Autor Subiect: De ce ne dor cuvintele?  (Citit de 8926 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Escu

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2561
  • Gen: Bărbat
  • Why so serious?
    • Vezi Profilul
De ce ne dor cuvintele?
« : 03 Noiembrie, 2006, 12:06:32 am »
De ce ne dor cuvintele?spuse pe un ton..sau pe altul....ne afecteaza...stie cineva de ce ?
Astept raspunsurile voastre...
Let's put a smile on that face!

Offline |ngerMorT

• Mesaje postate: 967
  • Gen: Femeie
  • angel without wings...
    • Vezi Profilul
    • Disturbed
Re: De ce ne dor cuvintele?
« Răspuns #1 : 03 Noiembrie, 2006, 12:51:18 pm »
Hmmm...e cam greu de spus de ce... Poate pentru ca suntem oameni, si suntem sensibili, si atunci cand acele cuvinte vin de la persoane pe care le iubim, le simtim ca pe niste mici cutite in inima...

Referitor la ton...eu si cu prietenul meu avem o mare problema legata de el. Si ne-am certat de foarte multe ori din cauza asta, ba chiar ne-am despartit de vreo 4 ori  ;D. Anume eu am cateodata un anumit ton, care pe el il deranjeaza foarte tare...se simte atacat...afectat de el. Problema este ca acel ton al meu nu este cu intentie, pur si simplu nu mi-l pot controla si pur si simplu el nu se doreste a fi agresiv... efectiv nu asta e intentia mea, dar la el asa ajunge de fiecare data. Si am discutat problema, i-am explicat ca nu e cu intentia, a zis ca am intelege dar nu se poate abtine nici el din a se siti atacat, asa cum nu ma pot abtine nici eu din a-l folosi... tine de inconstient practic.

Deci nu pot fi explicate uneori nici tonurie, si cu atat mai putin reactiile noastre la ele... zic eu..  :)
Viata poate fi inteleasa doar privind inapoi...dar trebuie traita privind inainte...

Offline desdemona

• Mesaje postate: 1694
  • esentialul este invizibil pt ochi
    • Vezi Profilul
Răspuns: De ce ne dor cuvintele?
« Răspuns #2 : 05 Noiembrie, 2006, 12:13:04 pm »
astazi am ceva cu filosofia ;D
deci imi voi spune parerea coreland-o(iarasi) cu un filosof.
aristotel spunea ca Omul poseda facultatea vorbirii.
printre multe altele,ca ceea ce ne diferentiaza de animale este limbajul.Strigatul animalelor este expresia vocala a pasiunilor,iar vocea umana este vehicolul valorilor care depasesc simpla sensibilitate individuala.
poate raspunsul la intrebarea propusa de topic este in esenta tocmai acest lucru..

Singuratatea te transforma intr-un Cristofor Columb navigand spre continentul propriei inimi.
 Cate catarge nu-ti cresc in sange ,cand de lume te leaga numai marile?pe fiecare clipa m-as imbarca spre apusurile Timpului

Offline pokemon

• Mesaje postate: 1287
  • VDF
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 06 Noiembrie, 2006, 09:21:21 pm »
Ne dor pentru ca uneori spun adevaruri despre noi ,adevaruri pe care le cunoastem insa nu avem puterea sa le acceptam,sa le privim in fata si sa recunoastem ca suntem oameni si avem puncte slabe.
Daca sunt lucruri neadevarate...nu vad de ce ne ar durea...eventual...ar putea sa deranjeze...dar atata timp cat sunt falsitati...trec..si nu ne intereseaza...
Sunt momente in viata cand simti absenta cuiva atat de tare incat ti-ar placea sa-l scoti din vise si sa-l imbratisezi.

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
« Răspuns #4 : 07 Noiembrie, 2006, 12:13:00 am »
Ne dor fiindca vrem sa auzim cu totul altceva ?

Offline sunshine

• Mesaje postate: 1420
  • Fii tu insuti schimbarea pe care o doresti lumii
    • Vezi Profilul
    • http://lilysunrise.blogspot.com/
« Răspuns #5 : 07 Noiembrie, 2006, 07:51:53 am »
Ne dor cand vin din partea unor persoane la care tinem, ne dor pentru ca au putut gandi altfel despre noi, pentru ca, de multe ori, sunt neadevaruri . Cuvintele dor si se duc exact acolo unde simti durerea mai mult, in suflet , acolo raman , bine inradacinate .IERTAM dar NU UITAM.
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Offline Little Rose

• Mesaje postate: 259
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 08 Noiembrie, 2006, 03:10:06 pm »
tind sa cred ca ne cream un anumit registru auditiv in cazul fiecarei persoane in parte. suntem obisnuiti sa auzim o anumita linie, un anumit ton de la diferite persoane. iar schimbarea unei singure note sau al unui singur accent reprezinta o primejide. deja nu mai stim sa interpretam ce se intampla, sau interpretam in mod eronat.

suntem obisnuiti sa ni se vorbeasca rar sau raspicat. si cand acest lucru nu se intampla ne inducem ideea ca persoana respectiva nu mai este ea. este tot ea. in schimb conjunctura s-ar putea sa fie alta.

urechea muzicala este tartorul multora dintre noi. eu simt cand omul pe care il iubesc ma minte sau incearca sa ma minta. felul in care sfarseste frazele, tonul ascendent sau descendent sunt factori esentiali in acest al n-lea simt.

s-ar putea sa fi deviat de la subiect. revin. in genral omul fuge de suferinta, isi reia drumul de fiecare data, doar doar sa gaseasca oaza de liniste si fericire. din acest motiv discutiile pe tonuri diferite constituie motive de cearta sau creeaza disconfort intr-o relatie. nu ne place sa intelgem omul de langa noi in toate circumstantele: obosit, suparat, deznadajduit.
« Ultima Modificare: 08 Noiembrie, 2006, 03:11:37 pm de Little Rose »
We were 2 and became one. Now it's just the three of us.

