Autor Subiect: ALTRUISM  (Citit de 2395 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ONLY DESIRE

• Mesaje postate: 1129
  • Gen: Femeie
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
ALTRUISM
« : 18 Octombrie, 2006, 06:11:13 pm »
Exista altruismul absolut in iubire? sunteti capabili sa renuntati la fericirea voastra pentru fericirea persoanei iubite? si cand intreb acest lucru astept raspunsuri sincere.puteti fi cu inima impacata daca persoana iubita e fericita de altcineva?
"Daca iubesti pe cineva,ii ierti orice greseala;daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din iubire..."

Offline pokemon

• Mesaje postate: 1287
  • VDF
    • Vezi Profilul
Răspuns: ALTRUISM
« Răspuns #1 : 18 Octombrie, 2006, 06:45:22 pm »
Da!Exista...si eu am trait asa ceva...atunci cand pers de langa tine devine mai importanta decat tine...cand o iubesti mai mult decat pe tine insati...
Sunt momente in viata cand simti absenta cuiva atat de tare incat ti-ar placea sa-l scoti din vise si sa-l imbratisezi.

Offline serenity82

• Mesaje postate: 896
  • Just me
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 18 Octombrie, 2006, 09:20:02 pm »
Exista insa trebuie sa fii o persoana mult prea speciala ca sa poti face asa ceva. eu una nu sunt asa sunt mai egoista si singurul lucru pe care il vreau este ca cel pe care il iubesc sa fie langa mine nu langa altcineva si sa fie fericit cu mine. insa pot spune ca am intalnit pe cineva care desi ma iubeste si in acest moment e prietenul meu mereu ma sfatuieste cum sa ma impac cu cel care mi-a furat inima si sufletul  :'( as vrea sa fi fost el ca are un suflet extraordinar
Cea mai mare iubire este cea care iti slabeste sufletul si care ne face sa vrem si mai mult. Cea care ne arde inimile si care ne linisteste mintile.

Offline Strumfita

• Mesaje postate: 867
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 21 Octombrie, 2006, 08:36:23 am »
 ... da ... exista ...

"puteti fi cu inima impacata daca persoana iubita e fericita de altcineva?"
 .......... da ...  :(
daca iti pun un nor in suflet o sa iubesti mai mult cerul?

Offline desdemona

• Mesaje postate: 1694
  • esentialul este invizibil pt ochi
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 08 Noiembrie, 2006, 06:56:01 pm »
nu stiu cat as putea numi "sa fiu impacata" starea pe care as stapani-o,dar...dar intotdeauna exista un dar.as renunta,dupa o lupta,dupa ce m-as convinge ca nu eu sunt "acea iubire",si fericirea lui ar inseamna altcineva...as renunta,dupa razboiaie lungi,lungi.
nu sunt lasa,dar nici egoista.
acum ma pun in aceasta situatie.imi este greu sa o realizez pentru ca stiu...am siguranta iubirii pe care mi-o poarta,si cred ca as innebuni daca mi-as da seama ca nu este asa.
aceasta este una din dementele iubirii...
Singuratatea te transforma intr-un Cristofor Columb navigand spre continentul propriei inimi.
 Cate catarge nu-ti cresc in sange ,cand de lume te leaga numai marile?pe fiecare clipa m-as imbarca spre apusurile Timpului

Offline Semiramis

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2884
  • dor de duca...
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 08 Noiembrie, 2006, 08:16:28 pm »
sincer, nu cred ca exista altruism in iubire. se pot face sacrificii, asta este clar, renuntarea la ceva in favoarea multumirii persoanei iubite. dar sa renunti la persoana iubita pentru ca "asa e mai bine", nu cred ca se face in niciun caz din altruism. ori nu este iubire...e fatada. "pentru bine lui (ei), eu m-am scarificat, (l-)am lasat (o) benevol, gandindu-ma numai la bine lui (ei). eu sunt un (o) martir(a) sacrificat(a) pe altarul dragostei pure...". sa fim seriosi...
Whatever happens, happens for a reason!
Orice se intampla, se intampla cu un scop!