Autor Subiect: Relatii Umane  (Citit de 1973 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Escu

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2561
  • Gen: Bărbat
  • Why so serious?
    • Vezi Profilul
Relatii Umane
« : 27 Aprilie, 2007, 07:21:57 pm »
Am intalnit intr-o carte niste idei despre relatiile umane. As vrea sa stiu parerea voastra, daca sunt bune, daca sunt rele, sa le comentam putin.

1. Daca lucrurile nu merg bine intre mine si ceilalti, e din cauza mea; daca imi indrept imperfectiunile fizice si morale, ceilalti vor capata interes fata de mine.
2. Generozitatea este intotdeauna rasplatita; cu cat dai mai mult, cu atat primesti mai mult; cu cat le arati mai mult interes celorlalti, cu atat iti arata si ei interes in schimb.
3. Criticarea altuia invenineaza relatiile. E mai bine sa ierti si sa uiti.
4. Sa fii indatorat iti alieneaza libertatea si deci ideal e sa nu datorezi nimic nimanui
5. Dragostea e totul.
6. Trebuie sa spui tot ce gandesti, tot ce simti, sa nu minti, sa fii transparent fata de celalalt.

Eu mi-am regasit o parte din gandire in unele din aceste idei. Sper ca si voi si sa dezvoltam subiectul, mie mi se pare interesant.
« Ultima Modificare: 27 Aprilie, 2007, 07:24:24 pm de Escu »
Let's put a smile on that face!

Offline Semiramis

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2884
  • Gen: Femeie
  • dor de duca...
    • Vezi Profilul
Re: Relatii Umane
« Răspuns #1 : 27 Aprilie, 2007, 07:33:26 pm »
a fi transparent este bine. asta nu înseamnă că de acum încolo voi merge pe stradă şi atunci când îmi vine să zic în gura mare "am nevoie la şuşu"  :laugh:

revenind la lucrurile serioase, relaţiile pe care le avem se raportează la experienţe.
1. nu trebuie ca unul să aibă vreo vină. lucrurile pot merge prost şi fară implicarea unuia dintre cei doi. dacă îndreptăm imperfecţiuni minore putem ştirbi din personalitate.
2. generozitatea nu este întotdeauna răsplătită. asta nu înseamnă că nu trebuie să fim generoşi. trebuie să o facem într-un mod altruist.
3. critica poate fi constructivă. şi da, trebuie să fim toleranţi şi să încercăm să ajutăm.
4. este foarte adevărat. îndatorarea nu e bună. strică multe relaţii şi linişti.
5. dragostea e aproape totul, dacă mai avem şi sănătate...ne putem considera fericiţi.
6. e valabil ce am scris la început. transparenţa nu trebuie să fie completă, trebuie să fie filtrată, ca un geam heliomat  ;) (transparenţa în ceea ce priveşte compulsiile tale trebuie să fie filtrate de raţiune, aşa cum sticla heliomată se închide la soare pentru a filtra razele dăunătoare...)
« Ultima Modificare: 27 Aprilie, 2007, 07:35:09 pm de Semiramis »
Whatever happens, happens for a reason!
Orice se intampla, se intampla cu un scop!

diana_nistor

• Vizitator
« Răspuns #2 : 27 Aprilie, 2007, 08:13:29 pm »
Cu riscul de a fi catalogata ca fiind exagerat de categorica, comentez:
Dezordinea cu care se confrunta societatea de azi se datoreaza anarhiei morale.  Viata publica este un camp de experiente dintre cele mai triste. Peste tot, principiile de morala, singurele capabile sa duca spre progres societatea, sunt inlocuite cu sintagma "scoala-te tu ca sa ma asez eu". Dorinta de parvenire, practicarea unui arbitru deliberat, faptul ca nu avem curajul si puterea de a ne primeni spiritul facand zid in jurul surselor de morala si inlocuind o parte din egoismul nostru cu bucuria jertfei pentru altii.
Este necesar ca ierarhia valorilor sa aiba o masuratoare unanim acceptata. Incercam sa conturam o scara a valorilor resurselor umane?

Offline Iosif

• Mesaje postate: 1272
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
    • Despre iubire
« Răspuns #3 : 27 Aprilie, 2007, 10:02:50 pm »
Raspunsul meu pe scurt este ca:
-  acolo unde ceva nu merge bine de obicei vinovatul nu este o singura persoana.
-  tu poti doar sa dai, ce primesti nu mai tine de tine, depinde de fiecare persoana in parte ce iti va "returna" in schimb. Este foarte important insa felul si scopul cu care dai atunci cand vrei sa primesti ceva inapoi.
-  critica este constructiva atata timp cat o spunem sub o forma constructiva (nu acuzand de ex.)
-  cu totii datoram ceva, cuiva, alta situatie nu exista. Ca sa nu fi dator nimanui trebuie sa traiesti in singuratate. Este bine insa sa pastram un echilibru intre ce dam si ce (dorim sa) primim
-  dragostea este importanta, dar nu este totul in viata de zi cu zi
-  uneori imi vine sa injur persoanele pe care le iubesc enorm. Ar fi bine sa fac asta? Probabil ca ar trebuii sa gasesc cel putin trei variante de raspuns la ce s-a intamplat pentru a stii cum e cel mai bine sa raspund. Cand am o varianta de raspuns (injuratura in acest caz) sunt grabit si fac ce imi este cel mai la indemana. Cand am doua variante de raspuns am o dilema (nu este un punct unde sa vreau sa fiu). Abea cand am trei variante (sau mai multe) de raspuns pot spune ca stiu ce zic/fac. Ganditi-va la asta. Obisnuiam sa raspund din subconstient, dar am ajuns la concluzia ca este mult mai bine sa analizez ce spun pentru ca uneori fac rau cuiva cand in nici un caz nu intentionez sa fac asta.
Life is short, Break the rules, Forgive quickly, Kiss slowly, Love truly, Laugh uncontrollably, And never regret anything that made you smile.