Autor Subiect: BODY LANGUAGE  (Citit de 3186 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Emma

• Mesaje postate: 235
  • Gen: Femeie
  • Think before you speak. Read before you think
    • Vezi Profilul
BODY LANGUAGE
« : 12 Ianuarie, 2008, 04:35:31 pm »
Mie mi se pare o chestie foarte interesanta *body language*. Si ma intereseaza cu atat mai mult cu cat in ultima vreme se comunica foarte mult si foarte prost in acelasi timp. Stiu ca e ciudat sa vorbesti pe un forum despre paleta de gesturi care ne ajuta sa transmitem un mesaj interlocutorului..dar poate ca vom afla lucruri interesante unii de la ceilalti.  ;)

Ceea ce mi-a atras atentia privitor la acest subiect este:
Nu conteaza ce spui ci conteaza CUM o spui..
De lucrul acesta isi dau seama putine persoane si se simt intrigate cand le intrebi ce le deranjeaza de fapt (atunci cand observi o nuanta ciudata in vocea lor desi ele nu au declarat ca le-ar deranja ceva...).

Ce parere aveti, v-ati mai gandit la aspectul acesta? 

« Ultima Modificare: 12 Ianuarie, 2008, 04:38:37 pm de emma_white »
Strong people don't put others down...
They lift them up..
(Michael P. Watson)

Offline Iosif

• Mesaje postate: 1272
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
    • Despre iubire
Re: BODY LANGUAGE
« Răspuns #1 : 25 Aprilie, 2008, 07:50:22 pm »
Citat
in ultima vreme se comunica foarte mult si foarte prost in acelasi timp
Fiecare comunica asa cum simte. Nu cred ca putem vorbii despre comunicare "proasta" ci poate uneori unidirectionala sau paralela...
Comunicarea inseamna un receptor si un emitator. Daca unul din cei doi actori isi neglijeaza rolul sau nu are rabdare pana celalalt isi termina "scenariul", intervine blocajul. In acest caz mesajul ce se doreste a fi transmis ajunge distorsionat la destinatie. Uneori din vina emitatorului, alteori din vina receptorului. Putini din noi stim (sau mai degraba facem!) ca atunci cand ni se pare ca se intampla ceva, putem verifica. E foarte ne-la-indemana sa intrebi daca sigur asta a vrut sa spuna? Sau "mi se pare ca ce imi spui este ..... Este corect sau mi se pare mie?". E mult mai la indemana sa judecam si sa reactionam violent (verbal sau fizic), sau sa plecam tristi ca nu suntem valorizati, cand in colo omul a vrut sa spuna cu totul alt ceva.
Fiecare actor al comunicarii este responsabil.

Citat
atunci cand observi o nuanta ciudata in vocea lor desi ele nu au declarat ca le-ar deranja ceva...
Nuanta din voce nu tine de limbajul trupului ci de paralimbaj. Tine de greutatea pe care o avem in a spune "NU", in a recunoaste ce simtim cu adevarat si care sunt dorintele noastre reale.
Suntem responsabili ptr nevoile noastre. Suntem responsabili sa spunem ce simtim, cand simtim, pentru ca eu stiu cel mai bine ce se intampla cu mine.
Life is short, Break the rules, Forgive quickly, Kiss slowly, Love truly, Laugh uncontrollably, And never regret anything that made you smile.

Offline Emma

• Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 22 Mai, 2008, 02:39:12 pm »
poate ca am gresit numind acest subiect *body language*.Probabil ca ar fi trebuit sa spun: *despre comunicare* pentru ca este mai cuprinzator. Exista trei componente ale comunicării care trebuie să fie complementare pentru ca un mesaj simplu să fie transmis. Cercetările au arătat că o comunicare eficientă constă in 7% conţinut (mesaj verbal), 38% tonul vocii și 55% comunicare nonverbală.

