Sondaj

Dragostea este un joc?

Da
Nu

Autor Subiect: Dragostea este un joc?  (Citit de 4645 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Ezo

• Mesaje postate: 211
  • Gen: Femeie
  • Luminicious :)
    • Vezi Profilul
    • Only you and I know what I hide here... :)
Dragostea este un joc?
« : 14 August, 2009, 06:20:03 pm »
Nu se accepta nici un vot fara argumentare. Va multumesc. :)
Sa nu crezi ce-ti spun acum...

Offline whiterose

• *
  • Mesaje postate: 14
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
Răspuns: Dragostea este un joc?
« Răspuns #1 : 15 August, 2009, 11:05:42 pm »
Da! Dragostea este un joc. Un joc in care ne stabilim regulile in functie de sufletul fiecaruia dintre noi. Cand sufletele (atitudine, caracter, valori, prejudecati, principii... ) sunt asemanatoare, avem sansa sa jucam dupa aceleasi reguli si, evident, sa ... jucam "pana cand moartea ne va desparti".... fara sa ne plictisim, fara sa trisam. Cand regulile sunt raportate la valori, caracter, principii... diferite, unul dintre cei doi implicati,  pierde. Game over! Next... ;)

Offline Angy

• Mesaje postate: 263
  • I don't want to believe. I want to know.
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 21 August, 2009, 02:38:23 pm »
Nu,nu-i un joc si nu-i un cuvant oarecare.Intr-un joc din start se stie ca va fi un invins si un invingator.Dragostea e cel mai prfund sentiment,e nebunie si extaz,e daruire deplina.E un mister pentru care lupti sa-l descoperi.
There is no finish line. Never in life !!!

Offline Iosif

• Mesaje postate: 1272
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
    • Despre iubire
« Răspuns #3 : 21 August, 2009, 04:51:48 pm »
Da, dragostea poate fi un joc, dar acest raspuns desi este corect, este incomplet. Daca luam dragostea ca "sentiment de afectiune pentru cineva sau ceva", manifestarea acestui sentiment se poate realiza sub o forma jucausa dar nu se rezuma la atat.

Probabil multi dintre noi am fost indragostiti macar odata fara sa ni se raspunda la fel. Nu cred ca a considerat cineva ca o astfel de dragoste este un joc. Dragostea vine la pachet si cu o oarecare renuntare la sine. Daca imi e drag de cineva am sa incep ca macar din cand in cand sa ii fac persoanei pe plac, renuntand astfel la anumite aspecte personale. Daca aceasta dragoste trece un anumit prag, riscam sa ne epuizam.

Hmm.. desi la inceput spuneam ca dragostea poate fi un joc, parca totusi nu este chiar asa... Ma abtin de la vot. ;)
Life is short, Break the rules, Forgive quickly, Kiss slowly, Love truly, Laugh uncontrollably, And never regret anything that made you smile.

Offline Paul

• Mesaje postate: 1520
  • Sa fiti iubiti!
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 21 August, 2009, 05:39:07 pm »
Dragostea poate fi considerata orice, dar nu un joc. Un indragostit, e nevoit sa renunte la multe lucruri, si o va face pentru a fi pe placul partenerului. Dar... Daca renuntarea de sine este doar unilaterala... se va ajunge in situatia epuizarii... cum zice Iosif. Toate gandurile personale trebuie transpuse sau traduse in ganduri pentru cuplu. Intr-o lume poluata de egoism si de materialism, dragostea a devenit foarte dificila, este nevoie de eforturi foarte mari din partea partenerilor pentru ca relatia sa fie durabila. Dar... lucrurile acestea, eforturile acestea vin de la sine, daca exista sentimente de ambele parti. Dragostea este o lupta... o lupta cu tine insuti pentru binele celuilalt... si indirect pentru binele tau.

Nu votez.
Iubesc, deci exist.

Offline infinitwhite

• Mesaje postate: 3
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 25 August, 2009, 02:49:03 pm »
buna tuturor :),

desi ''va citesc'' de ceva timp , e primul mesaj pe care il postez aici in lumea   Lovetime, pentru a spune cu toata convingerea ca dragostea nu este un joc,
nu pentru cei indragostiti...
ei nu au timp de reguli - stim cu totii ca un joc presupune reguli;
o parte veti  spune ca sint si jocuri libere, fara reguli,
si ati avea dreptate, in parte : insasi ideea de ''joc liber'' are regula ''totul e permis''

