Autor Subiect: diferenta de pregatire profesionala in cuplu  (Citit de 4837 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

littlerose

• Vizitator
diferenta de pregatire profesionala in cuplu
« : 21 Iunie, 2006, 12:13:27 pm »
poate dauna discrepanta dintre pregatirea profesioanala a celor doi partenti, in timp?
exemplu concret: ea absolventa de facultate, el muncitor necalificat. iubirea e mare. dinamica cuplului da bine, dar in timp nu mai gasesc punctul comun al relatiei, nu inteleg de ce unul prefera anumite activitati, iar celalalt nu.

poate o facultate, sau o cariera sa te impiedice sa te implinesti alaturi de un om care a preferat scoala vietii?

Offline serenity82

• Mesaje postate: 896
  • Gen: Femeie
  • Just me
    • Vezi Profilul
Răspuns: diferenta de pregatire profesionala in cuplu
« Răspuns #1 : 21 Iunie, 2006, 12:17:30 pm »
daca partenerul fara studii superioare este ea atunci relatia va merge ok pentru ca femeile lasa mai mult de la ele  si o femeie nu s-ar simti complexata din cauza asta. insa daca este un el atunci sansele ca relatia sa dureze sunt de aproximativ 10% pentru ca baietii mereu sunt orgoliosi e apare sentimentul de cao al familiei si ca ei trebuie sa fie cei mai tari si mai destepti. stiu ca acum or sa-mi sara baietii in cap dar hai sa fim seriosi si sa recunoastem ca asa e  ::)
Cea mai mare iubire este cea care iti slabeste sufletul si care ne face sa vrem si mai mult. Cea care ne arde inimile si care ne linisteste mintile.

Offline denyyy

• Mesaje postate: 51
  • the life is possible
    • Vezi Profilul
Re: diferenta de pregatire profesionala in cuplu
« Răspuns #2 : 21 Iunie, 2006, 04:05:23 pm »
  Uneori cariera  poate bune ,,bete-n roate familiei''. Atentie, cariera si nu pregatirea profesionala. Si un muncitor cu 12 clase sau scoala profesionala  poate avea cariera cum si un medic poate face cariera din profesia sa.
   Numai un om invechit sau cu simt aparhaidic gandeste ca daca-i licentiat trebuie sa aibe lanaga el o licentiata si invers.
    Multe minti licentiate au probleme grave de personalitate, deviatii de comportament deja patologice.
    Indiferent ca esti sau nu om de cariera importanta este comunicarea.ideal ar fi un contract nescris prin care cei doi parteneri sa-si spuna pasurile,dorintele, ideile,nevoile. serios functioneaza ideea.Incercati si faceti un asemenea contract cu termen de valabilitate si vedeti ca merge.La exipirarea termenului de valabilitate puneti pe hartie ce s-a respectat si ce nu.Cat de grav a fost sau nu. Reanoiti apoi contractul adaugand si regulile nerespectate cu o clauza. ;) ;) ;)

Offline Alia

• Mesaje postate: 266
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 21 Iunie, 2006, 09:09:35 pm »
Cand o femeie face cariera, are succes, iar el este doar un simplu mincitor, este foarte greu ..... greu este si invers, numai ca barbatii sunt misogini , considera ca femeia este un obiect de ornament, si le este iertat daca au alaturi o tipa frumoasa si...atat. In cazul femeii de cariera este mult mai greu. Gandeste-te ca trebuie sa mearga in societate impreuna cu sotul ales, tu stralucesti, dai remarci inteligente, te straduiesti, faci impresie buna, iar el ..."da cu bata in balta" tocmai cand erai gata sa primesti o promovare..... Te vei simti umilita pentru amandoi, in interiorul caminului conversatia ti se va parea plafonata.....nu stiu...cred ca este greu....sa gasesti o punte de lagatura. In afara cazului in care sotul sau iubitul se complace in atmosfera inferioara, zicandu-si...daca aduce bani, ce conteaza... Cred ca in realitate conteaza parerea ta si cat de confortabil te simti tu in aceasta situatie....

furia ingerului

• Vizitator
« Răspuns #4 : 23 Iunie, 2006, 06:59:37 pm »
Cele mai multe cazuri sunt cele el-sus, ea-jos. Asta o stiti cu toti si in majoritatea diferentele se simt doar daca ea e proasta pe romaneste si la faza asta nu prea mai conteaza cratita sau rufele de pe sarma iar daca mai e si urata...valeu! Da, da, stiu, sunt misogin...dar va place sinceritatea mea?! :)
Celelalte cazuri sunt sortite si mai mult eecului pt. ca el se va plafona intr-o depresie a nesatisfacerii profesionale, relatia de cuplu va decade in timp pe masura cresterii pretentiilor din partea ei, pretentii de nesatisfacut de el. Ea il va insela cu directorul de personal si el va da la boboci prin santuri si va plati sexul oral cu 50.000 lei vechi ca ea e prea emancipata sa-l mai practice.
In rest...casa de piatra.

