Autor Subiect: Barbati fara experienta  (Citit de 6900 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Escu

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2561
  • Gen: Bărbat
  • Why so serious?
    • Vezi Profilul
Barbati fara experienta
« : 25 Noiembrie, 2008, 05:19:14 pm »
Sa zicem ca ai peste 27 si inca nu esti acomodat cu femeile. Nu prea ai avut relatii durabile si te-ai multumit multa vreme cu "ce-o pica". In ultima vreme constati ca nu mai pica nimic si trebuie sa faci ceva.

Ce ar trebui sa faca o astfel de persoana? Cum ar putea sa se implice intr-o relatie sentimentala? Odata cu trecerea anilor, cresc si pretentiile, oare e bine sa se tina cont de ele sau e mai bine sa se faca compromisuri?
Cum privesc femeile barbatii fara experienta si ce sunt ele dispuse sa faca pentru o relatie?

Va invit sa dezbatem aceasta situatie, foarte des intalnita la noi in Romania.

PS: fetelor..stiti si voi ce greu e sa gasiti un baiat de treaba  :D  :D  :D
Let's put a smile on that face!

Offline Semiramis

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2884
  • Gen: Femeie
  • dor de duca...
    • Vezi Profilul
Re: Barbati fara experienta
« Răspuns #1 : 25 Noiembrie, 2008, 08:15:12 pm »
faptul că trăim într-o lume în permanentă mişcare, lume în care nu mai avem siguranţă (aici mă refer pe toate planurile), poate că suntem mai orientaţi către partea materială a existenţei noastre. Ne orientăm spre carieră, spre lucruri care ne oferă posiblitatea să nu depindem de nimeni.
aşa evolueză lucrurile. este greu să îţi găseşti o pereche, indiferent că eşti femeie sau bărbat, cu care să te obişnuieşti şi în care sa să capeţi încredere. cred că totuşi ceea ce era valabil şi pe vremea bunicii mele, e valabil şi astăzi: căsătoria e o loterie :)

legat de întrebarea ta, nu cred că există o reţetă miraculoasă, care o dată luată să fie totul frumos într-un cuplu. totul ţine de ceea ce-şi doreşte fiecare şi cât din acest tot se întâlneşte la jumătate. :)
« Ultima Modificare: 25 Noiembrie, 2008, 08:17:46 pm de Semiramis »
Whatever happens, happens for a reason!
Orice se intampla, se intampla cu un scop!

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • N.
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 25 Noiembrie, 2008, 08:22:36 pm »
Ce inseamna ca "nu esti acomodat" cu femeile?  :-\ Ca esti timid? Sau ca esti a-social? Sau ca nu ai avut o iubita de lunga durata? Sau?

Uneori timizi sunt capabili de gesturi de care barbatii netimizi nu ar fi niciodata in stare. Nu cred ca e vreo reteta sau vreun impediment, indiferent de varsat, in a gasi o relatie care sa tina... Depinde insa cat de dispus sa accepti si relatii de compromis esti. Sunt barbati (si femei!, dar respect topicul tau) care pana nu gasesc FIX ceea ce cauta nu vor jumatati de masura, sunt barbati care se multumesc si cu sferturi. Nu spun ca e bine in vreun fel, pur si simplu fiecare isi gaseste ritmul si isi implineste nevoile (sau nu) in felul lui. Deci nu cred ca exista un tipar al barbatului fara experienta.
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline Just

• Mesaje postate: 1089
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 25 Noiembrie, 2008, 08:27:21 pm »
Eu nu stiu cum privesc femeile in general barbatii fara experienta , pot spune insa ca ajungand la un anume moment in viata cand esti realizat profesional , dar iti lipseste iubirea ai suficienta maturitate sa te gandesti ca experienta o puteti capata trecand prin viata impreuna. Nu cred ca ar trebui sa intereseze cate relatii ai avut sau cator femei le-ai spus te iubesc , alaturi de cate femei ai trait clipe memorabile sau cate lectii ai invatat in urma unor relatii ce nu au avut succes. Tind sa cred ca ar trebui sa se puna un "." trecutului atunci cand ne intalnim jumatatea si sa incepem un nou aliniat , frumos , cu litera mare si mana sigura asta fiind general valabil .

Apoi legat de exemplul tau pot spune ca indiferent de varsta nu sta chiar numai in puterea noastra de a ne gasi un partener disponibil sa inceapa bam-bam o relatie serioasa cu noi .Astea toate vin de la sine in clipa in care ai intalnit persoana potrivita. Te poti ajuta insa ! Iesiri in grupuri cu prietenii, te poti implica in discutiile colegilor(incluzand colegele) si alte astfel de activitati . Niciodata nu poti stii de unde sare iepurasul , uneori chiar de la alt capat de lume si cand te astepti mai putin .
And I promise forever ...
"White dove Fly with the wind Take our hope under your wings For the world to know That hope will not die..."

