Autor Subiect: dati-va si voi parerea  (Citit de 4884 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ela

• Mesaje postate: 80
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
dati-va si voi parerea
« : 23 Ianuarie, 2005, 09:21:33 pm »
intr-un cuplu,daca unul este implicat mai tare decat celalalt in relatie,vi se pare normal sa "rupeti" legatura?...
oamenii care isi tot amana fericirea sunt ca si niste copii care alearga dupa balonase de sapun pentru a le prinde

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • N.
    • Vezi Profilul
Re: dati-va si voi parerea
« Răspuns #1 : 23 Ianuarie, 2005, 09:26:53 pm »
cred ca da. asa e cel mai bine. altfel unul ramane frustrat tot timpul, iar celalalt se simte vinovat. nu e bine de nici una dintre parti. deci cel mai firesc ar fi sa mearga fiecare mai departe, pe drumul lui.
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline ela

• Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 23 Ianuarie, 2005, 09:30:03 pm »
pacat ca intr-o astfel de situatie ambii parteneri trebuie sa sufere...  :(
oamenii care isi tot amana fericirea sunt ca si niste copii care alearga dupa balonase de sapun pentru a le prinde

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • N.
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 23 Ianuarie, 2005, 09:36:23 pm »
da, din pacate. cred ca solutia plecarii e cea mai buna dintre toate. altfel se ajunge intotdeauna la un compromis. si cand l-ai facut pe primul se creeaza antecedentul, iar pe urmatoarele le accepti fara voie.
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline Semiramis

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2884
  • dor de duca...
    • Vezi Profilul
Răspuns: dati-va si voi parerea
« Răspuns #4 : 23 Ianuarie, 2005, 09:40:34 pm »
e greu de masurat cine este mai mult sau mai putin implicat...din ce punct de vedere vorbesti ela draga? e prea simplu: "nu esti suficient implicat, gata, ne despartim..." prea simplu, repet.  cine si cum justifica implicarea? raportat la ce?
Whatever happens, happens for a reason!
Orice se intampla, se intampla cu un scop!

Offline ela

• Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 23 Ianuarie, 2005, 09:54:36 pm »
pai daca vine cineva si iti spune ca s-a indragostit de tine,si renunta la prieteni,la obiceiuri,la tot pt tine...asteptand in schimb...stii si mie imi place de tine...iti spune ca esti importanta pt el,ca o persoana ca tine nu a mai intalnit,si totul merge ok intre voi.dar,tu nu poti sa-i raspunzi cu aceea ardoare...da si mie imi placi.tu te afli intr-o dilema:oare imi place de el sau nu?te simti bine in preajma lui...dar sunt momente cand ii duci dorul si cand nu.nu e bine nici cu el(gandindu-ma ca nu e o relatie de viitor)si nici fara el(fiind singura persoana care ma facea sa uit de probleme).dar ar fi o chestie de egoism din partea mea sa mai fim impreuna,nu?

Offline Semiramis

• Global Moderator
  • dor de duca...
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 23 Ianuarie, 2005, 10:10:30 pm »
nu e obligatoriu egoism...daca el a renuntat la multe "pentru tine" a facut-o ca asa a dorit el...chestia cu "pentru tine" mi se pare usor deplasata.  fiecare are dreptul si nevoia de intimitate. e normal ca uneori sa-ti fie dor, alteori nu. daca el e singura persoana care te face sa uiti de probleme, inseamna ca-l placi, ca ti-e bine sa stai cu el...dar stai cu prietenie sau cu dragoste? in orice relatie unul dintre parteneri e implicat emotional mai mult decat celalalt. cineva mi-a spus, cred ca un prieten, nu-mi pot aminti acum cine (din pacate), ca intr-o relatie unul iubeste si celalalt este iubit...e adevarat. numai ca cel care iubeste la un anumit moment dat se poate satura sa tot iubeasca si mai are din cand in cand, nevoia unui impuls care sa-l reumple pentru o perioada.
oricum, draga ela, inainte de orice decizie, consulta-ti mintea, consulta-ti inima...si nu-ti mai fa atatea procese de vinovatie, ok?

Offline ela

• Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 23 Ianuarie, 2005, 10:18:05 pm »
mi s-a spus sa nu ma mai gandesc atata la altii,ca ar fi bine sa fac cum e bine pt mine,nu pt el.dar ce rost ar mai fi avut relatia daca oricum am fi nevoiti peste cateva luni sa ne despartim(eu trebuie sa plec in alt oras)?singura chestie care ma deranjeaza e ca el nu apreciaza gestul meu,si considera ca ne-am despartit pt ca nu-l mai plac.nu-si da seama ca am renuntat acum la el ca sa nu sufere mai tarziu mai mult.si spre surprinderea mea nu a facut nici un gest cum ca ar vrea sa fim iar impreuna...asta e...poate e mai bine asa...asta voi stii cu timpul.

Offline ela

• Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 23 Ianuarie, 2005, 10:21:15 pm »
egoismul ma gandeam ca vine din partea mea...desi mai corect mi se parea cuv insensibil...sa-l tin langa mine vazand cum se ataseaza mai mult..pe zi ce trece ...iar eu sa raman...distanta...oricum,orice cuv de impacare ar fi in zadar,pt ca acum ar fi prea tarziu,pasul a fost deja facut...

Offline Semiramis

• Global Moderator
  • dor de duca...
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 23 Ianuarie, 2005, 10:36:22 pm »
imi pare rau ca nu ti-e bine ela...depinde foarte mult de ceea ce vrei tu, de ceea ce simti. faptul ca vei pleca in alt oras...nu e un impediment in calea relatiei voastre. exista si relatii de la distanta, destul de greu de mentinut, daca care, unele dintre ele dureaza si se materializeaza in ceva frumos...daca tu nu esti convinsa ca-l vrei, lasa-l sa plece. daca il vrei, tine-te de el fato!  ;)
timpul e un sfatnic bun. fa-ti ordine in ganduri si abia apoi vezi daca repari ceva sau o lasi asa...

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • Gen: Bărbat
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
« Răspuns #10 : 24 Ianuarie, 2005, 01:18:51 am »
Da, vreau si eu sa intervin puutin apropos de exprimarea "pentru tine". Cred ca cel mai corecta traducere este de fapt "pentru mine!!"

Cand cineva zice am facut-o "pentru tine" - de fapt spune "am facut-o caci fericirea ta ma bucura pe mine si eu am nevoie de fericirea ta ca sa ma simt bine". Exprimarea asta "pentru tine" responsabilizeaza, ca si cum ar zice "uite cat efort fac eu pentru tine, rasplateste-ma cu ce-ti cer!". Exprimarea trezeste vinovatii, care sunt santajabile..

DIANA

• Vizitator
« Răspuns #11 : 24 Ianuarie, 2005, 07:02:08 pm »
Cand iubesti urmaresti binele celuilalt. Daca renunti la prieteni, obiceiuri, etc. fara a fi sigur ca asta il va multumi pe cel iubit, efortul tau e zadarnic. Si nu il impovareaza cu nimic. Nici macar nu e obligat sa iti multumeasca, decum sa incerce  sa iti raspunda la sentimente!