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • Gen: Bărbat
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
« Răspuns #5 : 23 Iunie, 2006, 11:50:22 pm »
Mda, si eu stiu un caz de el profesor, ea necalificata - iubire nebuna la inceput - apoi inca vreo 20 de ani de certuri si reprosuri ("tu esti proasta - eu iti aduc banii" si "esti tampit si betiv") soldate cu divort.

Pe scurt - eu sunt cam circumspect cand intalnesc o tipa care nu are facultate. Mi se pare ca exista acolo o gandire cumva necizelata - nemetodica - mai mult impulsiva decat cumpatata. Facultatea asta da si ea un fel de a vedea lucrurile - adica nu trebuie sa faci ce-ti place, sunt si chestii [poate mai multe] care nu-ti plac - dar trebuie facute, e un soi de educatie cumva.
Iar atunci cand apar disensiuni, egoului celui cu facultate ii este foarte usor sa iasa dintr-un conflict fluturand diploma si deci implicit dreptatea - fiind mai "indreptatit" astfel sa aiba ultimul cuvant.

Cred ca ar rezista o relatie de genul asta doar daca cel fara facultate ar fi foarte intelept.. (o intelepciune care sa nu tina musai de facultate - ci de viata de zi cu zi). Ceea ce e prea rar..

Offline serenity82

• Mesaje postate: 896
  • Just me
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 24 Iunie, 2006, 12:44:02 am »
viulian imi pare rau dar nu sunt de acord cu tine. Mami si tati fac luna viitoare 25 de ani de casatorie.tata a terminat o facultate, mama nu. totusi de multe ori mama a demonstrat ca se ridica la nivelul celor cu facultate, problema a fost ca ea era un copil de la tara s-a maritat devreme (la 19 ani) si m-a avut pe mine la 20 si nu a mai putu face  facultate. cu toate astea o data nu l-am auzit pe tata sa-i reproseze asta. da se mai cearta, toti ne certam pt ca fiecare cuplu are pb lui insa daca ar fi sa aleaga sa mearga cu o femeie cu facultate la o intalnire sau cu mama ar alege-o pe mama fara sa clipeasca. unii oameni nu au sansa sa termine o facultate din motiive bine intemeiate (eu nu vorbesc de lenesi, dezinteresati si nesimtiti) ci de oamenii simpli care nu isi permit sa urmeze o facultate.
e adevarat ca intre o persoana cu facultate si una fara apar diferente. eu una am avut cu mama multe pb pe tema de ce inveti in sesiune pana cand de la servici au obligat-o sa se inscrie la facultate ca sa isi pastreze postul. acum e anul 3 si imi da dreptate in multe.  :) tot ce va rog e sa incercati sa nu-i judecati pe cei fara facultate, ar trebui sa-i judecam pe cei care o fac doar pentru ca vrea mama sau tata si pe cei care nu vin la examene si nici nu ii cunosti dar au doar 9 si 10 si tot asa.  ???
Cea mai mare iubire este cea care iti slabeste sufletul si care ne face sa vrem si mai mult. Cea care ne arde inimile si care ne linisteste mintile.

Offline denyyy

• Mesaje postate: 51
  • the life is possible
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 24 Iunie, 2006, 10:10:36 am »
 Si eu subscriu la ce a spus serenty.Nu diferenta de studii face sa apara cratere in cupluri.Facultatea draga viulian nu te invata decat meserie.Nu-ti educa caracterul nu-ti face operatii estetice asupra modului de viata.
   Cei care fac asemenea diferente au samanta dracului.Oare cand facea sex cu nevasta trebuia sa-i vorbeasca despre suruburi? despre cate cazuri a avut la tribunal? despre noile fraude?(in functie de meserie).
    El era mai prost ca nevasta-sa.S-ar putea ca tocmai el cu studii superioare  ;Dsa fi fost descoperit la unele evenimente importante din viata.Ma refer aici la aniversari sau intalniri cu prietenii unde nu mai vorbesti nici de suruburi, nici de noul cod civil sau penal.Daca ea stia sa conduca o discutie mai bine decat el? daca ea stia sa manance mai frumos? daca ea stia mai bine cum sa stea pe ringul de dans? daca ea stia cele mai noi aparitii de carte?
      Scoala dragilor nu ne invata decat meserie.Ramane baza, adica cei 7 ani de acasa pe care trebuie sa-i alimentezi pana cand crapi.Cei 7 ani de acasa trebuie cultivati in functie cu cerintele si evolutia noastra.
    Haide bree! cum gandire nemetodica?? ;D ;D Am intalnit in vietisoara mea atat de multi intelectuali impulsivi ca-mi vine si greata.N-ai auzit de profesori care-si violeaza elevii? n-ai auzit de popi care-si invata enoriasele sa se masturbeze? n-ai auzit de medici care-si uita tampoanele in interior? n-ai auzit de avocati, economisti cu moralitate indoielnica? Ha! viulian draga am vazut mai multi intelectuali scobinduse in nas on line decat cei cu studii medii care au servetele de unica folosinta.

