Autor Subiect: Problema mea...  (Citit de 2568 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline |ngerMorT

• Mesaje postate: 967
  • Gen: Femeie
  • angel without wings...
    • Vezi Profilul
    • Disturbed
Problema mea...
« : 28 Septembrie, 2006, 10:29:50 pm »
Sunt genul de persoana care-si creeaza in cap prea multe scenarii si ajunge sa-si faca singura rau din aceasta cauza... Ma fac singura sa cred ca maine sigur o sa ma vad cu iubitul si o sa dea un semn de viata si ajung ca in ziua respectiva sa stau disperata cu telefonul in mana si sa astept sa sune, iar in final el sa nu faca asta, si pana la urma sa nu iesim...si apoi simt ca toata ziua e ruinata, ma deprim rau de tot, incep sa plang, sa-mi pun prea multe intrebari: "de ce nu am iesit?", "de ce nu are chef de mine?" care-mi fac si astea mult mai mult rau. Si mi se intampla tot timpul... merg undeva si creierul meu incepe sa lucreze "sa vezi acum cum o sa se intample cutare si cutare lucru" si deja incep sa creez un adevarat scenariu, totul ce frumos o sa fie, iar cand ajung in locul respectiv si de fapt ma astepata altceva, devin dezamagita, deprimata si la pamant... Cum sa scap de problema asta? Stiu ca-mi fac singura rau, dar parca nu reusesc...mereu patesc la fel... Voua vi se intampla? Probabil nu atat de des ca mie...  :(
Viata poate fi inteleasa doar privind inapoi...dar trebuie traita privind inainte...

Offline Evangeline

• Mesaje postate: 665
  • Printesa Katterina de Beauburg
    • Vezi Profilul
Re: Problema mea...
« Răspuns #1 : 29 Septembrie, 2006, 04:21:03 am »
Draga mea nu trebuie sa intri in panica dar e bine ca ai cerut ajutorul pentru ca intr-adevar trebuie sa schimbi ceva in felul tau de a gandi. Am citit primele propozitii si deja ma gandeam: aha un adolescent, varsta isi spune cuvantul. Insa, cand am ajuns la sfarsit mi-am schimbat parerea. Problema asta o au multi (nu numai adolescenti) care tind sa vada mai mult partea buna a lucrurilor. Nu vreau sa insinuez ca ar trebui sa te gandesti la ce-i mai rau dar incearca sa pui si raul in fata. Daca nu il vad pe iubitul meu ce o sa fac sau daca nu se intampla asa cum e frumos si bine ce o sa fac? Analizeaza fiecare "problema" din mai multe unghiuri. Astfel cand vei avea rezultatul nu vei fi asa socata pentru ca tu inainte de a se intampla te-ai gandit la acea varianta si poate chiar ai gasit o solutie. Astfel nu va mai parea asa de tragic. De exemplu daca astepti cu nerabdare sa te sune iubitul si nu te suna sa iesiti impreuna asta nu inseamna ca totul e atat de rau incat nimic nu mai merita atentia ta. Asa ca incepi sa plangi si sa te gandesti apoi de ce oare nu a sunat? E clar ca a fost ocupat sau cine stie poate chiar s-a intamplat ceva si nu a putut sa te sune. Ia lucrurile mai usor si gandeste-te ca mereu se poate intampla si rau, nu numai bine. Nu esti singura visatoare,oamenii viseaza mereu. Fiecare dintre noi schiteaza o viitoare intamplare in minte. Asa suntem noi oamenii si nu trebuie sa te ingrijorezi de asta am spus sa nu intri in panica. Trebuie numai sa vezi problema din mai multe unghiuri, asa cum am scris si mai sus ;)

Citat
"de ce nu are chef de mine?
Ma cam indoiesc ca nu are chef de tine ::)

Eu visez aproape tot timpul, asa sunt eu o visatoare si sunt sigura ca multi de pe site viseaza. E aproape imposibil sa nu visam. Visele ne fac sa ne simtim mai bine, cateodata si rau, dar in general visam la ceva frumos, splendid. De visat nu inceta pentru ca altfel viata ta ar fi mai urata dar ai grija ce si cum ;)

:-*
Never, never quit!

Offline Semiramis

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2884
  • dor de duca...
    • Vezi Profilul
Răspuns: Problema mea...
« Răspuns #2 : 29 Septembrie, 2006, 08:15:07 pm »
lasă lucrurile să se petreacă în legea lor.
nu te mai gândi înainte pentru că aşteptările îţi pot fi prea mari sau poţi influenţa persoanele cu care te întâlneşti (de exemplu iubitul tău) să acţioneze conform scenariului tău. în ambele cazuri dezamăgirea nu va întârzia.
de obicei lucrurile sunt mai simple decât par (uneori pot fi mai complicate, dar nu este cazul tău). iubitul poate are treabă sau poate nu este genul foarte lipicios ca să te sune permanent. mai bine când ai un dubiu, sună-l tu şi aşa îţi înlături îndoielile: ori se va bucura, ceea ce este normal, ori se va enerva simţindu-se deranjat, lucru care spune multe despre el. ideea e să nu dai în partea cealaltă şi să-l sufoci... ;)
cel mai bine este ca să eviţi "scenariile" de care vorbeai, este să nu laşi echivocul să apară. încearcă să ai permanent situaţia sub control, atât cât să nu pici în cealaltă extremă.
şi acum, de final, hai să-ţi zic un banc, care este mulat pe situaţia ta:

