laugh:

Aoleu, fraaaatilor  :-[  e clar ca doar un porc, si caruia nu-i pasa, ar putea rezista nu  :D ?

Oricum, mi se pare puuutin fortata atitudinea, in sensul ca pe de o parte si noi barbatii suntem oameni, si nu avem mereu chef sa fim cei mai macho, sau cei mai puternici, vrem sa mai fim si copii, sa fim si alintati, sau vrem sa faca femeia ce-o taie capu si noi doar sa zicem "da, iubire.." si cand se intoarce mandra, ca a iesit ca ea si e jmechera, s-o ciupesti un pic si sa-i zambesti ca dintr-un turn de fildes.

Insa intrebarea e... un barbat puternic, un barbat BARBAT, chiar vrea langa el o femeie... VIGUROASA ?

guardiangel

• Vizitator
« Răspuns #9 : 05 Martie, 2008, 10:46:24 pm »

:rofl: TAREEEE recunosc, imi declin egoismul masculin, si recunosc.. DOAR O FEMEIE SE PUTEA GANDI LA ASTA. E genial raspunsu  :laugh:

Aoleu, fraaaatilor  :-[  e clar ca doar un porc, si caruia nu-i pasa, ar putea rezista nu  :D ?

Oricum, mi se pare puuutin fortata atitudinea, in sensul ca pe de o parte si noi barbatii suntem oameni, si nu avem mereu chef sa fim cei mai macho, sau cei mai puternici, vrem sa mai fim si copii, sa fim si alintati, sau vrem sa faca femeia ce-o taie capu si noi doar sa zicem "da, iubire.." si cand se intoarce mandra, ca a iesit ca ea si e jmechera, s-o ciupesti un pic si sa-i zambesti ca dintr-un turn de fildes.

Insa intrebarea e... un barbat puternic, un barbat BARBAT, chiar vrea langa el o femeie... VIGUROASA ?
E adevarat, sigur ca si barbatii vor sa se mai alinte, sa mai fie copii, altfel, pe cine ar mai mangaia femeile??? E minunat sa ai in tine mereu farama aceea de copil. Doar ca nu e indicat sa fii in general astfel. Cred ca aceasta carte a acoperit doar acea nevoie de baza a femeii de un barbat puternic. Mai sunt si alte laturi ale problemei, dar aici sunt dezbatute doar acestea.
Femeia viguroasa... este iar o notiune voit subliniata in aceasta analiza... dar mai sunt si alte calitati ... Insa cred ca si cele mai (aparent) fragile femei, sunt prin constructie, din interiorul lor, viguroase,doar ca au ales sa nu-si "publice" aceasta calitate. Sau poate nici nu sunt constiente de ea...

Offline inda

• Mesaje postate: 619
  • dust in the wind
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : 06 Martie, 2008, 08:26:54 pm »
   Cred ca esenta problemei a fost atinsa. Puterea e de multe feluri si o ravnesc barbati si femei deopotriva; diferite sunt doar caile alese pentru a o obtine si de a o manifesta.
   De obicei barbatii aleg metodele fatise, brute, femeile in schimb, fiind percepute ca fragile, trebuie sa gaseasca alte cai mai subtile.
Intr-o relatie, femeia va cauta in mod aparent aservire, nu va cauta independenta si nici egalitate. Va face asta pentru ca exista o consecinta paradoxala a acestei aserviri, aceea ca inrobindu-te vei stapani. Si cu cat te vei inrobi mai mult, cu atat mai mult vei stapani. El se va simti puternic pentru ca stapaneste, se va obisnui cu acest sentiment si ii va fi teama sa nu-l piarda. Atunci va incepe in mod tacit sa faca tot felul de concesii, sa se lase stapanit, chiar pentru a nu-si pierde 'proprietatea'.
   Dar lasand la o parte toate astea, consider ca un barbat cu adevarat puternic este acela caruia nu ii este teama sau jena sa lase sa iasa la iveala asa zisele slabiciuni de obicei considerate a fi apanajul femeilor. Acestea sunt chiar cele pe care le-ati enumerat voi: nevoia de a fi copil, de a alinta, de a fi alintat, de a visa, de a renunta la mastile purtate pentru ca imaginea sa se spurapuna cu cea pe care ceilalti si-au facut-o despre el, nevoia de a fi tu insuti fara nici un fel de retineri.

