Autor Subiect: Ce ideal aveti in dragoste?  (Citit de 6533 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline valentina

• Mesaje postate: 857
  • Gen: Femeie
  • Frumusetea cerului intr-o zi de vara
    • Vezi Profilul
Ce ideal aveti in dragoste?
« : 30 Aprilie, 2006, 09:40:32 pm »
Sa fie amabil,dragastos,sa te ajute in toate situatiile?Sa te iubeasca neconditionat.
cam asa ceva nu...
Iubirea , isi intinde aripa in zborul nesfarsit al timpului !
Eu sunt doar o mica particula dintr-un atom ...
sunt praf de stele in trecerea mea grabita prin lume

Offline Angelstone

• *
  • Mesaje postate: 24
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
Re: Ce ideal aveti in dragoste?
« Răspuns #1 : 30 Aprilie, 2006, 11:12:33 pm »
Ideal in dragoste..hm..nu stiu daca este bine sa avem asa ceva ca un punct de reper..De ce? Pt ca o data construita acea imagine vom incepe sa facem comparatii cu ceea ce gasim. Si de multe ori se poate intampla ca ceea ce intalnim sa nu se ridice deloc la acele standarde...Si atunci ce vom face? Vom merge mai departe spunand..nu este ceea ce mi-am dorit and i will keep looking? Si daca pe langa ce am trecut is it the true love? Eu sunt de parere ca dragostea, atat cat exista flacarea ei si pana nu se stinge, nu ar trebui sa o anticipam, ca am vrea sa fie asa sau asa..Ci atunci cand vine in persoana care vine.. sa o facem sa parea mai ideatica..dar sa nu fie departe de realitate..Ce vreau sa spun prin a o facem ideatica? Sa o construim noi, impreuna cu acea persoana cu care impartasim acel sentiment..  ;)Numai bine.. :)

Offline desdemona

• Mesaje postate: 1694
  • esentialul este invizibil pt ochi
    • Vezi Profilul
Răspuns: Ce ideal aveti in dragoste?
« Răspuns #2 : 01 Mai, 2006, 05:56:01 pm »
ideal in dragoste..poate aveam cand aveam vreo 14 ani...visam la zburatorul.Dar acea dragoste era precum un castel de nisip...era construit cu visuri si iluzii...prea fragil pentru a rezista realitatii.Si de ce sa imi fac?Pentru a fi dezamagita ca nu exista?
atunci cand iubesti simti ca ai gasit acea persoana..eu simt ca am gasit ce cautam...Mi-am incetat cautarile..pentru ca idealul este implinit...
Singuratatea te transforma intr-un Cristofor Columb navigand spre continentul propriei inimi.
 Cate catarge nu-ti cresc in sange ,cand de lume te leaga numai marile?pe fiecare clipa m-as imbarca spre apusurile Timpului

crocantzel

• Vizitator
« Răspuns #3 : 01 Mai, 2006, 11:39:22 pm »
Nici eu nu cred ca poate fi vorba despre idealuri in dragoste. Pai cum ar fi sa-ti faci o imagine a persoanei perfecte pentru tine si apoi sa te fortezi sa placi o persoana doar pentru ca are cateva din calitatile pe care le cauti tu? Si spun cateva fiindca, hai sa fim seriosi, cati dintre voi se pot lauda ca au gasit o persoana care sa aiba toate calitatile pe care si le-ar dori de la cineva? Pentru mine cred si SPER DIN TOT SUFLETUL ca s-a terminat cautarea acelei persoane care sa ma intregeasca...Am gasit pe cineva care ma intelege, cu care ma inteleg, me respectam, ne intelegem nevoile si doleantele si careia am simtit pentru prima oara in viata ca pot sa-i spun tot adevarul, dar absolut tot, si - mai important - am simtit cu adevarat ca pot sa-i spun un "Te iubesc" sincer. Doua saptamani au trecut doar de cand suntem impreuna, vreo patru luni de cand ne cunoastem, dar parca am fost impreuna o viata. Asta e ceea ce mi-am dorit dintotdeauna. Nu pot zice ca  e idealul meu, nu mi-am facut niciodata o imagine a persoanei cu care as vrea sa-mi petrec viata. Nu am putut. Decar sa-ti faci un ideal preconceput, mai bine il alegi pe parcurs, nu credeti?

