Autor Subiect: De ce ne casatorim?  (Citit de 3262 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Switty

• Mesaje postate: 266
    • Vezi Profilul
De ce ne casatorim?
« : 29 Ianuarie, 2009, 04:07:41 am »
Citeam unul din subiectele de aici cu o tema legata de casatorie si de acolo intrebarea: de ce ne casatorim? Din dragoste, comoditate, de teama singuratatii, din interes (nu neaparat financiar), de gura lumii, de gura partenerului/partenerei? Fiecare din noi, femei si barbati, avem motive - intemeiate sau nu.
Barbatii pot spune ca femeile o fac pentru ca vor un copil, pentru ca vor siguranta. Femeile pot spune ca barbatii o fac pentru ca vor sa le astupe gura.  :P
De ce cred barbatii ca femeile sunt nefericite daca sunt necasatorite? Si cine spune ca barbatii casatoriti nu pot fi fericiti ? Poate ca par a fi mai multe intrebari, insa toate converg spre cea initiala. O dezbatere interesanta, fireste fara instigarea anticului "meci" Venus vs. Marte.. :P
"Don't let the seeds keep you from enjoying the watermelon"

Offline Elena.

• Mesaje postate: 66
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
Răspuns: De ce ne casatorim?
« Răspuns #1 : 29 Ianuarie, 2009, 01:48:36 pm »
foarte interesanta intrebarea ta! Casatoria e un pas important si nu cred ca trebiue facut din interes material, din obligatie, sau din teama de singuratate.
Consider ca ar trebui sa ne casatorim, din dragoste cu persoana pe care o iubim, ne accepta asa cum suntem-cu defecte dar si calitati- si trebuie sa ne casatorim in momentul in care suntem pregatiti.
Referitor la intrebarea ta,DE CE NE CASATORIM?, ..........pt a avea cine ne sustine, pt. a avea pe cineva care sa stim ca e numai al nostru, pt a putea avea mai multa incredere in persoana noastra, pt a putea concepe copii. sunt constienta ca ceea ce am enumerat se pot intampla si fara a fi casatorit, dar in momentul in care esti casatorit, si aceste lucruri exista, esti mult mai sigur de ele!
Nu-ti trai viata visand,traieste-ti visele!

Offline digitty

• Mesaje postate: 495
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 10 Martie, 2010, 10:56:48 pm »
Eu cred ca pentru a avea siguranta, stabilitate.
everything is ok in the end...if it's not ok, then it's not the end.

Offline alexia

• Mesaje postate: 870
    • Vezi Profilul
    • Inainte de toate, fii OM!
« Răspuns #3 : 11 Martie, 2010, 03:10:27 pm »
Casatorie este o conventie sociala careia ne supunem. Mai devreme sau mai tarziu, sub diverse pretexte sau motive ajungem sa facem acest pas. Poti trai sigur de unul singur sau singur in doi si cu verigheta pe inelar. Cat despre siguranta, sper sa nu supar pe nimeni insa nu o percep asa, ci ca un fel de "de-acum este numai a mea/al meu" iar de aici nu mai e mult pana la rutina. Tot ce e frumos intr-o relatie nu se amplifica daca te casatoresti, ba, daca ma gandesc mai bine, multe lucruri frumoase se pierd. Daca a te casatori ar fi cea mai buna solutie, nu s-ar mai fi inventat divortul. Oricum, discutia pe aceasta tema poate fi foarte interesanta!  ;D :-X
"Ceea ce nu ma ucide, ma face mai puternic."