era duminică seara şi iepuraşului i s-a făcut dor de clătite. se gândeşte el cine poate avea tigaie de clătite şi îşi aduce aminte că ursul. o ia el prin pădure către locuinţa ursului şi începe să se gândească:
"bă, e duminică seara. ursul sigur se uită la TV. o sa-l deranjez sunând la uşă să-i cer tigaia, o să se enerveze, o să se ia de mine, o să mă înjure, o să ma scuipe, o să urle că l-am sculat din pat, eu o să ma simt prost, o să-mi pară rau că m-am dus la el cu poftele mele proaste..."
tot mergând aşa şi gândindu-se, ajunge la uşa ursului. amărât, bate la uşă. îi deschide ursul zâmbind şi îl întreabă:
"hei, iepuraşule ce faci? cu ce te pot ajuta?"
la care iepuraşul:
"auzi, să te mai duci naibii cu tigaia ta cu tot!!!"

în speranţa că ai zâmbit şi că poanta mea ăţi va da de gândit...îţi doresc baftă!!!
 ;D
Whatever happens, happens for a reason!
Orice se intampla, se intampla cu un scop!

Offline |ngerMorT

• angel without wings...
    • Vezi Profilul
    • Disturbed
« Răspuns #3 : 29 Septembrie, 2006, 09:47:57 pm »
Va multumesc iubitele ca mi-ati raspuns...da, o sa incerc sa-mi controlez mintea si sa-i spun stop...sau sa creez scenarii si pe partea negativa - "daca nu ma suna" sau "daca nu cutare lucru"...eh, n-o sa apara ele schimbarile asa de pe-o zi pe alta, dar cat mai curand sper  :).

Stiam bancul Semi si m-a amuzat teribil de prima oara cand l-am auzit  :D...e chair f.haios si da, ai dreptate...se potriveste situatiei  ;D
Viata poate fi inteleasa doar privind inapoi...dar trebuie traita privind inainte...

Offline ExIgEnTaa

• **
  • Mesaje postate: 47
  • loveteam.ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 30 Septembrie, 2006, 12:33:13 am »
poate ar trebui sa incerci sa te detasezi putin de el.Cum el poate supravietui cand nu va intalniti,poti la fel de bine si tu,fara sa intri in depresii si sa incepi sa plangi.poti face multe alte treburi,e clar ca nu va fi la fel ca o intalnire cu el,insa cu timpul vei ajunge sa te simti si tu ok.Dragostea e fericire,insa in acele cazuri cand se identifica cu sentimentul de posesiune,devine nefericire;cum s-a intamplat la tine.Il vrei pt tine,atentia lui sa fie doar asupra ta s.a.m.d. dar nu trebuie sa neglijezi faptul ca viata lui e mult mai complexa decat acea bucatica dedicata persoanei tale iar viata ta e mult mai complexa decat segmentul "persoana lui".Asa ca ..fii fericita si bucura-te totusi de momentele cand sunteti impreuna:)
You think love is to pray..but..i'm sorry...I Don't pray that way...

Offline |ngerMorT

• angel without wings...
    • Vezi Profilul
    • Disturbed
« Răspuns #5 : 30 Septembrie, 2006, 09:42:13 am »
Dap Exigenta...asa este, sunt posesiva si il vreau numai pentru mine  :)..sunt chair egoista cand vine vorba de libertatea lui si sunt constienta de asta...asta e un prim pas inainte: faptul ca sunt constienta de asta si ca-mi impun sa ma schimb. Problema pe care am expus-o insa nu are in vedere numai relatia mea cu iubitul, ci diverse aspecte din viata...incerc sa ma schimb, si cred ca voi reusi.  :)

:-*

Offline catty

• Mesaje postate: 504
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 30 Septembrie, 2006, 09:46:51 am »
am trecut prin exact aceasi situatie acum ceva timp...stiu cum e si cat de imposibil de remediat pare cu toate ca realizezi..dar...nu este imposibil..
eu am incercat sa nu imi mai fac planuri(eram genul care daca nu imi ziceai macar cu o zi inainte ce ai de gand nu eram in stare de nimik)...am incercat sa devin spontana si sa iau totul din mers...nu a fost usor dar....am reusit:)
vointa..autocontrol si bafta :-*

Offline andY20

• Mesaje postate: 210
  • fara dragoste suntem orfani de toate
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 14 Octombrie, 2006, 07:05:25 pm »

draga mea la chestia asta ""ne putem lua de mana"" sunt la fel :-\ :-\ :-\
ma bucur ca ai deschis acest subiect !!!!!!! :-* :-*
""Nu uita : langa cel mai inalt punct al FERICIRII se afla cea mai adanca prapastie a DURERII""