Cred ca dupa acel fel de barbat puternic tanjesc femeile. Adevarul e ca fara sa ne dam seama, cadem in capcana, iubind si apreciind chiar pe aceia care folosesc propria noastra strategie :D
sunt inda si numele meu e totuna cu vantul

guardiangel

• Vizitator
« Răspuns #11 : 15 Martie, 2008, 11:48:24 pm »
8   Asumarea intregii raspunderi

Cand esti obisnuit sa vezi lucrurile intr-un anumit fel, ti-e greu sa inveti sa le privesti altfel. De ex: obisnuiam sa dau vina pe sotia mea pentru felul in care mergea relatia noastra. Dadeam vina pe educatia ei – in felul acesta puteam sa-i invinuiesc si pe parintii ei. Alteori le socoteam vinovate pe prietenele ei pentru ca o influentau.

Dar eu nu puteam schimba nici educatia ei si nici ceea ce ii spuneau prietenele. A trebuit sa invat sa vad altfel lucrurile. A trebuit sa iau in considerare propriile mele actiuni. Ce anume faceam eu? Cum abordam problemele? Singurul comportament pe care-l puteam schimba, era al meu. Sotia mea reactiona la ceea ce faceam eu – sau ceea ce nu faceam si ar fi trebuit sa fac.

Sa fiu puternic, insemna sa-mi asum intreaga raspundere a incercarii de a imbunatati lucrurile si sa trec la fapte, ca sa obtin ceea ce voiam. Nu puteam continua sa spun „ea e cea care trebuie sa se schimbe” si sa astept sa se produca schimbarea. Asumarea intregii raspunderi insemna si ca nu puteam ceda in fata ei atunci cand stiam ca parerea ei era gresita, pentr ca mai apoi sa dau vina pe ea cand lucrurile se sfarseau prost.

Adam si Eva se aflau in gradina Edenului. Li se poruncise sa nu manance din Pomul Cunoasterii. Ce s-a intamplat? Eva mananca si-i da si lui Adam. El ce face? Ceea ce am fi facut si noi probabil, ii face pe plac si mananca fructul interzis. Dar care este reactia lui adam atunci cand este intrebat daca a mancat din fruct? Isi asuma raspunderea faptei sale? Nu! Da vina pe nevasta lui. Si ce se intampla? Sunt pedepsiti amandoi. De ce a fost pedepsit si Adam daca Eva a fost cea care i-a dat din fruct? Pentru ca a ascultat vorba femeii lui si n-a facut ceea ce stia ca e bine. A fost pedepsit fiindca a ascultat orbeste sfatul nevestei sale.

Barbatii cedeaza cicalelii fiindca nu o suporta si astfel le-a invatat pe femei metoda prin care pot obtine ceea ce vor.

Trebuie sa stii ce vrei si ca schimbarea situatiei depinde numai de tine. Nimeni nu vrea sa te auda plangandu-te ca esti victima sotiei tale! Intreaba-te, din ce motive cedezi. Asta ta face sa te simti dorit?ai nevoie de aprobarea ei? Eu a trebuit sa invat sa spun NU, politicos, ferm si cu incredere in mine insumi. Nu renunt nici macar cand sotia mea ridica tonul.

Schimbarea ei nu s-a petrecut peste noapte, dar efectul atitudinii mele s-a facut simtit mai repede decat ma asteptam.

guardiangel

• Vizitator
« Răspuns #12 : 15 Martie, 2008, 11:49:15 pm »
9   Din ce in ce mai puternic

Dar de cate ori incerc sa-mi asum raspunderea, ea incepe sa ma critice. Daca vreau sa fiu puternic, de ce incearca sa ma controleze? Daca cedez, vrand sa fiu baiat bun, mi-o ia in nume de rau.
Am invatat ca daca ma las manipulat, , sotia ma dispretuieste ca nu reusesc sa-mi sustin convingerile si deciziile. Pentru ea asta inseamna ca nu ai destula forta sa o poti apara, iar ea vrea sa se simta protejata.