-Continutul propozitional reflecta, intr-adevar, ceea ce *simt pentru ca eu stiu cel mai bine ce se intampla cu mine*. E adevarat...informatia pe care o transmitem face parte din universul nostru de cunostinte, de trairi..iar cuvintele sunt de fapt o reflectare a gandurilor..a gadirii noastre (sau cel putin asa ar trebui sa fie).

-Tonul vocii este foarte important pentru ca poate schimba radical ceea ce vrem sa transmitem. Am invatat la psiho ca exista 100 de feluri de a spune NU si 1000 de a spune DA...La fel si cu alte mesaje...de exemplu poti sa spui ceea ce te deranjeaza pe un ton placut si folosind niste cuvinte potrivite ca feedback-ul sa fie cel dorit: si anume persoana sa nu se simta jignita, sa inteleaga ceea ce i-ai transmis si daca este cazul sa reactioneze printr-o schimbare.

-Comunicarea non-verbala este, dupa cum reiese, cea mai importanta. Ascultătorul înţelege mai repede semnalele nonverbale decât conţinutul mesajului. Pozitia corpului, pozitia mainilor, felul in care zambim, cum gesticulam...spun foarte multe pentru interlocutorii nostri..

deci eu, sunt atenta ca intre cele 3 componente sa  existe o armonie...imi propun sa reusesc...Dar mi se intampla foarte des sa observ la altii o contradictie intre acestea..Atunci ce e de facut?

Ps ... 'Fiecare comunica asa cum simte. Nu cred ca putem vorbii despre comunicare "proasta" ci poate uneori unidirectionala sau paralela...
Comunicarea inseamna un receptor si un emitator. Daca unul din cei doi actori isi neglijeaza rolul sau nu are rabdare pana celalalt isi termina "scenariul", intervine blocajul. In acest caz mesajul ce se doreste a fi transmis ajunge distorsionat la destinatie. Uneori din vina emitatorului, alteori din vina receptorului'.
...sunt de acord, e doar o forma de a spune ('comunicare proasta')... intrucat scopul comunicarii nu a fost atins...

problema e cati suntem constienti de toate lucrurile acestea si daca le dam importanta ...pentru ca sunt extrem de importante. De comunicare depinde buna desfasurare a relatiilor noastre.

« Ultima Modificare: 22 Mai, 2008, 02:54:03 pm de emma_white »
They lift them up..
(Michael P. Watson)

Offline Iosif

• Vezi Profilul
    • Despre iubire
« Răspuns #3 : 26 Mai, 2008, 12:28:22 pm »
Pai.. cu cat te aproprii mai mult de mediul de afaceri cu atat devi mai constient de efectul benefic al acestor cunostinte.  ;D
Si ca tot suntem la categoria "psihologie", un psiholog care nu reuseste sa citeasca corect tot ce tine de comunicare... nu prea are sanse sa faca cariera.
Este de o extrema importanta nu doar ce/cum/cand spune clientul ci si ce/cum/cand spune terapeutul. Ma uit la colegii mei (in terapia de grup de ex.) si observ reactii corporale involuntare care imediat ma directioneaza catre ce gandesc, sau mai corect spus, ce sentimente le produce ce se spune sau se sugereaza.
Psihologul este ajutat mult de "intuitie" si "experienta" care de fapt nu sunt decat o mai buna (re)cunoastere a semnelor, deci practic a omului.
Life is short, Break the rules, Forgive quickly, Kiss slowly, Love truly, Laugh uncontrollably, And never regret anything that made you smile.

Offline inda

• Mesaje postate: 619
  • dust in the wind
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 26 Mai, 2008, 09:05:55 pm »
poate ca am gresit numind acest subiect *body language*.Probabil ca ar fi trebuit sa spun: *despre comunicare* pentru ca este mai cuprinzator. Exista trei componente ale comunicării care trebuie să fie complementare pentru ca un mesaj simplu să fie transmis. Cercetările au arătat că o comunicare eficientă constă in 7% conţinut (mesaj verbal), 38% tonul vocii și 55% comunicare nonverbală.

