Autor Subiect: Dragostea apare sau este doar o alegere ?  (Citit de 3779 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • Gen: Bărbat
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
Dragostea apare sau este doar o alegere ?
« : 22 Octombrie, 2005, 11:48:37 pm »
Am intalnit intrebarea aceasta la un moment dat pe net.. Si mi-a ramas in minte. Voi ce parere aveti, dragostea apare din senin, sau este doar o alegere personala ?

Eu inclin sa cred ca e mai mult o alegere personala.. Dar poate ca de felul meu sunt mai rational.. Exista dragoste spontana (nu doar atractie sexuala spontana ?).

Offline Iosif

• Mesaje postate: 1272
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
    • Despre iubire
Re: Dragostea apare sau este doar o alegere ?
« Răspuns #1 : 23 Octombrie, 2005, 12:07:55 am »
Cata lume nu s-a indragostit de persoana gresita.... Crezi ca X a ales sa se indragosteasca de Y care este casatorit, isi iubeste mult sotia si are si copii? Stiind ca nu are nici o sansa? ma indoiesc de asta! Deci.. vine.. vrei sau nu, ea vine! Uneori mai si pleaca. :)
Life is short, Break the rules, Forgive quickly, Kiss slowly, Love truly, Laugh uncontrollably, And never regret anything that made you smile.

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • Gen: Femeie
  • N.
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 23 Octombrie, 2005, 12:22:47 am »
Mai cu ce intrebari vii si tu! Pai nu stiu ce sa zic, nu cred ca orice sentiment de indragostire sau o pata care ti se pune pe cineva la un moment dat e dragoste. Adica chestia aia care te loveste brusc e de obicei atractie, cam atat. Totusi... nu pot sa nu sper (imi dau seama ca e utopic ce zic, dar pentru sansa aia infinitezimala...) ca in momentul in care dai peste EL stii din prima clipa fara dubii, fara intrebari... STII si atat.

PS. Hai mai si tu, insurat cu copii si o mai si iubeste pe nevasta! Sadic esti ma!
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline Semiramis

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2884
  • dor de duca...
    • Vezi Profilul
Răspuns: Dragostea apare sau este doar o alegere ?
« Răspuns #3 : 23 Octombrie, 2005, 11:07:06 am »
parerea mea e ca indragosteala apare, iar daca este impartasita dragostea poate veni de la sine. pana la urma poate fi si o alegere...alegi sa fii cu persoana de care te-ai indragostit daca cele mai sus spuse de mine se intampla.
sau te poti preface.
Whatever happens, happens for a reason!
Orice se intampla, se intampla cu un scop!

Offline desdemona

• Mesaje postate: 1694
  • esentialul este invizibil pt ochi
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 23 Octombrie, 2005, 07:40:37 pm »
eu sunt o persoana "mai" rationala..sau asa credeam ca sunt...imi alegeam persoana la care sa tin.Asa au fost toate relatiile mele,bazate pe gandire.Pana intr-o zi cand ratiunea mea nu a mai functionat,si mi s-au "aprins calcaiele "dupa cineva la care nu am nici o sansa.Cum este posibil?poate asta inseamna a fi indragostit cu adevarat,gandirea rationala nu isi mai are locul,comanda doar inima.singura mea speranta e sa isi reia ratiunea  locul principal..
Singuratatea te transforma intr-un Cristofor Columb navigand spre continentul propriei inimi.
 Cate catarge nu-ti cresc in sange ,cand de lume te leaga numai marile?pe fiecare clipa m-as imbarca spre apusurile Timpului

dew

• Vizitator
« Răspuns #5 : 23 Octombrie, 2005, 08:02:26 pm »
  Raspunsul meu este urmatorul: pot exista ambele situatii.
    1.Dragostea poate fi o alegere:il vezi ,il studiezi ,iti place ,este genul tau .Mai apar si unele persoane care iti spun :X este frumos,inteligent,un bun prieten si atunci tu IL alegi pentru tine ,crezi ca va potriviti si ajungeti la marea iubire.TU L-AI ALES.
    2.Dragostea apare:aici intra de obicei dragostea la prima vedere,pur si simplu l-ai iubit din prima clipa,cu defectele si cu ale sale calitati .Dragostea in aceasta situatie este ceva mai presus de tine,ceva caruia nu te poti impotrivi.
        Depinde cum ti-i norocul!  :)

Offline pokemon

• Mesaje postate: 1287
  • VDF
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 28 August, 2006, 05:03:27 pm »
Dragostea....este si alegere...dar si apare...eu...stiam ca al meu iubit este insurat...si vorbeam cu el doar ca niste prieteni...apoi am simtit(amandoi) ca se infiripa ceva intre noi...dar...am facut o alegere...sa continuam...sa vedem ce va iesi...si...in momentul in care ne am dat frau liber sentimentelor....si am spus lucrurilor pe nume..s a dovedit ca...dragostea aparuse...inainte ca noi sa luam acea decizie...doar ca...nici unul nu avea curajul sa puna punctul pe I
Deci cred ca dragostea apare...dar la un moment dat trebuie sa si alegi :)
Sunt momente in viata cand simti absenta cuiva atat de tare incat ti-ar placea sa-l scoti din vise si sa-l imbratisezi.

Offline Evangeline

• Mesaje postate: 665
  • Printesa Katterina de Beauburg
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 29 August, 2006, 02:37:31 am »
Asa cum cred altii asa cred si eu ca e o alegere dar si apare. Eu de exemplu l-am ales pe iubitul meu. Am fost foarte buni prieteni si incet-inet m-am indragostit de el, ca el era de mult indragostit de mine ;D L-am ales pentru ca stie sa aiba grija de mine si cand spun asta inseamna ca ma respecta si face tot ce poate ca sa ma stie fericita :) Bineinteles ca l-am ales din multe alte motive dar cred ca cel mai important e ca are grija de mine ;)

:-*
Never, never quit!

Offline Marcat pentru stergere...

• Mesaje postate: 118
    • Vezi Profilul
Dragostea apare sau este doar o alegere ?
« Răspuns #8 : 29 August, 2006, 06:45:25 pm »
NICE QUESTION!
Eu sunt de accord ca dragostea este o alegere! In prima secunda i-ti alegi o persoana de care sa-ti placa/i-ti place fizic, in a doua secunda te indragostesti de el/ea. Dupa o saptamana esti fericit mereu fara sa te intrebi de ce, normal, iubesti acea persoana!  Dar s-ar putea sa ai sansa ca el/ea sa nu vrea sa fie cu tine si atunci suferi sau esti suparat/a! Depinzand de caz...

Offline Strumfita

• Mesaje postate: 867
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 29 August, 2006, 11:24:22 pm »
apare pur si simplu .. dragostea nu poate fi programata ..
daca iti pun un nor in suflet o sa iubesti mai mult cerul?

Zamolxis

• Vizitator
« Răspuns #10 : 30 August, 2006, 02:05:30 pm »
Interesant...

Cei mai multi dintre prietenii mei care au gasit iubire, si zic iubire nu vrajeala, au gasit-o prin intermediul unor prieteni binevoitori... au fost deci "programati", fara voia lor, spre linia fericirii !

Dragostea poate fii alegere, aparitie, intamplare, etc, de la caz la caz. Aici este si farmecul ei. Nu stii de unde "sare" !