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
« Răspuns #4 : 25 Noiembrie, 2008, 09:55:51 pm »
Sa zicem ca ai peste 27 si ...... nu prea ai avut relatii durabile si te-ai multumit multa vreme cu "ce-o pica".

Si problema este  :P ?

Eu cred ca iti trebuie mult mai multa experienta si noroc sa ai mai multe relatii, decat sa-ti pice o placinta in cap - si sa nu ai repere de a compara. Stiu ca nu e frumos sa compari, fiecare persoana are individualitatea ei, doar ca na, pana la urma suntem si egoisti  :angel: de ce sa n-o zicem p-a dreapta ?

Problema care apare e ca devii mofturos - asa ca singurul sfat pe care il pot da eu e sa mai relaxezi criteriile. Pana la urma, s-o intampla si 'minunea' - iar daca nu - vezi pilda cu batranul si paharul de apa !

Offline Escu

• Global Moderator
  • Why so serious?
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 25 Noiembrie, 2008, 10:14:51 pm »
Ce inseamna ca "nu esti acomodat" cu femeile?  :-\ Ca esti timid? Sau ca esti a-social? Sau ca nu ai avut o iubita de lunga durata? Sau?

Pai sunt multi care nu stiu cum sa se comporte. Stresati prea mult de cariera incat nu au avut timp sa interactioneze pe un plan emotional. De exemplu, tipul de barbati care prefera sa plateasca pentru anumite servicii unor "doamne".
Hai sa punem si cele enumerate de tine: timiditatea, a-social si chiar lipsa unei iubite. Cazuri in mod sigur exista.
Pot sa fie oameni straluciti pe orice plan, dar nu stiu sa comunice pe plan sentimental.

Ideea e sa scoatem o lista de chestii care pot ajuta un barbat sa-si invinga temerile si sa actioneze din punct de vedere sentimental.

Offline inda

• Mesaje postate: 619
  • dust in the wind
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 25 Noiembrie, 2008, 11:00:19 pm »

Sa inteleg ca baiatul ala de treaba e cel dorit, nu?  :D

In cazul acesta femeia va fi dispusa sa faca tot ce este necesar sa ii capteze atentia si dupa aceea sa-l "educe" cum sa-si invinga timiditatea. Nu-i vorba de ce ar face femeile, e valabil si in cazul barbatilor, toti suntem capabili de "eforturi" prin care sa rezolvam problema cand ni se pune pata pe cineva. Rezultatul , pana la urma, depinde in aceeasi masura de amandoi. Daca reusesc sa comunice se va infiripa o relatie, daca unul ramane in stadiul de incapacitate de a rezona cu celalat, orice efort este zadarnic. Pe de o parte lipsa experientei poate fi un atu, scapi de intrebarile de genul "ce-o fi avand si asta de a fost cu atatea femei si n-a ramas cu nici una"  dar in acelasi timp poate fi si un balast atunci cand apar intrebarile de genul "ce-o fi avand de nu i-a trebuit nici uneia". Este ca si cazul femeilor, daca a fost fata mare inseamna ca n-a trebuit nimanui, daca n-a fost, inseamna ca a fost...  :-[ mai deschisa catre lume .
Cred ca esential este ca fiecare sa se accepte pe sine asa cum este si sa nu-si faca probleme din asta. Cel mai adesea ne pierdem in hatisul intrebarilor si uitam sa traim, cred ca asta este timiditatea de care vorbesti.
Dar, pentru curiozitatea mea, baiatul acela ce-si doreste? O relatie de lunga durata sau experienta?
sunt inda si numele meu e totuna cu vantul

Offline Escu

• Global Moderator
  • Why so serious?
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 25 Noiembrie, 2008, 11:04:16 pm »

Dar, pentru curiozitatea mea, baiatul acela ce-si doreste? O relatie de lunga durata sau experienta?

Pai hai sa dezvoltam, si sa punem pentru 2 situatii, ambele variante.

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • N.
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 25 Noiembrie, 2008, 11:07:31 pm »
Adica, pe scurt, hai sa aruncam pisica in curtea altuia, deci sa... dezvoltam  :D
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline inda

• Mesaje postate: 619
  • dust in the wind
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 25 Noiembrie, 2008, 11:07:59 pm »
Stai, ca nu-i atat de simplu, sunt doua strategii diferite :D si nu pot scrie acum ca imi mananca pisica literele.  :'(
sunt inda si numele meu e totuna cu vantul

Offline Escu

• Global Moderator
  • Why so serious?
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : 25 Noiembrie, 2008, 11:12:15 pm »
Adica, pe scurt, hai sa aruncam pisica in curtea altuia, deci sa... dezvoltam  :D

Puteti si voi sa adaugati si sa dezvoltati. Eu sincer nu m-am gandit la intrebarea pusa de inda.

