Autor Subiect: Femeia face ce vrea cu barbatul.  (Citit de 3922 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • Gen: Bărbat
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
Femeia face ce vrea cu barbatul.
« : 29 Noiembrie, 2006, 04:33:30 pm »
Textul de mai jos putea fi usor incadrat la Zona Vesela - dar pana la urma imi par atat de comune atitudinile de mai jos incat m-ar interesa si parerea voastra :)

El: Eu comand o pizza. Vrei si tu ceva?
Ea: Nu.
El: Ok.
Ea: ... sau poate...
El: Ei, ce anume?
Ea: Nu stiu.
El: Nu stii daca vrei ceva?
El: Ti-e foame?
Ea: Nu stiu, poate putin.
El: Ce inseamna poate putin?
Ea: Inseamna ca nu sunt sigura.
El: Mie cand mi-e foame, eu stiu.
Ea: Poate o sa-mi fie foame mai incolo.
El: Deci iti comand si tie una.
Ea: Si daca totusi nici mai tarziu nu vreau...
El: Atunci n-o mananci.
Ea: Asta ar fi risipa...
El: Atunci o mananci maine.
Ea: Si daca maine nu am pofta de pizza?
El: Pizza poti sa mananci oricand.
Ea: Eu nu.
El: Atunci alege altceva.
Ea: Dar nu vreau nimic altceva.
El: Deci pizza.
El: Deci nimic.
Ea: Ba da.

Ea: De ce nu-ti comanzi tu ceva...
El: Cum crezi.
Ea: Dar ia pizza cu sunca.
El: Dar nu-mi place sunca.
Ea: Mie da.
El: Credeam ca trebuie sa-mi comand MIE ceva...
Ea: Pai asa si faci.
El: Si atunci de ce cu sunca?
Ea: In cazul in care mi se face si mie pofta...
El: Si?
Ea: Crezi ca vreau sa mananc ceva ce nu-mi place?
El: Cum adica tu?
Ea: De ce nu?
El: Stai un pic: Eu sa-mi comand MIE ceva, ce TU o sa
mananci, in cazul in care eventual o sa ti se faca
foame???
Ea: Exact.
El: Si eu ce-o sa mananc?
Ea: Pai poate nici n-o sa-mi fie foame...

....

Nu m-am putut abtine sa nu observ, de-a lungul timpului, o categorie aparte de femei cu comportamentul de mai sus :) Genul acela de barbat este dorit la nebunie, deoarece e suficient de inteligent incat tipa sa se simta bine ca e apreciata, dar suficient de supus femeii incat sa-l faca sa renunte la orice doza de orgoliu in favoarea ei.

Oare am dreptate ?

Offline catty

• Mesaje postate: 504
  • Gen: Femeie
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
Re: Femeia face ce vrea cu barbatul.
« Răspuns #1 : 29 Noiembrie, 2006, 05:47:16 pm »
din pacate da..ai dreptate...
femeile slabe...care vor totusi sa domine...deobicei femeile care nu au suficienta inteligenta si diplomatie....femei carora le place sa ceara pentru a obtine...femei poate prea rasfatate (si nu in sensul bun al cuv)...femei care vor sa fie sus fara a da importanta calitatea la ceea ce ramane jos...
ele consider ca doresc barbati supusi..care le accepta orice moft si se conformeaza oricaror cerinte...

Offline Lady Allia

• Mesaje postate: 2081
    • Vezi Profilul
Răspuns: Femeia face ce vrea cu barbatul.
« Răspuns #2 : 29 Noiembrie, 2006, 06:12:25 pm »

Omul care renunta la el si la doza normala de orgoliu nu cred ca poate fi un om langa care sa te simti bine.
Eu iubesc barbatul de langa mine asa cum este!
Il iubesc in primul rand pentru ca nu este ca si mine!
Il iubesc pentru ca stie sa fie el si stie sa isi apere principiile!
Il iubesc pentru ca stie sa intrebe si stie sa raspunda !
Il iubesc pentru ca este inteligent si spontan!
Il iubesc si cand greseste si cand e mofturos sau e plin de orgolii fara rost... :)!
Il iubesc asa cum este si niciodata nu o sa imi doresc sa se schimbe sau sa gandesc eu in locul lui... De ce? Atunci de cine m-am indragostit? De el sau de cineva pe care sa il transform eu in cineva care sa imi fie mie pe plac... o copie fidela a dorintelor mele?