Offline Iosif

• Mesaje postate: 1272
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
    • Despre iubire
« Răspuns #4 : 01 Mai, 2006, 11:47:14 pm »
Nu am nici un ideal. Sa fie ea si atat. Daca ne intelegem si totul merge bine continuam, daca nu.. intentam divort si cautam mai departe. Asta-i viata!
In loc de indeal insa am un minim necesar: bun simt, sinceritate, vointa.
Life is short, Break the rules, Forgive quickly, Kiss slowly, Love truly, Laugh uncontrollably, And never regret anything that made you smile.

Maria

• Vizitator
« Răspuns #5 : 02 Mai, 2006, 11:45:07 am »
    Idealul meu este cel pe care-l am acum Sunt multumita de tot ce am, ma impac cu mine atunci cand am sau nu am. Incerc sa muncesc mai mult, sa devin mai echilibrata, sa cred mai mult in noi, sa intalnesc cat mai putini oameni care n-au frica de Dumnezeu, pentru a nu ma clatina

littlerose

• Vizitator
« Răspuns #6 : 02 Mai, 2006, 12:03:16 pm »
ideal=ireal

daca as spune ca nu am un ideal in dragoste as minti.
toata viata ne este inundata de dorinte, aspiratii, nevoie, care duc inevitabil la ideal. oricat de indepartat sau apropiat este.

daca cer putin mi se va da putin si invers. nu am inteles niciodata de ce, sau poate am refuzat sa inteleg acest lucru.

pur si simplu VREAU
vreau sa ma simt, sa il simt si vreau sa fiu si sa fim.
atat.

Offline Alia

• Mesaje postate: 266
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 02 Mai, 2006, 09:37:40 pm »
Ai un ideal.....timpul trece si...pe masura ce trece, devii tot mai pretentios dorind sa te aproprii cat mai mult de idealul prestabilit....Eu am un principiu (prost este...recunosc) Ceri mult obtii ceva,....te multumesti cu putin...s-ar putea sa nu obtii mare lucru sau sa fii dezamagit....

Offline Iosif

• Mesaje postate: 1272
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
    • Despre iubire
« Răspuns #8 : 02 Mai, 2006, 11:27:12 pm »
Ai un ideal.....timpul trece si...pe masura ce trece, devii tot mai pretentios dorind sa te aproprii cat mai mult de idealul prestabilit....Eu am un principiu (prost este...recunosc) Ceri mult obtii ceva,....te multumesti cu putin...s-ar putea sa nu obtii mare lucru sau sa fii dezamagit....

Sugestie cu mana pe inima pentru toata lumea: NICIODATA sa nu uitati ce vreti cu adevarat! Renuntati doar in situatii extreme si cu cap la nevoile voastre. Decat o relatie in care mereu lasi de la tine si mereu faci doar ce ii place partenerului mai bine libertatea de a gasii persoana portivita!
Life is short, Break the rules, Forgive quickly, Kiss slowly, Love truly, Laugh uncontrollably, And never regret anything that made you smile.

Offline Eternal

• *
  • Mesaje postate: 11
  • insatiable
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 05 Mai, 2006, 08:13:55 pm »
eu l-as vrea un barbat in care sa pot sa cred. daca reusesc sa cred in el atunci reusesc sa fiu fericita.

Offline Strumfita

• Mesaje postate: 867
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : 05 Mai, 2006, 09:13:41 pm »
  Sa ajung sa il cred .. sa ajung sa cred ca l-am schimbat in bine ..  si ca vrea mai mult decat ce cere el acum .. sa fac s afie bine ..  :-[
daca iti pun un nor in suflet o sa iubesti mai mult cerul?