Foarte documentat ce spui tu aici Emma  :)
Sa spunem ca mesajul tau contine toti parametri necesari emiterii, tonalitatea vocii este cea corecta, mesajul non-verbal este si el transmis asa cum trebuie, doar acel pacatos de 7% continut este expus intr-un limbaj sa presupunem prea academic iar mintea mea nu poate sa-l cuprinda. Ce ne facem daca eu ca si receptor nu inteleg "limba" pe care tu o folosesti? Daca bagajul meu verbal este mai limitat? Daca eu nu pot receptiona decat pe o anumita frecventa? Oare nu este esential in primul rand sa-mi vorbesti pe limba mea, sa cobori pana la nivelul meu de intelegere?
sunt inda si numele meu e totuna cu vantul

Offline Iosif

• Vezi Profilul
    • Despre iubire
« Răspuns #5 : 26 Mai, 2008, 10:01:00 pm »
Limbajul trebuie ajustat pe intelesul fiecarui actor al comunicarii. In scenariul ideal, cel care foloseste un limbaj prea elevat va realiza acest lucru din non-verbalul interlocutorului si va evita sa continue pe aceasta directie. Eu unul evit sa folosesc limbaj academic in mediu non-academic. Uneori imi mai scapa dar cand observ ca joc un minunat monolog... ma ajustez.

Offline Emma

• Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 26 Mai, 2008, 10:06:29 pm »
draga inda, in primul rand nu cred ca tu ai fi cea care n-ar intelege ce am scris eu aici  :(..si nici cazul altor utilizatori pentru ca v-am citit cu placere si am constatat ca sunteti niste persoane foarte deschise si informate...dar inteleg ce vrei sa spui  ;). Adica citind postul meu te-ai pus in locul altei persoane si consideri ca nu ar intelege... crezi? eu de obicei vorbesc pe intelesul tuturor...chiar nu am intentionat sa bag pe cineva in ceata ci dimpotriva...toate lucrurile pe care eu le-am spus sunt cunoscute de catre toti dintre noi...singurele necunoscute sunt poate denumirile acelor concepte...am dat si exemple... :-\

deci, hai sa reiau:

Comunicarea inseamna: cuvinte rostite (care sunt oglinda gandirii noastre), nuanta pe care noi vrem sa o dam acelor cuvinte (aceasta e vocea, tonul pe care il adoptam) iar comunicarea nonverbala reprezinta gesturile pe care le afisam in fata celorlalti: felul in care zambim (fortat sau sincer), felul in care privim, pozitia manii atunci cand gesticulam, etc. 

Merci joey, ai dreptate, o sa ma ajustez si eu  ;D

They lift them up..
(Michael P. Watson)

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
« Răspuns #7 : 26 Mai, 2008, 10:33:00 pm »
Eu cred ca body language-ul este de fapt o modalitate de a despica firul in patru, fir care inainte de a fi despicat, se numea 'compatibilitate'.
Daca iti place o persoana, instinctual vei fi deschis. Daca nu iti place o persoana, oricat te-ai stradui sa pari altceva, ceva tot te va trada. Si poti ajuge sa fii o masca perfecta a amabilitatii, insa in spate se va simti indiferenta.
Avantajul la BL este ca incearca sa propuna rational o modalitate de a detecta daca cealalta persoana se simte ok cu tine sau nu. Ceea ce este ok, e o 'unealta', dar ar trebui sa simti pana la urma, nu sa 'calculezi algoritmic si proportional statistic' :)

Offline inda

• Mesaje postate: 619
  • dust in the wind
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 26 Mai, 2008, 10:33:49 pm »
@ Joey - limbajul tau a fost mereu pe intelesul tuturor, inca n-am " sapat" pana in trecutul indepartat, insa ce simt eu e eleganta cu care pastrezi distanta sociala  :)

@ Emma - eu nu am facut referire la nici o persoana, doar retoric intrebam (exemplificand) daca nu cumva cel mai important e sa te asiguri ca celalalt este capabil sa inteleaga ce vrei sa transmiti; sigur ca tu ai inteles ce am vrut sa spun  ;)
sunt inda si numele meu e totuna cu vantul