Autor Subiect: Te simti obosit ? Fa putina gimnastica! [Articol]  (Citit de 3394 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • Gen: Bărbat
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
Te simti obosit ? Fa putina gimnastica! [Articol]
« : 02 Martie, 2008, 08:00:04 pm »
Cei care zac mereu in pat dar se vaita continuu ca sunt obositi, au la indemana o solutie simpla. Putina gimnastica.

O echipa de cercetatori lucrand in cadrul Universitatii din Georgia a descoperit ca putina miscare, de nivel redus, insa facuta in mod regulat (cum ar fi o plimbare in parc), poate creste cu pana la 20% nivelul de energie, si sa scada cu pana la 65% nivelul general de oboseala.

Tim Puetz, unul din cei care a ajutat ca studiul sa fie facut, afirma: "Este gresit sa consideri ca un exercitiu de gimnastica te va obosi, chair daca te simti deja epuizat. Totusi, noi am dovedit ca a face gimnastica regulat ajuta foarte mult in a creste nivelul de energie, mai ales pentru cei sedentari.".

In cadrul universitatii, in laboratorul de "Psihologia Gimnasticii", Puetz impreuna cu o echipa condusa de Patrick O'Connor au studiat 36 de persoane, care nu faceau exercitii regulat, insa declarau ca se simteau obositi.

Persoanele au fost impartite in trei grupuri. Un grup a trebuit sa faca exercitii mediu-intense, timp de 20 de minute de trei ori pe saptamana, pe bicicleta, timp de 6 saptamani. Al doilea grup au avut acelasi ritm, dar exercitii mult mai usoare (cum ar fi sa se plimbe in perioada respectiva). Al treila grup nu au facut nimic.

Cercetatorii au publicat in Jurnalul pentru Psihoterapie si Psihosomatica (Journal of Psychotherapy and Psychosomatics) faptul ca persoanele din primele doua grupuri au avut cu pana la 20% crestere a nivelului de energie, comparativ cu cei care nu au facut nimic.
Cercetatorii au fost surprinsi sa afle insa ca persoanele din grupul cu exercitii usoare au raportat o imbunatatire a nivelului general de oboseala, comparativ cu cei care au facut exercitiile mai grele.

"Este posibil ca exercitiile mai grele sa oboseasca mai mult pe cei care nu au suficient antrenament sa faca asta, si pentru ei imbunatatirile sa nu fie observabile - comparativ cu cei care au facut exercitiile mai usoare." - a declarat O'Connor.

Tot el afirma: "Multi oameni sunt prea stressati la munca si nu dorm suficient. A face exercitii [usoare, n.t.] este o modalitate de a te simti mai vioi. Avem acum un suport stiintific, si metoda are avantaje fata de cafea, sau bauturile energizante.".

Foarte multe studii au aratat ca exercitiile fizice cresc nivelul de energie, mai ales in timp. Echipa condusa de O'Connor a mai publicat un alt raport si in 2006, in care dovedeste ca exercitiile pot reduce nivelul de oboseala la bolnavii de cancer, de inima, sau alte boli.
Studiul acesta insa a avut ca subiecti persoane care acuzau o stare de oboseala fara a avea o justificare medicala.

Sursa: http://www.reuters.com/article/healthNews/idUSN2922162420080229?pageNumber=2&virtualBrandChannel=0&sp=true
Raportat de Maggie Fox, editat de Bill Trott).
Traducere, viulian
« Ultima Modificare: 02 Martie, 2008, 08:04:50 pm de viulian »

Offline Cruella

• Mesaje postate: 218
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
Re: Te simti obosit ? Fa putina gimnastica! [Articol]
« Răspuns #1 : 03 Martie, 2008, 09:13:38 am »
Corect. Asa e. Eu sint o persoana mai mult decat sedentara... adica daca as putea sa stau intinsa toata ziua, ar fi perfect! evident ca tot timpul sunt obosita. Asa ca mai nou ori las masina in parcarea blocurilor vecine si ma duc pe jos acasa dupa care mai urc si 9 etaje pe scari, ori imi iau catzaua si o duc la plimbare (mai nasol e ca tre sa alerg cu ea, ca ea nu stie incet), sau ii zic prietenei mele ca "azi am eu grija de fiu-tu, tu doar adu-l la mine" dupa care plec cu copilu' la fotbal, si ne jucam vreo 2-3 ore in aer liber. De cind fac chestii din astea neortodoxe (hihihi) ma simt mult mai in forma, nu mai sunt asa obosita si "bleaga" plus ca dorm mult mai bine noaptea. daca as vrea sa exagerez, poate m-as lasa si de fumat. dar totusi, prea multe de-odata strica :)
My imaginary friend says you are crazy!