indragostitii nu isi dedica nici o secunda din timpul lor crearii unor reguli, nici macar in mod inconstient,
ei se dedica iubirii care ii leaga, vizibil sau nu,
ei se dedica unul altuia neconditionat, traindu si cu maxima intensitate durerile dorului nebun , usturimea lacrimilor sarate ce le arde  fatza si sufletul,
imbratisandu si trupurile invesmantate in pasiune si sarutari frenetice,
impletindu si sufletele zburand deasupra norilor.....
asta e dragostea...cu bune si cu rele....te consuma....te ridica....te ucide cu o cruzime inspaimantatoare doar pentru a te stropi cu apa vie over and over again , la infinit, mereu facand sa renasti mai indragostit ca niciodata...mai indragostit ca in prima viata....mai indragostit maine , mai indragostit decat credeai ca esti azi , decat credeai ca ai fost ieri...

iubirea nu are reguli...chiar daca  in iubire nu totul e permis...mizeriile si mojiciile de orice tip intre cei doi nu sint permise....iubirea insasi nu permite orice...daca totusi gresesc, cei doi, singuri, vor si sa se intoarca pe drumul cel bun,
iubirea nu impune si nu conditioneaza...
stiu ca e un paradox....greu digerabil pentru unii,  dar balsam cardiac pentru altii....deja vad fetze strambandu se de la atata ''dulce''  :P......dar vad si fezte care rasufla usurate spundu si in sinea lor :'' uite ca nu sint singur (a)''...... :) :)

dragostea e un joc pentru spectatori....pentru privitori....dragostea adevarata se consuma fara a se epuiza numai intre cei doi....
dragostea e un joc pentru cei care isi doresc o picatura de infinit din Raiul iubirii adevarate, din Raiul iubirii infinite cu parfum de trandafiri , o picatura din ce au indragostitii ce plutesc deasupra lor....
dragostea devine un joc , cu reguli, cu tot ce i shade bine unui joc ce se respecta si ce se pretinde  a fi de calitate , ca deh ''dragostea e floare rara''....atunci cand intr un sarut de petale, se imbulzesc curiosii sa i numere boabele de roua....

dragostea e un joc cand nu e dragoste....

dragostea nu este un joc nici  macar atunci cand tbuie sa lupti -sa lupti cu cei din jur sa iti aperi dragostea , sa lupti cu tine insuti/insati , cu durerea din tine, nici macar atunci nu e un joc, chiar daca lupta in general presupune o strategie, presupune reguli....EI BINE, DRAGOSTEA NU E UN JOC!... tot ce e hai sa ne jucam de a dragostea, e doar joc, nu e dragoste.....
intamplator sau nu, nu cred ca exista oameni care sa poata trai fara iubire,
dar stiu si ca nu toti au sansa si norocul de a iubi si de a fi iubiti la fel , macar o clipa cat un infinit...
multi trecem prin viata fara sa simtim o clipa  plina de iubire reciproca....
ne multumim cu surogate...ne imbatam cu apa rece ...vedem paiul din ochiul celuilalt....judecam...ridiculizam la maxim iubirea  .....
nu o traim noi si ne doare ...inconstient....dar ne doare.....ne doare lipsa iubirii ...
lipsa iubirii ne face sa fim spectatori atunci cand altii o traiesc....fie aplaudam...fie fluieram ....in final sintem doar spectatorii celor care traiesc dragostea adevarata.....

oare daca noi am fi trait dragostea adevarata ,in prezent, am fi avut timp de aplaudat sau de fluierat ?
sau am fi privit din cand in cand cu coada ochiului ,cu zambetul pe buze si in suflet, la cei care se iubesc, intrand in hora prieteniei , fara a avea vreo obiectie si fara a simti nevoia de a schimba ceva in lumea lor :).....?

si nu votez :-*

Offline alin333

• **
  • Mesaje postate: 39
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 02 Februarie, 2011, 02:18:44 am »
Nu
Dragostea nu este un joc, nu te poti juca cu dragostea.Un motiv: miza e muuuult prea mare.Poate nu stiti voi sentimentul cand persoana iubita va lasa.Eu nu m-as juca cu ea

Offline valentina

• Mesaje postate: 857
  • Frumusetea cerului intr-o zi de vara
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 02 Februarie, 2011, 08:00:46 pm »
Depinde de fiecare om cum priveste ,daca esti indragostit cu-adevarat nu-i un joc ,daca nu esti ,atunci jocul e al tau... Dar nu va jucati cu focul ,s-ar putea sa va arda chiar atunci cand va e lumea mai draga ,grija mare.
Iubirea , isi intinde aripa in zborul nesfarsit al timpului !
Eu sunt doar o mica particula dintr-un atom ...
sunt praf de stele in trecerea mea grabita prin lume