Offline ONLY DESIRE

• Mesaje postate: 1129
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : 05 Mai, 2006, 09:39:33 pm »
ce intrebare dificila!pana acum un an nu stiam cum ar arata fizic si moral si nici nu incercam sa-mi imaginez...asteptam doar sa-l intalnesc,stiam ca doar ca atunci cand va aparea imi voi da seama!prietenul meu nu era barbatul ideal pentru mine.....aveam putin lucruri in comun!apoi a aparut El...si de cum l-am vazut am stiut ca este barbatul ideal,initial fizic...apoi am descoperit ca si moral:era frumos,destept,amuzant,galant,serios,altruist,iubitor,sincer...si lista ar putea continua la nesfarsit!
Dar erau doar aparente...realitatea era cu totul alta.El nu exista in realitate...purta o masca iar eu am iubit acea masca!Acea masca reprezinta pentru mine idealul!
"Daca iubesti pe cineva,ii ierti orice greseala;daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din iubire..."

Offline valentina

• Mesaje postate: 857
  • Frumusetea cerului intr-o zi de vara
    • Vezi Profilul
Re: Răspuns: Ce ideal aveti in dragoste?
« Răspuns #12 : 11 Mai, 2006, 11:41:00 pm »
ce intrebare dificila!pana acum un an nu stiam cum ar arata fizic si moral si nici nu incercam sa-mi imaginez...asteptam doar sa-l intalnesc,stiam ca doar ca atunci cand va aparea imi voi da seama!prietenul meu nu era barbatul ideal pentru mine.....aveam putin lucruri in comun!apoi a aparut El...si de cum l-am vazut am stiut ca este barbatul ideal,initial fizic...apoi am descoperit ca si moral:era frumos,destept,amuzant,galant,serios,altruist,iubitor,sincer...si lista ar putea continua la nesfarsit!
Dar erau doar aparente...realitatea era cu totul alta.El nu exista in realitate...purta o masca iar eu am iubit acea masca!Acea masca reprezinta pentru mine idealul!

stiu asta din propie experienta...iubim o masca ,ca apoi sa ne dam seama ca" realul intrece inimaginabilul"(sper ca nu am gresit in exprimare).Dar daca crezi in continuare si speri vei intalnii si ceea ce-ti doresti
nu e chiar in totalitate asa cum il vrei ,dar modelandu-l tu...poti sa faci minuni.Eu am intalnit barbatul cu care am deja doua fete,si ne completam reciproc...neajunsurile de toate felurile.
Iubirea , isi intinde aripa in zborul nesfarsit al timpului !
Eu sunt doar o mica particula dintr-un atom ...
sunt praf de stele in trecerea mea grabita prin lume

Lord_Saladin

• Vizitator
« Răspuns #13 : 12 Mai, 2006, 02:46:18 pm »
Ce ideal ?
In primul rand, sa existe...
Apoi, sa aiba un suflet mare, dar mare intr-adevar....vast....
Sa tina in brate , sa ofere afectivitate multa...

Dar nu exista.

Offline black rose

• Mesaje postate: 429
  • Pendula arata clipa, dar cine arata vesnicia?
    • Vezi Profilul
« Răspuns #14 : 12 Mai, 2006, 03:34:19 pm »
muzafer...niciodata sa nu zici niciodata...speranta trebuie sa moara ultima...ai uitat?.....cel mai mare ideal al meu este sa traiesc o poveste de dragoste ca a parintilor mei...care dupa 30 de ani..inca se mai iubesc ca in tinerete...ei inca nu s-au plictisit unul de altul.....ufuf...dar va fi foartye greu...insa sper...
nu dispretui lucrurile mici;o lumanarea poate face oricand ceea ce nu poate face niciodata soarele...sa lumineze..noaptea!