Sondaj

ce poate fi iubirea?

magie?
0 (0%)
sentiment?
1 (100%)

Numărul total de membrii care au votat: 1

Votare închisă: 19 Iulie, 2011, 03:15:24 pm

Autor Subiect: ce este iubirea?  (Citit de 2406 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline the_lion

• Mesaje postate: 3
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
ce este iubirea?
« : 19 Iunie, 2011, 03:15:24 pm »
ce este iubire?
poate fi un sentiment aparut sau un moment de magie?....in opinia mea iubirea apare acolo unde te astepti mai putin.....stau si ma gandesc uneori cand ma aflu langa o persoana,cum ar fi ca ea sa fie dragostea vietii mele...dar ma infioara gandul ca nu cunosc acea  persoana cum ar fi ea.Tot atuci ma gandesc la acea pers ca acel necunoscut  poate sa reprezinte multe...un infinit de inrebari pe care ti le spui.....dar in acel timp poate aparea acea magie de care aminteam.....mergi la o petrecere la care ai gandul ca ai fi putut vedea si face altceva dar  ceva in acel moment tea impins sa faci  asta.....acolo posomorat si asteptand ca inevitabilul sa se intample deodata observi ceva neobisnuit,ceva care iti acapareaza atentia....totul tine de acel moment pe care  eu il numesc magie...voi cum vedeti asta?

Offline Kenan

• Mesaje postate: 51
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
Re: ce este iubirea?
« Răspuns #1 : 19 Iunie, 2011, 10:42:55 pm »
Eu vad ca nu stau sa ma intreb daca iubesc o persoana sau nu.Prefer sa cunosc cat mai multe persoane (fete,in cazul meu),sa vad care cam cum gandeste,si daca merita iubita,o iubesc...daca nu,adios.Doar prietenie.

Iubirea n`o planifici,n`o cauti,si n`o gasesti...Se intampla,pur si simplu.Genul asta de reactie chimica e incontrolabil.
Am citit despre scriitori celebri care iubeau alcooliste...
Am vazut barbati alcoolici iubiti de femei casnice...
Am vazut iubire in care nu era nici urma de respect...jigniri la tot pasul,injuraturi si mai multe...probabil in lumea lor erau alinturi.

Crede`ma ca n`o planifici,n`o vezi,doar o simti...si n`o dai neaparat cui merita...poti sa i`o dai si celei mai cretine persoane de pe pamant...daca asta simte inima ta,asa e.(Partea a 2`a ca e doar o chestiune de timp pana te dai cu capul de pereti.-> cazul meu.)
« Ultima Modificare: 19 Iunie, 2011, 10:45:17 pm de Kenan »
Femeia: "Hai sa jucam v-ati ascunselea!"
Barbatul: "Hai.../:)"
Femeia: "Faci pariu ca nu ma gasesti?:>"
Barbatul: "Da` faci pariu ca nu te caut?:|"

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • Gen: Femeie
  • N.
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 20 Iunie, 2011, 06:43:43 am »
Eu vad ca nu stau sa ma intreb daca iubesc o persoana sau nu.Prefer sa cunosc cat mai multe persoane (fete,in cazul meu),sa vad care cam cum gandeste,si daca merita iubita,o iubesc...daca nu,adios.Doar prietenie.

Ehei, ce bine ar fi daca am putea iubi atunci cand decidem ca o persoana merita asta. Sau daca nu ne-am indragosti daca nu merita...  ::)

Eu cred ca dragostea se intampla doar, asa cum uneori ni se intampla sa spargem o farfurie. E drept ca majoritatea "avem grija" sa nu spargem farfurii de-a lungul vietii. Subconstient cumva ne ferim de dragoste cat putem, probabil dintr-un instinct de conservare, din teama de suferinta etc. Totusi vreo farfurie-doua tot spargem in viata.  :laugh: Revenind, deci, la subiect, cam asta e, dragostea pur si simplu se intampla... Chiar daca ea poate fi o strafulgerare de moment (asa numita dragoste la prima vedere) sau poate creste in timp (era o vorba cu "love comes softly").

Uneori, cand imi trece prin cap ca povestea asta cu viatile anterioare ar putea fi reala, ma gandesc ca dragostea la prima vedere nu e decat o recunoastere a celui cu care candva, in vremuri imemoriale, ai mers alaturi, pe care l-ai iubit in alta viata... Si-uite asa, memoria sufletului il recunoaste... Asta daca nu cumva totul e o maaaaare iluzie in povestea asta cu dragostea, o chestie chimica, de feromoni sau mai stiu eu ce, are ne ostoieste doar nevoia de a nu fi singuri...

Si ca sa inchei intr-o nota optimista, are cineva o farfurie?  Azi ma simt cam neindemanatica! :laugh: :laugh:
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline aciba12

• Mesaje postate: 2
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 28 Iulie, 2011, 01:53:25 pm »
Un cuvint ce m-a pus pe ginduri si ma face sa reafirm:iubirea e o forma suprema de egoism!Stiu ca suna socant.Dar contraziceti-ma!Iubesc si iubesti pentru starea de bine,pentru sentimentul de apartenenta,pentru fluturii din stomac,pentru ca urim mai mult sau mai putin singuratatea.Iubim pentru ca e frumos,am vazut unde duce lipsa de iubire,am vazut si ce minuni face acest sentiment.Am vazut chipuri senine si zimbete luind locul lacrimilor,a insingurarii si a sentimentului de inutilitate.Cu o singura conditie:sa existe acea chimie numita reprocitate.Si ce poate fi mai frumos decit sa fii iubit?Iar asta se demonstreaza.
Nu cred in parintii care-si pupa copii doar cind acestea dorm,nu cred in iubire nemarturisita sau pasiuni ascunse.Nu cred in iubire trimbitata in gura mare,neinsotita de fapte.Astazi sunt pragmatica,nu am inspiratie sau chef sa ma joc cu metaforele.In concluzie:Iubesti?
Nu conteaza daca e un el sau o ea,ca e mama,tata sora sau copilul tau.Simpti?Crezi ca-i pasa?Da ii pasa teribil de mult.Cu o singura conditie:spune-i-o si demonstreaza-i-o.
E simplu si vine in mod normal...