Autor Subiect: "In dragoste sa nu faci din durerea altuia fericirea ta"  (Citit de 7986 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ONLY DESIRE

• Mesaje postate: 1129
  • Gen: Femeie
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
"In dragoste sa nu faci din durerea altuia fericirea ta"
« : 25 Aprilie, 2006, 11:39:02 pm »
Intotdeauna am crezut ca avem dreptul sa luptam pentru fericirea noastra;sa calcam peste orice si peste oricine sta in calea fericirii noastre!sa nu renuntam la persoana iubita doar pentru ca exista o a treia persoana care ar putea suferi(exclud cazul unei casnicii)....aceasta in conditiile in care persoana pe care o iubim nutreste anumite sentimente pentru noi!
ce alegeti: fericirea personala sau fericirea celorlalti?
"Daca iubesti pe cineva,ii ierti orice greseala;daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din iubire..."

Offline Guardian|Angel

• Mesaje postate: 1041
  • i`ll be wherever you`ll need me...
    • Vezi Profilul
Re: "In dragoste sa nu faci din durerea altuia fericirea ta"
« Răspuns #1 : 26 Aprilie, 2006, 10:33:00 pm »
Eu simt ca nu ar trebui sa vorbesc,tinand cont ca nu de putine ori am renuntat la fericirea mea, doar de teama ca altcineva ar putea suferi,din cauza actiunilor mele...acum...poate nu imi mai pasa, dar m-am saturat...aleg fericirea mea...in sfarsit!
"Femeia domnilor, e singura care conteaza!!"

Maria

• Vizitator
« Răspuns #2 : 26 Aprilie, 2006, 10:38:23 pm »
   Eu aleg si prefer mai tot timpul ambele fericiri. Aleg si fericirea personala si fericirea altora. atentie ,nu profit de necazul altuia pentru a-mi cladi eu fericirea. Niciodata! Oricum ambele fericiri sunt egale in balanta caci, pentru a putea face pe cineva fericit trebuie mai intai sa fiu eu fericita.pentru mine fericirea merge mana-n mana cu sanatatea.

Offline desdemona

• Mesaje postate: 1694
  • esentialul este invizibil pt ochi
    • Vezi Profilul
Răspuns: "In dragoste sa nu faci din durerea altuia fericirea ta"
« Răspuns #3 : 27 Aprilie, 2006, 05:44:15 pm »
ca si Maria le aleg pe amandoua daca este posibil.Intr-adevar o fire mai individualista ar alege usor intre "eu" si "voi",dar cheia este sa le transformi in "noi"...sa faci fericirea altora sa fie fericirea ta,si fericirea ta sa fie si a lor.Asta arata sa te implici,sa lupti pentru cel de langa tine..care la randul lui,va lupta si el pt tine.
Este o lege a firescului...

dar cine stabileste legile?...
Singuratatea te transforma intr-un Cristofor Columb navigand spre continentul propriei inimi.
 Cate catarge nu-ti cresc in sange ,cand de lume te leaga numai marile?pe fiecare clipa m-as imbarca spre apusurile Timpului

