Autor Subiect: ce intelegeti voi prin a iubi...  (Citit de 2713 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline valentina

• Mesaje postate: 857
  • Gen: Femeie
  • Frumusetea cerului intr-o zi de vara
    • Vezi Profilul
ce intelegeti voi prin a iubi...
« : 16 Iulie, 2006, 07:58:05 pm »
        Va doare ca jumatatea care a-ti crezuto va inselat sperantele,v-au facut sa prindeti aripi ca mai apoi sa vi le reteze...
     De multe ori noi ne gandim doar la noi sarmanii,ca persoana in care am investit suflet ne-a dat cu piciorul la unmomentdat(sa-mi faceti observatie la cuvantul scris)nu stiu daca e corect scris.Dar la ceilalti semeni care sufera mult mai mult decat noi,va ganditi?...
       Cred ca a iubi inseamna a te intelege pe tine,ai intelege pe ceilalti,si in ai iubi pe toti indiferent de cum ar fi.
Iubirea , isi intinde aripa in zborul nesfarsit al timpului !
Eu sunt doar o mica particula dintr-un atom ...
sunt praf de stele in trecerea mea grabita prin lume

Offline Iosif

• Mesaje postate: 1272
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
    • Despre iubire
Re: ce intelegeti voi prin a iubi...
« Răspuns #1 : 16 Iulie, 2006, 11:03:55 pm »
        Va doare ca jumatatea care a-ti crezuto va inselat sperantele,v-au facut sa prindeti aripi ca mai apoi sa vi le reteze...
Da, evident ca doare...

De multe ori noi ne gandim doar la noi sarmanii,ca persoana in care am investit suflet ne-a dat cu piciorul la unmomentdat(sa-mi faceti observatie la cuvantul scris)nu stiu daca e corect scris.Dar la ceilalti semeni care sufera mult mai mult decat noi,va ganditi?...
Cand vorbim de suferinta nu exista mai mult sau mai putin. Fiecare sufera in felul sau, daca zambeste nu inseamna ca ii este bine, iar daca plange nu inseamna neaparat ca ii este rau! Suferinta este suferinta si gravitatea fiecarei situatii este discutabila.
Si sa iti raspund la intrebare, da, ma gandesc si la altii si incerc sa ii ajut cat pot.

Cred ca a iubi inseamna a te intelege pe tine,ai intelege pe ceilalti,si in ai iubi pe toti indiferent de cum ar fi.
Da, este foarte important sa te intelegi si sa ii intelegi pe ceilalti, insa a-i iubii pe toti este imposibil, asta ar insemna sa renunti la valorile tale.
Life is short, Break the rules, Forgive quickly, Kiss slowly, Love truly, Laugh uncontrollably, And never regret anything that made you smile.

Offline Miss M.

• Mesaje postate: 485
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 16 Iulie, 2006, 11:28:23 pm »
       Pentru mine a iubi inseamna a fi alaturi de acel cineva pe care-l iubesti , sa stii sa il faci sa se simta special si deosebit , sa-i stergi lacrimile si sa zambesti impreuna cu el , sa-l ajuti sa se ridice cand ii este greu si sa ii arati drumul cel bun , sa-l protejezi , sa-l intelegi , sa fii totul pentru el ...
       Eu asa imi doresc sa fiu iubita !
" Da-mi , Doamne , seninatatea sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba , curajul sa schimb ceea ce se poate si intelepciunea sa inteleg diferenta ! "

Offline catty

• Mesaje postate: 504
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 17 Iulie, 2006, 08:20:21 am »
suferinta...se zice ca cea mai mare si puternica suferinta este cea pe care o simnti in acea clipa..asa ca..nu poti sa suferi tu mai putin pt ca altul sufera mai mult...si...ce inseamna mult?.,.dar ce inseamna putin?...

iubirea...iubirea este ceva egoist...daca ne referim la a iubi o persoana pe care o consideram jumatatea noastra mereu vom fi egoisti...eu una asa sunt si nu ma consider nici posesiva nici exagerat de geloasa...pur si simplu il vreau mereu langa mine(si nu neaparat fizic pt ca asta este imposibil,vreau sa il simnt mereu in sufletul meu si sa stiu ca si eu sunt in sufletul si mintea lui), vreau sa stiu ca atunci cand imi aude vocea aduc un zambet pe fata lui, sa stiu ca fiecare atingere provoaca un fior cat de mic, sa stiu ca fiecare gand ajunge in sufletul lui, sa stiu ca avem aceleasi dorinte si luptam impreuna pt ele...

daca ne referim la a ne iubi aproapele...da..este f frumos dar din pacate nu putem iubi pe toata lumea la fel...si...toata lumea merita dragoostea nostra?...eu sunt genul care din cauza celor din jurul meu am ajuns sa imi impun sa fiu mai egoista si egocentrista pt a suferi mai putin...mereu ii pun pe ceilalti inaintea mea, mereu incerc sa fac in asa fel incat sa fie bine tuturor si uit de mine...parerea mea este ca daca cu toti am face asa cu toti am fi friciti...dar nu...majoritatea iau ceea ce tu oferi si pleca multumiti fara sa le pese de tine..asa ca...incerc sa invat din greselile si micile dureri repetate de care am tot avut parte...

