Autor Subiect: Este mai bine sa fi comunicativ sau necomunicativ?  (Citit de 4080 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Apokalyps

• Mesaje postate: 1
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
Este mai bine sa fi comunicativ sau necomunicativ?
« : 15 Martie, 2009, 08:21:52 pm »
Credeti ca este mai bine sa fi comunicativ sau necomunicativ?(nu neaparat ma refer la faptul de a fi sociabil sau nesociabil ci mai mult la faptul de a fi mai tacut,de a te exprima mai greu).Argumentati-va parerile

Offline no_more

• **
  • Mesaje postate: 46
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
Răspuns: Este mai bine sa fi comunicativ sau necomunicativ?
« Răspuns #1 : 15 Martie, 2009, 09:36:03 pm »
Da si eu stau si ma intreb e mai bine sa-ti expui punctul de vedere deschis, sincer, necenzurat, sau e mai bine sa nu te exprimi?
Sincer in ultima perioada am ales sa fiu tacuta, sa nu mai spun ceea ce simt, ceea ce gandesc, insa cred totusi ca ar trebui sa discernem cand e bine sa te exprimi si cand nu.
Probabil ar trebui sa ne gandim ce anume ne retine sa ne exprimam si de ce cand alegem s-o facem "o dam in bara".
Si cu siguranta n-ar trebui sa ne gandim nici prea mult timp.
Daca te-ai indeparta putin,
Dragostea mea ar creste
Ca aerul dintre noi.
Daca te-ai indeparta mult,
Te-as iubi cu muntii si cu apele
Si cu orasele
Care ne despart.
Daca te-ai indeparta
Cu o zare,
La profilul tau s-ar mai adauga soarele,
Luna si jumatate din cer.
Marin Sorescu - Perspectiv

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • N.
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 16 Martie, 2009, 03:16:25 am »
Cred ca e nu numai bine, e necesar sa fii comunicativ. Asta nu inseamna insa sa indrugi verzi si uscate de dragul de a vorbi. Dar nici sa stai tacut intr-un colt nu e bine. De ce? Simplu, daca tu nu vorbesti, nu va veni nimeni sa iti vorbeasca, pentru simplu motiv ca vor crede ca pur si simplu vrei sa fii lasat in pace. Iar daca cineva se va apropia totusi, tacerile tale pot fi interpretate gresit. Lipsa de comunicativitate ii indeparteaza pe ceilalti si, ne place sau nu, suntem fiinte sociale, avem nevoie de ceilalti, in proportii mai mari sau mai mici, dar avem nevoie de ei...
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline digitty

• Mesaje postate: 495
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 15 Aprilie, 2009, 07:04:11 pm »
Calea de mijloc cred ca e cea mai potrivita.

e o vorba "daca taceai filozof ramaneai"...asta e pentru cazurile cand spunem ce gandim si "o dam in bara" dupa cum spunea no_more. Asa ca cel mai bine e sa gandim inainte sa vorbim. Atata timp cat nu esti enervant de comunicativ sau plictisitor de tacut e perfect. Proportia tac/vorbesc si-o formeaza fiecare ;D
everything is ok in the end...if it's not ok, then it's not the end.

Offline Iosif

• Mesaje postate: 1272
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
    • Despre iubire
« Răspuns #4 : 20 August, 2009, 01:00:30 pm »
Ambele variante sunt bune si au avantajele lor, inca de pe vremea lui ne'a Jung se stia acest lucru.
Sigur, societatea actuala promoveaza la maxim personalitatea extraverta, dar nu degeaba! Persoanele comunicative, cum sunt adesea descrisi cei extraverti, sunt susceptibile la a cheltui mai multi bani decat e necesar. Ei se duc in baruri, cluburi, adopta noile tendinte in moda, etc. Toate acestea costa!
Persoana introverta este mai rationala, analizeaza cu mai mare atentie lista de cumparaturi si se rezuma deseori la strictul necesar.

Zona de mijloc dintre cele doua tipuri de personalitate este destul de mare si foarte multi suntem la mijloc, chiar daca ne percepem mai inspre una din variante. Asta inseamna ca ne adaptam in functie de situatie, ceea ce este un lucru bun.
Life is short, Break the rules, Forgive quickly, Kiss slowly, Love truly, Laugh uncontrollably, And never regret anything that made you smile.