Offline Alia

• Mesaje postate: 266
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 28 Aprilie, 2006, 11:30:21 am »
Ma bucur ca ....macar voi ganditi asa. Eu nu pot, am senzatia ca "imi cladesc fericirea pe nefericirea altuia".... iar efectul de bumerang al faptelor mele...nu ramane necontabilizat undeva.... Nu am fost niciodata eu.... cea de-a treia persoana, eu am fost "preferata", dar pentru ca , din nefericire pentru mine cunosteam foarte bine ce-a de-a treia persoana, pur si simplu nu am putut.... chiar daca cuplul acela s-a destramat, macar nu s-a destramat din cauza mea. Cand n-au mai fost prieteni..... iar n-am putut, ma gandeam la ce va spune cealalta, ca eu as fi fost motivul suferintei sale.... Si uite asa..... ranile s-au vindecat, eu am ramas prietena cu ambii si ma gandesc ca probabil.......nu a fost sa fie.... Prea multi in jurul meu sa cupleaza, isi schimba partenerii  intre ei, un gen de "melrose place" probabil ca o astfel de conduita conservatoare ma va face sa fiu mult timp singura..... Eu sunt cel mai aspru critic al meu si chiar sa vreau sa fac altfel, chiar nu pot. Teoretic ar trebui  sa-si asculte fiecare glasul inimii, iar daca doi oameni se iubesc, sa fie impreuna, iar ce-a de-a treia sa-si gaseasca propria iubire, dar practic lucrurile nu stau chiar asa.... mai ales ca fiecare individ stie sa piarda in felul sau, iar unii.....chiar nu stiu sa piarda.....

Offline valentina

• Mesaje postate: 857
  • Frumusetea cerului intr-o zi de vara
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 11 Mai, 2006, 11:51:07 pm »
Da cu cativa ani mai in urma poate ca erau momente cand calcam in picioare totul...Acum chiar renunt la mine in favoarea celor din jurul meu...Asa cred ca Dumnezeu se uita la mine si-mi mai iarta "pacatele tineretii"...
Iubirea , isi intinde aripa in zborul nesfarsit al timpului !
Eu sunt doar o mica particula dintr-un atom ...
sunt praf de stele in trecerea mea grabita prin lume

Lord_Saladin

• Vizitator
Răspuns: "In dragoste sa nu faci din durerea altuia fericirea ta"
« Răspuns #6 : 12 Mai, 2006, 02:44:24 pm »
Citat
Da cu cativa ani mai in urma poate ca erau momente cand calcam in picioare totul

NU-i un pacat... e ceva tipic femeiesc....
Si nu numai
E ceva adanc inradacinat in insasi natura umana.

Offline Alia

• LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 12 Mai, 2006, 04:59:20 pm »
intr-o parte din oameni...sa nu generalizam....

Offline Alia

• LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 25 August, 2006, 08:15:19 pm »
Pana la urma...macar doi din cei trei sunt...fericiti....Nu prea stiu ce sa spun...uneori ma gandesc ca....decat sa regreti ca nu ai facut-o, mai bine iti urmezi calea si faci ceea ce iti este tie bine......
Stand si analizand foarte mult .... poti trece pe langa persoana care chiar ti se potrivea, iar viata nu-ti mai ofera o a doua sansa....
Poate sunt subiectiva...sau poate nu....
Oricum va doresc sa fiti fericiti!

Offline pokemon

• Mesaje postate: 1287
  • VDF
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 27 August, 2006, 06:54:52 pm »
Mda...asa este...macar 2 din 3 sunt fericiti...dar atunci eu de ce mai am uneori sentimentul de vinovatie?
Pt ca ma gandesc ca mi am bagat coada intr o casatorie...care totusi nu mergea...si ma gandesc uneori ca sunt lucrul cel mai bun care s a intamplat in viata lui?Asa sa fie?Sper pt ca daca nu va fi asa atunci ma voi considera cu adevarat vinovata de dezasrtul care se va fi intamplat...
Asta insa o vom afla numai in timp...acum totul e bine...ft bine..uneori nu mi vine sa cred cat a progresat relatia...Oricum...cred eu ce e important ca avem amandoi puterea de a privi inainte...dar si in urma noastra...si zambim cand facem asta....
Va pup pe toti  :)
Sunt momente in viata cand simti absenta cuiva atat de tare incat ti-ar placea sa-l scoti din vise si sa-l imbratisezi.

Offline Marcat pentru stergere...