Tot ce ni se intampla in viata este o incercare, un test pe care trebuie sa-l consideram o ocazie pentru a ne maturiza, ca si cum am fi impinsi sa descoperim in noi o putere pe care nu stiam ca o avem. Forta care ne sileste sa ne maturizam este cu atat mai puternica cu cat este mai grea incercarea.

Ce oameni ne trezesc de obicei admiratia. Cei care depasesc dificultatile devenind mai puternici si mai siguri pe ei. Cei care stiu ce vor si trec la actiune ca sa-si faca viata asa cum si-o doresc. Cei care nu cauta scuze si nu dau vina pe altii.

Gandeste-te la toate astea ca la o oglinda. Lucrurile care ma deranjeaza, imi spun in ce privinta trebuie sa ma maturizez. Criticile sotiei si tendinta de a ma controla nu incetau din cauza ca eu aveam nevoie de mai multa forta interioara si incredere in mine. Am invatat ca teama de a fi criticati ii impiedica pe multi oameni sa aiba initiative. Initiative care i-ar ajuta si i-ar face mai puternici.

Daca te porti ca o victima si dai vina pe altii, pierzi ocazia de a te maturiza.

Defectele fiecaruia nu conteaza. A trebuit sa ma schimb pentru ca nu-mi placeau cum merg lucrurile. Puteam sa vad lipsurile celorlalti dar nu si pe ale mele. Mi-era greu sa-mi dau seama ca problemele apareau si din cauza mea. Era mai simplu sa observ ce facea sotia mea si s-o invinuiesc, dar nu ea era personajul negativ, asa cum nu eram nici eu.

Fiecare dintre noi e o oglinda care arata celuilalt in ce sens trebuie sa se maturizeze. Sotia mea este oglinda mea.

Din cauza ca te cunoaste atat de bine, ea te poate ajuta sa te maturizezi.
Modificarea modului meu de a actiona, a condus la schimbarea situatiei.

Offline Zantiala

• Mesaje postate: 353
    • Vezi Profilul
« Răspuns #13 : 16 Martie, 2008, 12:52:46 am »
Foarte frumoase cele scrise de tine GuardianAngel, un singur mic amendament am de adus :

Citat
Temistocle a pus bazele imperiului roman si a spus „Eu conduc Atena iar sotia mea ma conduce pe mine”

El nu a pus bazele Imperiului Roman (a trait in Grecia intr-o perioada in care Roma era anonima), doar a castigat o lupta decisiva si cam atat.   ;)

"Dragostea este sentimentul cel mai maret, care face minuni, care faureste oameni noi, creand cele mai mari valori morale"

Offline viulian

• Administrator
    • Vezi Profilul
« Răspuns #14 : 16 Martie, 2008, 07:40:49 am »
Eu cred ca din cand in cand femeia isi testeaza barbatul, pur si simplu, ca asa are ea chef.
Doar ca sa vada probabil ca inca e 'viu' sau nu stiu cum sa ma exprim, ca inca are masculinitate in el :)

Mici intepari, mici intrebari incomode, mici 'faze' la care greseste, sa vada cum reactionezi. Nu ar trebui lasate ocaziile astea sa treaca, deoarece fetei ii cam piere cheful daca nu 'cooperezi' sau daca nu reactionezi cumva intr-un mod care sa o suprinda.

Oricum, problema este putin mai complicata, barbatul, de frica sa nu-si supere consoarta [si sa-si asigure ce are el nevoie], va incerca sa ascunda ce simte, sau sa o lase in pace, sau sa ingore, sa treaca cu vederea.. chiar daca in sinea lui il deranjeaza vreo 'faza' si ar trebui sa puna piciorul in prag; sau nu stie sa raspunda la fel de direct, si el.. sau poate comic, la vreo intrebare incomoda, sa se 'salveze' din contextul in care este tras de femeie.

Asta cumva trece drept ingoranta pana la urma (dintr-o dorinta normala totusi, de a nu supara femeia) insa femeia, vazand aceleasi raspunsuri inerte, aceiasi 'nemiscare' - ii cam piere cheful.