Offline Miss M.

• Mesaje postate: 485
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 24 Noiembrie, 2006, 04:37:26 pm »
Personal prefer o palma in locul unor cuvinte grele !

" Da-mi , Doamne , seninatatea sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba , curajul sa schimb ceea ce se poate si intelepciunea sa inteleg diferenta ! "

Offline suflet

• Mesaje postate: 362
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 25 Noiembrie, 2006, 04:18:24 pm »
personal nu prefer nimic in locul cuvintelor grele ... adica nu vreau sa le intalnesc ... cand simt ca incepe cearta ma linistesc si o las pe ea sa continue daca vrea (desi am ridicat si eu tonul de cateva ori) ... eu stiu cum e sa primesti cuvinte grele pe tonuri ridicate "nu te mai iubesc", "imi doresc sa nu te fi cunoscut niciodata" ... astfel de cuvinte o sa doara toata viata, mai ales daca vin de la persoana iubita, chiar daca au fost o greseala facuta din cauza nervilor ...

:-* :-*
Nu dispera cand soarta te apasa
Si nici nu plange de al tau destin
Caci dupa chin viata-i mai frumoasa
Cum dupa ploaie ceru-i mai senin

Offline B3b3

• Mesaje postate: 243
  • " Sunt geana de lumina din privirea unui luceafar!
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 05 Decembrie, 2006, 02:21:22 pm »

cuvintele grele!!  al carui ecou il auzim tot restul vieti! :( Cuvintele  dor, pentru ca de cele mai multe ori suntem convinsi ca insemnam ceva pt acea

persoana si cand ni se spune, ex:"poti pleca, dar imi lasi casa si copilul"in cateva secunde  tot trecutul ti se deruleaza prin minte, te intrebi daca nu cumva asta si a dorit tot timpul ...anyway

si stii frate'miu,nu  spui "din greseala" spui ceeace subconstientul a stocat de mult timp,nu spui ce nu simti ...parerea mea :-*

Cel care are incredere in el va castiga increderea celorlalti!

Offline Paul

• Mesaje postate: 1520
  • Sa fiti iubiti!
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : 05 Decembrie, 2006, 06:49:25 pm »
Pumnii dor, picioarele-n coaste dor, lasa urme, vanatai, care dor... foarte adevarat, dor cam tare, dar pentru maxim o saptamana, doua maxim. Cuvintele lasa vanatai care se vindeca mult mai greu. Suntem cu totii "testoase" intr-un fel, receptionam lovitura dupa lovitura, si de cele mai multe ori obisnuim sa ne refugiem in carapacea noastra, unde simtim ca atrocitatile vremurilor in care traim nu ne mai pot atinge prea tare. Din pacate vorbele nu lovesc in carapace, vorbele se tarasc inauntru, si ne invadeaza tocmai intimitatea, tocmai fortareata in care credeam ca vom fi salvati. De aceea dor, pentru ca suntem fragezi pe interior, ne vindecam, dar mult mai greu in urma lor.
Iubesc, deci exist.

Offline Semiramis

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2884
  • dor de duca...
    • Vezi Profilul
Răspuns: Re: De ce ne dor cuvintele?
« Răspuns #11 : 05 Decembrie, 2006, 07:40:33 pm »
Ne dor fiindca vrem sa auzim cu totul altceva ?

e adevărat. în general dor fie cele adevărate pe care nu vrem să le recunoaştem, fie cele care vin de la persoanele la care ţinem, indiferent că sunt false sau nu...
Whatever happens, happens for a reason!
Orice se intampla, se intampla cu un scop!

Offline Fallen_angel

• Mesaje postate: 8
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #12 : 15 Decembrie, 2006, 08:53:11 pm »
Cuvintele dor deoarece picura in suflet...Cuvintele te omoara dak vin de la o persoana iubita deoarece te fac sa crezi ca sentimentele acelei persoane se sting, ca nu mai are aceiasi parere buna despre u. O vanataie de ex trece ...insa cuvintele iti revin mereu in minte ca un ecou. Dor deoarece nu asta vrei sa auzi. Uneori poate acele cuvinte te ranesc deoarece sunt adevarul...

Offline Lady Allia

• Mesaje postate: 2081
    • Vezi Profilul
« Răspuns #13 : 22 Decembrie, 2006, 02:34:14 pm »

...Cuvintele nu dor..., dor oamenii din spatele cuvintelor...!  :-\

Offline burn_2_hell

• Mesaje postate: 568
  • amortind sufletul...am ramas doar o flacara-n vant
    • Vezi Profilul
« Răspuns #14 : 22 Decembrie, 2006, 06:55:43 pm »
sunt de accord Lady Alllia.... :'(...nu dor cuvintele in sine...ci faptul ca vin de la niste persoane dragi noua...daca cineva care imi este indiferent incearca sa ma raneasca...nu reuseste..dar daca cuvintele vin de la El..sau de la cei dragi mie...ma dor foarte tare...
I know I need you
I want you to
Be free of all the pain
You hold inside