• Mesaje postate: 118
    • Vezi Profilul
In dragoste sa nu faci din durerea altuia, fericirea ta!!
« Răspuns #10 : 28 August, 2006, 02:49:59 am »
Ce mult i-mi place cum suna topic-ul! E rezonabil la urechi. Ok. Eu am fost persoana supusa suferiintei cu ani de-a randul pe cand persoana respectiva nici macar nu o interesa starea mea, stia ca o iubesc, insa la ce folos? Doar ea conta!  LAS'  LA FIECARE I-I VINE RANDUL! IN VIATA TOTUL SE PLATESTE! SI DUMNEZEU I-A DA IEI ... precum si ea mi-a dat suferinta continua...

Offline buterflY

• *
  • Mesaje postate: 22
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : 29 August, 2006, 06:18:18 pm »
"In dragoste sa nu faci din durerea altuia fericirea ta" foarte adevarat! chiar daca in sfarsit am ajuns sa credem ca am intalnit "jumatatea", si  luptam cu orice arme pentru a o putea cuceri, mai devreme sau mai tarziu, te poti bate cu armele tale.
Oricat de rea, urata, si nesemnificativa ne este prezentata persoana "cealalata", trebuie sa intelegem ca el/ea atunci cand a ales-o, a avut avut un motiv. si cum de cele mai multe ori, atractia de orice natura se manifesta datorita descoperirii in "celalat" o parte din tine,inseamna ca intr-un fel sau altul, intr-o mica sau mai mare masura, acel "ceva" se afla si in noi.
E perfect adevarat ca noi suntem fiinte unice, si ca nu ne asemanam din nici un punct de vedere cu nimeni de pe aceasta planeta, dar daca stam sa vedem in jurul nostru, si ne analizam prietenii, amicii, o sa descoperim in fiecare, o parte mica, mica, din noi.
Aceasta mica parte, ca la randul ei a "legat" chiar si pentru putin timp doua suflete, da paractic nastere la o iubire. Ea trebuie alimentata permanet, asa cum o floare are nevoie de razele de soare pentru a creste, iar daca nu, ea nu se va dezvolta, ci va ramane mica.
Uniunea aceasta este un lucru deosebit, un dar de Sus,si asa cum a venit ea trebuie sa plece atunci cand si-a terminat misiunea. Pacat si totodata foarte trist  daca sfarsitul este fortat de altcineva. Daca nu isi urmeaza cursul normal si aceasta "parte" este smulsa, ea nu va putea pleca, ci pur si simplu va ramane mocnit in cele doua suflete. E adevarat ca oamenii au capacitatea de a ascunde adevarul si sentimentele, frustrarile foarte bine, dara asta nu inseamna ca nu exsista, oricata fericire ar expune.
Si te intreb, cat de bine te simti langa acea persoana, care chiar daca tu crezi ca e mai fericita cu tine, in sufletul ei acea "parte" traieste inca?

Offline pokemon

• Mesaje postate: 1287
  • VDF
    • Vezi Profilul
« Răspuns #12 : 30 August, 2006, 11:54:36 am »
Multa dreptate ai butterfly :) dar...ce te faci in cazul in care el/ea nu si mai iubeste fostul partener...dar este obligat sa ramana,cel putin pt o perioada,alaturi de el?
Atunci nu preferi sa sti ca desi va iubiti...si el este inca legat de acel cineva...nu preferi sa sti ca tu esti persoana care ii poate oferi linistea,dragostea,intelegerea si tot ceea ce are nevoie?Nu preferi sa sti ca el este fericit chiar daca pe tine te doare ca pt moment esti *cealalta*?
Sunt lucruri care se rezolva in timp...iar daca iubesti...renunti la o parte din fericirea ta pt a-i fi lui bine...
Imi cer scuze daca nu m am exprimat foarte clar...doar ca...sunt intr o situatie cam dificila...si mi e destul de greu sa gandesc cu creierasul...in momentul acesta la mine inima e cea care gandeste....
Va pupic
Sunt momente in viata cand simti absenta cuiva atat de tare incat ti-ar placea sa-l scoti din vise si sa-l imbratisezi.