Autor Subiect: Doua cuvinte. O intreaga teorema .  (Citit de 1722 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Ivonne

• *
  • Mesaje postate: 26
    • Vezi Profilul
Doua cuvinte. O intreaga teorema .
« : 20 Octombrie, 2010, 06:56:22 pm »
Te iubesc . 2 cuvinte , 8 litere .

As putea vorbi despre faptele ce te determina sa le rostesti ,dar prefer sa abordez un subiect un pic mai controversat. De ce este atat de greu sa spunem “ te iubesc! « ?

Nu cred ca exista o explicatie rationata,nu cred ca daca am cauta un raspuns plauzibil l-am gasi . Probabil ne simtim mai in singuranta asa,ne ocrotim sufletul prin neafirmarea lui . Ne incarceram orice sentiment si sufocam orice forma de afectiune .De ce ? Pentru ca o data cu pronuntarea acestor doua cuvinte iti asumi direct faptul ca exista posibilitatea minima de a suferi ,ca o data cu rostirea lor iti vei asuma un fel de responsabilitate emotionala si mai ales …lucrurile se vor complica.

Ceva m-a pus pe ganduri zilele trecute. Vorbele cuiva drag la auzirea rostirii intrebarilor puse anterior. Spunea asa, nu ar trebui sa fie greu,daca persoana este cea potrivita ,va veni de la sine momentul necerandu-se asteptat sau ravnit cu atata macinare.

Alta versiune ar fi cea precum ca sentimentele se arata nu se marturisesc. OK . Inteleg asta . Se arata. Dar gesturile ca si vorbele pot fi la fel de mincinoase. Daca acceptam sa mintim prin fapte,gesturi de ce nu si prin vorbe? Oare atunci nu am mai putea minti ?

Sunt cateva reguli simple. Si toate cazurile prezentate anterior sunt doar niste exceptii . Restul fiind doar regula.

Asa ca …oare nu cumva refuzam sa spunem “ te iubesc! “ in lipsa sentimentelor care sunt confundate cu o usoara atasare si alte chestii de genu`?

Sau preferam sa nu ne complicam . Preferam sa ne pune intrebari ale caror raspuns nu-si vor gasi antidotul prea curand . Intrebari ce o data elucidate isi vor schimba forma si culoare . Intrebari ce ar putea fi oprite de doar 2 cuvinte,atat de simple .

De ce simtim nevoia sa complicam ceva atat de simplu`?

Offline TonyMott

• Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
    • www.tonymott.ro
Răspuns: Doua cuvinte. O intreaga teorema .
« Răspuns #1 : 18 Noiembrie, 2010, 11:22:12 am »
@Ivonne
Nu exista raspunsuri corecte, dar nici gresite  :) Am observat doar ca "cele doua cuvinte" nu mai reprezinta acelasi lucru ca odinioara si am un post pe blog in care detaliez. Melodia cu acelasi nume a celor de la TAXI mi-a dat de gandit.
Sa fii iubita!

http://www.tonymott.ro/blog/item/era-mai-simplu-cand-ei-nu-puteau-vorbi-cele-doua-cuvinte?category_id=3

Offline Kenan

• Mesaje postate: 51
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
Răspuns: Doua cuvinte. O intreaga teorema .
« Răspuns #2 : 16 Decembrie, 2010, 08:44:17 am »
Hmmm...
E ciudata chestia asta.
Nu tuturor le e greu sa spuna "Te iubesc"...Poti sa ma crezi pe cuvant.:))
Am intalnit tipe care dupa 2 saptamani imi spuneau ca ma iubesc...Again,Bullshit!...
Chestia asta e putin complicata...uneori,spui "Te iubesc!" pt ca e calea cea mai usoara,pt ca,in adancul tau,speri ca aceste 2 cuvinte vor tine persoana indragita langa tine.(Din ce motive?...bani,sex,etc.)
Alteori,iti e greu sa spui "Te iubesc" pentru ca nu esti sigur daca va fi reciproc...nu te cunosti prea bine pe tine insuti,cu atat mai mult,nu`l cunosti nici pe cel de langa tine.Te cuprinde indoiala,si te blochezi undeva la mijloc.
In principiu,eu sunt adeptul sigurantei...Prefer sa fiu foarte sigur de atasamentul PUTERNIC pe care`l am pentru o persoana,inainte de a face aceasta afirmatie.

Ca sa dezvolt subiectul,o sa pun o intrebare...
De ce iubim?:))...asta ma racaie de aproape 1 an de zile.Vreau sa`mi dea cineva un motiv bun,plauzibil,ceva palpabil,prin care sa demonstreze..."Uite,de asta iubesti tu!"

(Nu de alta,dar i`am spus la un moment dat unei tipe ca o iubesc...aceste 2 banale cuvinte: "Te iubesc."...iar ea,foarte calma..."De ce?".M-am blocat.Pur si simplu.)
Femeia: "Hai sa jucam v-ati ascunselea!"
Barbatul: "Hai.../:)"
Femeia: "Faci pariu ca nu ma gasesti?:>"
Barbatul: "Da` faci pariu ca nu te caut?:|"