Offline serenity82

• Mesaje postate: 896
  • Just me
    • Vezi Profilul
Răspuns: ce intelegeti voi prin a iubi...
« Răspuns #4 : 17 Iulie, 2006, 04:08:37 pm »
exizsta o vorba care spune "Nu te iubesc pentru ceea ce esti, ce pentru ceea ce sunt atunci cand sunt cu tine" si sa sti ca este adevarat, ei abia acum realizez acest lucru cand sunt cu un baiat super asa cum oricine isi doreste si cel mai mult la noi imi place ca ma face sa fiu altfel sa fiu acea fata pe care o cunosc eu de mult. Cand iubesti esti capabili si sa muti muntii din loc, esti capabil de orice sacrificiu si de tot doar ca sa fii cu persoana respectiva. nu mai conteaza banii, nu mai conteaza famili, nu mai conteaza cariera ci doar el. stiu ca doare cand cel pe care il iubim ne face sa suferim si uneori simti ca durerea te copleseste si vrei doar sa uiti de tot si de toate si sa fii singur cu tine  :'( asa ma simt eu acum uneori pentru ca nu il pot avea mereu langa mine  :'( il iubesc si el nu stie si nici nu pot sa-i spun si asta doare. sincer cand iubesti nu mai ai timp sa te gandesti la tine ca persoana te gandesti la voi si abia atunci incepi sa vezi si sa-i intelegi pe cei din jur. sincer eu cand iubesc sunt vesela, nimic nu ma poate darama decat respingerea si indiferenta celui de langa mine insa cand sunt dezamagita sufar si ma simt ca ultimul om din lume. iubirea iti da aripi la propriu pentru ca te ajuta sa visezi si sa speri. eu una as prefera de mii de ori sa fiu ranita si sa sufar iar decat sa nu mai iubesc  :'(
Cea mai mare iubire este cea care iti slabeste sufletul si care ne face sa vrem si mai mult. Cea care ne arde inimile si care ne linisteste mintile.

Offline messiahh

• *
  • Mesaje postate: 25
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 18 Iulie, 2006, 09:21:02 am »
A Iubi este sentimentul cel mai frumos din lume. Te face sa te simti cum nu ai mai fost pana acum. A iubi sinonim cu fericirea, cu placearea, cu linistea,cu implinirea. Si toate astea le simti, le traiesti, te fac unic., te fac asa cum nu ai mai fost.
Pacat ca uneori iubim si nu suntem iubiti de cine vrem noi.
Da e frumos sa iubesti si e frumos sa fii iubit.
Sa fiti iubiti.

Offline ONLY DESIRE

• Mesaje postate: 1129
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
Răspuns: ce intelegeti voi prin a iubi...
« Răspuns #6 : 20 Iulie, 2006, 06:19:52 pm »
a iubi inseamna a nu concepe ca gandurile,saruturile,imbratisarile,declaratiile tale sa apartina altei persoane decat cea pe care "o iubesti".a iubi inseamna a fi capabil sa renunti la tine pentru El(Ea), sa ai puterea de a-i accepta fericirea alaturi de altcineva.A iubi inseamna sa nu poti spune "Nu" atunci cand te intreaba daca-l(o) iubesti;inseamna sa numeri secundele pana cand va intalniti si sa simti ca iti arde sufletul atunci cand vezi pe altcineva alaturi de El(Ea).Il(o) iubesti cand te motiveaza in toate!
"Daca iubesti pe cineva,ii ierti orice greseala;daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din iubire..."

Offline pokemon

• Mesaje postate: 1287
  • VDF
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 03 Septembrie, 2006, 06:14:01 pm »
Only U idem....aceeasi parere o am si eu...ai spus tot ceea ce cred eu ca inseamna iubirea....ceea ce inteleg eu prin a iubi :)
Sunt momente in viata cand simti absenta cuiva atat de tare incat ti-ar placea sa-l scoti din vise si sa-l imbratisezi.