Offline viulian

• Administrator
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 03 Martie, 2008, 10:42:23 am »
Dap, si eu.. de aceea am tradus articolul, mi s-a parut interesanta formalizarea stiintifica a unor observatii personale.
De cand m-am mutat cu serviciul undeva aproape (adica la 30 de minute de mers pe jos, in Bucuresti e considerat aproape) ma simt mai energic - si am si slabit (nu am facut nimic special pentru asta, 1kg sau 2 sa zic in juma de an).
In weekend ma duc pe jos in piata, cumpar de la tarani, am renuntat la masina / hipermarketuri samd. Pe drum inapoi halesc ceva :) si cand ajung acasa nu mai stau inca o ora sa fac mancare / pregatit.

Cam o ora de mers pe zi e super fain. Si e placut prin parc, unde e liniste, sa aprind o tigara  :-[ relaxing...

Offline Cruella

• Mesaje postate: 218
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 03 Martie, 2008, 01:47:46 pm »
Si eu am mai plecat pe jos de la lucru.... dar sunt cam 12 km si a doua zi n-am mai facut aceeasi prostie, asa ca fac 10 km cu masina si 2 pe jos :D
De la tarani nu cumpar ca "alimentez" de la mama cam in fiecare sfarsit de saptamana (ce bine ca are gradina de 2000 mp). Din pacate nu ma pot dezobisnui de nutella mancata cu lingura mare, seara in fata televizorului privind "The Simpsons", deci cu slabitu stau foarte rau :)) Dar atata placere sa aiba omu, ca in rest numa stres...
Ieri de exemplu m-a alergat catzaua mea la sat cam 2 ore si n-am murit, plus ca nici nu am fumat de vineri (azi am fumat). Abia astept sa se incalzeasca s-o ajut pe mama la gradina, e la fel de relaxant ca si mersul prin parc, si te mai si alegi cu o ceapa verde proaspata, sau o salata sau o ridiche!
My imaginary friend says you are crazy!

Offline viulian

• Administrator
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 03 Martie, 2008, 11:01:45 pm »
Bun bun, nu stiu de ce, dar imi suna a picknic deja :)

Offline Iosif

• Mesaje postate: 1272
    • Vezi Profilul
    • Despre iubire
« Răspuns #5 : 03 Martie, 2008, 11:24:54 pm »
Imi aduc aminte de perioada cand frecventam sala de fitness, plecam de acasa obosit si fara nici un chef si contrar asteptarilor, cand plecam de la sala ma simteam MULT mai energic si in forma! Interesant, nu-i asa?!
Life is short, Break the rules, Forgive quickly, Kiss slowly, Love truly, Laugh uncontrollably, And never regret anything that made you smile.

Offline Just

• Mesaje postate: 1089
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 08 Aprilie, 2008, 07:19:21 pm »
:blink:
Eu ,din experienta ,spun ca-i intru totul adevarat ce spune articolul asta.Aveam zile cand ramaneam ore-n sir cu treburi la birou sau intinsa-n pat cu vreo carte-n mana ,dupa cateva ore bune ma simteam mult mai obosita fizic decat dupa doua ore de sport la scoli.Nici macar un ness bun nu-mi mai oferea energie.Acum imi dau eu seama de ce atunci cand eram copila nu oboseam niciodata.Ziua-ntreaga era :prinsa ,cataratul prin copaci,urcatul dealului la "coliba" ,ba fugeam cu-ai mari la multe prin pesteri ,ba treceam tot dealul sa ajungem la vreo manastire ,acum abia-mi misc mainile pe tastatura. Pesemne am imbatranit ,dar totusi n-am sa ma las !Drept urmare am sa aspir toata casa.Scrieti-mi daca sunteti dispusi sa-mi veniti in ajutor.
:whistling:

And I promise forever ...
"White dove Fly with the wind Take our hope under your wings For the world to know That hope will not die..."