Stai, ca nu-i atat de simplu, sunt doua strategii diferite :D si nu pot scrie acum ca imi mananca pisica literele.  :'(

E timp, nu-i musai acum totul.

Consider ca primul lucru caruia i-ar trebui barbatului respectiv ar fi vointa. Sa fie un barbat hotarat si sa isi doreasca in primul rand sa gaseasca o persoana. Din punctul meu de vedere, ideal ar fi sa isi gaseasca o relatie de lunga durata si sa acumuleze experienta cu persoana respectiva.

Offline no_more

• **
  • Mesaje postate: 46
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : 25 Noiembrie, 2008, 11:27:50 pm »
Experienta, ehee, experienta in ce?
Fiecare femeie e deosebita in felul ei, nu poti spune ca dupa 1-2 relatii de lunga durata ai experienta in a te comporta in a 3-a. Vii cu entuziasm ca asa era bine in cealalta relatie crezand ca si actualei ii place, insa pe ea o lasa rece. Adaptabilitatea cat si "acel ceva" al ei pot face si cel mai neexperimentat barbat sa se descurce, conteaza sa fie indragostiti unul de celalat.  Restul se invata pe parcurs nu?
Daca te-ai indeparta putin,
Dragostea mea ar creste
Ca aerul dintre noi.
Daca te-ai indeparta mult,
Te-as iubi cu muntii si cu apele
Si cu orasele
Care ne despart.
Daca te-ai indeparta
Cu o zare,
La profilul tau s-ar mai adauga soarele,
Luna si jumatate din cer.
Marin Sorescu - Perspectiv

Offline Zantiala

• Mesaje postate: 353
    • Vezi Profilul
Răspuns: Barbati fara experienta
« Răspuns #12 : 30 Decembrie, 2008, 11:54:53 am »
Citat
Ce ar trebui sa faca o astfel de persoana?

In primul rand, sa incerce sa nu intre in panica. Panica duce la decizii pripite, care intotdeauna au consecinte nefaste.

Citat
Odata cu trecerea anilor, cresc si pretentiile, oare e bine sa se tina cont de ele sau e mai bine sa se faca compromisuri?

Dragoste fara mici compromisuri nu exista, nu poate exista. In orice caz insa, daca cine are pretentii, trebuie sa aiba si ceva pe masura de oferit. Disproportia dintre pretentii mari / oferta redusa nu poate duce decat la ramanarea "marfii" pe "raft".

Citat
Cum privesc femeile barbatii fara experienta si ce sunt ele dispuse sa faca pentru o relatie?

Depinde ce fel de femei.  Pentru o femeie serioasa, experienta nu conteaza asa de mult, chiar deloc, unde exista iubire experienta se poate lesne deprinde si in cadrul cuplului.
"Dragostea este sentimentul cel mai maret, care face minuni, care faureste oameni noi, creand cele mai mari valori morale"

Offline luckyrzv

• Mesaje postate: 4
  • In viata risipim ani,iar la moarte cersim clipe!
    • Vezi Profilul
Răspuns: Barbati fara experienta
« Răspuns #13 : 10 Martie, 2011, 03:39:20 pm »
Sa zicem ca ai peste 27 si inca nu esti acomodat cu femeile. Nu prea ai avut relatii durabile si te-ai multumit multa vreme cu "ce-o pica". In ultima vreme constati ca nu mai pica nimic si trebuie sa faci ceva.

Ce ar trebui sa faca o astfel de persoana? Cum ar putea sa se implice intr-o relatie sentimentala? Odata cu trecerea anilor, cresc si pretentiile, oare e bine sa se tina cont de ele sau e mai bine sa se faca compromisuri?

Va invit sa dezbatem aceasta situatie, foarte des intalnita la noi in Romania.

Eu cred ca ar trebui sa mai ia atitudine si femeia,si sa il inteleaga daca este timid.
Sa-i starneasca interesul mai mult pentru ea si sa vada cam cum gandeste si ce vrea de la o femeie.
Sa se consulte amandoi asupra a ceea ce vor sa obtina ei in relatia lor si sa aiba totusi cateva lucruri in comun pentru ca sa poata exista sincronizare,comunicare,acceptare de sine..etc.
eu cred ca femeile in general nu accepta astfel de persoane care nu au experienta sau nu stiu sa se poarte cu ele.
Femeile in ziua de azi cam dau cu flit barbatilor!
Familia este ca o oaza in pustiul vietii!

Offline Ben

• **
  • Mesaje postate: 42
  • Decat sa taci, mai bine spune"Nu"...
    • Vezi Profilul
« Răspuns #14 : 03 Noiembrie, 2011, 12:50:39 pm »
Stiu persoane cu multa "experienta" care sunt singure, deci nu cred ca experienta conteaza.
La mijloc e vorba de iubire - sa iubesti persoana care te iubeste. Si atunci nimic nu mai conteaza - experienta, inteligenta, frumusete sau bogatie.
Mai mult decat iubire nu poate exista.