Autor Subiect: Cum gasesti echilibrul intre viata si servici ?  (Citit de 2196 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • Gen: Bărbat
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
Cum gasesti echilibrul intre viata si servici ?
« : 24 Mai, 2011, 11:40:31 pm »
Am primit un link de curand: http://www.ted.com/talks/nigel_marsh_how_to_make_work_life_balance_work.html si l-am vazut pana la capat.

Voi ce parere aveti ? Are dreptate ?

Mie mi se pare putin utopica viziunea, dintr-un singur motiv : coada cealalta se misca totdeauna mai repede. Cand muncesti mult, ti-ai dori mai mult timp cu familia. Cand stai prea mult, ti-ai dori sa ai si altceva de facut. Cred ca nu suntem facuti pentru echilibru cumva, iar societatea libera din ziua de azi (care nu mai pune greutate pe ideea de familie) scoate la iveala aceste lucruri. Inainte te casatoreai, dupa 8 ore veneai acasa (ca si sotia), era un concediu, etc. Dar acum ?
De ce sa mai faci sacrificii ?

Insa ... e clar ca ramane dorinta asta de implinire si de alungare a tuturor frustrarilor.

Offline Felicia

• Mesaje postate: 8
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
Re: Cum gasesti echilibrul intre viata si servici ?
« Răspuns #1 : 25 Mai, 2011, 11:30:39 pm »
Da, interesanta intrebare. Ii dau dreptate tipului, la partea cu lucrurile marunte, sa te bucuri de ceea ce ti se intampla, de ceea ce este in imediata ta apropiere. De oamenii din viata ta. Ceea ce descoperim ca ne dorim , este de multe ori diferit, de ceea ce credem ca ne dorim. Dar, la nivel profund, atunci cand de fapt vrem sa ne controlam cumva viata ,trairea lucrurilor marunte nu ajunge. Aici trebuie sa avem in vedere ansamblul, adica sa te intorci cumva asupra vietii tale, regulat, si sa vezi ce s-a mai schimbat de ultima data, ce ai mai vrea sa adaugi. Sa comunici, intr-un fel, cu tine. Sa fii constient de ceea ce ti se intampla si sa inveti. Echilibrul nu cred ca-l poti atinge constant, o viata perfect echilibrata ar deveni plictisitoare ,ca orice rutina. Cu lucrul, cu familia, in viata in general, e bine sa fii atent ce alegi si daca e cazul, ce pastrezi. Potrivirea e cea care, in orice, bate calea lunga. Dar pentru asta, trebuie sa te cunosti.  Legat strict de serviciu, exceptand oamenii care traiesc la limita subzistentei, cred ca e mai degraba un refugiu, un fel de lasitate sau frica, de a -ti pune in ordine viata. Solutii sunt.  Daca stii ce vrei , o sa-ti faci timp si loc pentru lucrurile pe care le consideri importante.

Offline alexia

• Mesaje postate: 870
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
    • Inainte de toate, fii OM!
Re: Cum gasesti echilibrul intre viata si servici ?
« Răspuns #2 : 24 Iunie, 2011, 01:36:27 am »
Pentru mine asta ramane inca o mare dilema. Teoretic, se poate. In practica insa, nu prea am reusit sa le impac.
"Ceea ce nu ma ucide, ma face mai puternic."