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • Gen: Bărbat
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
« Răspuns #8 : 24 Iunie, 2006, 10:44:35 am »
Eu imi sustin in continuare punctul de vedere :)
Diferenta de studii este o sursa foarte usoara pentru a apare disensiuni in cuplu. Faptul ca exista un caz dintr-o mie care e o exceptie - asta nu pot sa replic decat "cu o floare nu se face primavara.".

Exista si relatii reusite unde iubirea si respectul de sine si de celalalt au fost mai presus decat ingamfarea de a avea studii superioare. E foarte fain, insa nu inseamna ca nu exista alte alte relatii unde diferentele de opinie au fost transate sec cu "eu am facutate, tu taci din gura". Ceea ce anuleaza pe celalalt nevoit sa replice si el asemanator (cu rautate) si atunci... devine conflict de putere.

Da, e adevarat, diferentele de opinie si de ego samd apar in orice relatii - dar in momentul in care unul are facultate si celalalt nu - ar trebui intelepciune din partea amandorura pentru ca lucrurile sa nu devieze in reprosuri de cum am mai spus.

Offline Empress

• Mesaje postate: 132
  • te iubesc....viata
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 27 Iunie, 2006, 05:40:46 pm »
apar disensiuni intr-un cuplu pe tema asta doar atunci cand unul din parteneri se simte mai prejos de celalalt sau cand unul din parteneri nu se ridica la standardul de viata pe care il are celalalt....parerea mea :P
De s-ar opri timpul in loc
Si marea de s-ar face foc
Si muntii de ar disparea
Am sa respir iubirea ta.
Si soarele de mi-ar sopti
Caldura lui de mi-ar vorbi
Mi-ar spune cerul 'Tu esti tot,
Tu esti si apa, esti si foc.

Offline valentina

• Mesaje postate: 857
  • Frumusetea cerului intr-o zi de vara
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : 21 August, 2006, 09:45:44 pm »
    Draguta ti-as fi dat dreptate ,viulian,sau cum o fi bine,dar in ziua de azi sti vb. "prost sa fi,noroc ca esti".Ceva de genul acesta.La cat se invata in ziua de azi,si la cati bani se arunca aiurea ....scuze dar si un om simplu poate sa fie mai om decat unul cu carte prea multa.Apar disensiuni numai atunci cand iubire nu exista, si cand unul e prea orb sa vada ceea ce are langa el.Ma iertati eu una, nu am facultate, norocul meu ca nici sotul .Altfel cine stie?..................Dar disensiuni si mici discutii tot exista ,insa IUBIREA le anuleaza pe toate.Insa o facultate nu spune totul despre o persoana.Poti sa ai si zece ,daca ca om esti nimic,si nu-l respecti pe cel de langa tine pentru ceea ce este el ,ca persoana,ca om ,atunci tu cel invatat esti mai jos decat cel fara" carte multa".
Iubirea , isi intinde aripa in zborul nesfarsit al timpului !
Eu sunt doar o mica particula dintr-un atom ...
sunt praf de stele in trecerea mea grabita prin lume

Zamolxis

• Vizitator
« Răspuns #11 : 21 August, 2006, 10:15:24 pm »
Avand in vedere la ora actuala ce fel de oameni intra in facultate si ce fel de oameni nu intra, nu cred ca se poate pune problema diferenti profesionale.

Sunt zeci de tineri inteligenti, sclipitori, care nu intra la facultate pentru ca nu au bani si trebuie sa isi castige existenta muncind. Si altii, care au bani dar minte si suflet mai putin, umplu pana peste refuz facultatile.... fii de bogatani, baga mana-n buzunar - hop examenul, mai baga mana-n cont odata si imediat "pacalesc" licenta, etc... Ii plin de din astia, si se gasesc la toate facultatile, la toate nivelurile.

Asta e una

A doua e , sufletul nu are nimic de a face cu inteligenta, sunt doua chestii separate. Iar iubirea din cate stiu eu tine de suflet in primul rand. Inteligenta, educatia, cultura, pot oferi anumite avantaje sociale, dar cu dragostea e alta poveste.