Eu personal nu pot intelege acele femei care vor ca barbatul sa fie un fel de pudel ascultator si fara personalitate proprie in preajma lor... Mie imi plac oamenii inteligenti care au opinii si care stiu sa poarte discutii...fie ele si contradictorii (asta pana la un anumit punct cand deja imi ies flacari pe ochii si gura...  ;D ::) ;D :) ).

Offline |ngerMorT

• Mesaje postate: 967
  • angel without wings...
    • Vezi Profilul
    • Disturbed
« Răspuns #3 : 29 Noiembrie, 2006, 06:31:35 pm »
Catty, mi se pare ca ai fost cam dura nu stiu... situatia prezentata depinde si de tonul conversatiei. Si sunt de acord, s-a cam lungit asa. DAR, de multe ori si eu cand sunt cu iubitul mai bag "nu stiu, poate vreau, poate nu vreau". In felul asta ma alint, si o spun pe un tot rasfatat, dar in nici un caz din dorinta de a-l manipula sau din lipsa de inteligenta  :). E pur si simplu un alint pe care mi-l permit din cand in cand.
Viata poate fi inteleasa doar privind inapoi...dar trebuie traita privind inainte...

Offline catty

• Mesaje postate: 504
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 29 Noiembrie, 2006, 06:36:45 pm »
cred ca toate fetele se rasfata...cred ca asta face parte din feminitatea noastra in foarte multe situatii..
problema prezentata de iulian eu am perceput-o ca pe ceva general exemplificat prin acele conversatii...
imi pare rau daca am fost dura dar asta este parerea mea la modul general despre femeile carora le place sa se impuna in felul asta...cunosc personal exemple si niciodata nu le-am aprobat...

in particular...si eu sunt de multe ori nehotarata si imi place la nebunie sa ma rasfat...dar cu o limita si doar in anumite momente cand simnt ca ar face placere si partenerului..

sper ca acum m-ati inteles si ca nu am jignit pe nimeni fara sa vreau
 :)

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
« Răspuns #5 : 29 Noiembrie, 2006, 06:55:34 pm »
catty: mi-a placut descrierea [pentru acea categorie de femei] :) - jocul cu puterea e mai apetisant de multe ori decat individualitatea...

E drept ca ne resfatam cu totii din cand in cand - dar asa dus la extrem, pentru a surprinde o categorie aparte - nu e chiar deplasat :D

Offline desdemona

• Mesaje postate: 1694
  • esentialul este invizibil pt ochi
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 30 Noiembrie, 2006, 08:44:57 pm »
legat de titlu-femeia face ce vrea cu barbatul
trebuie sa recunoastem ca o femeie desteapta stie sa manipuleze barbatii.
eu nu ma refer in sensul rau al cuvantului.barbatii au forta fizica,noi avem puterea de a manipula.
o femeie inteligenta face in asa fel incat barbatul sa creada ca ideile partenerei de fapt sunt ale lui.
acum totul depinde-pana unde se limiteaza "desteptaciunea" femeii si de ce vrea ea.
unele femei isi stiu limitele-intre a te alinta si a scoate din pepeni pe celalalt doar de dragul de a ma crede capabila de ceva.
Singuratatea te transforma intr-un Cristofor Columb navigand spre continentul propriei inimi.
 Cate catarge nu-ti cresc in sange ,cand de lume te leaga numai marile?pe fiecare clipa m-as imbarca spre apusurile Timpului

Offline black rose

• Mesaje postate: 429
  • Pendula arata clipa, dar cine arata vesnicia?
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 01 Decembrie, 2006, 11:01:09 pm »
ai dreptate draga des..asa e...desi am fost create din costa barbatului si pt aceasta trebuie sa fim supuse...ca de fapt....mereu femeile au fost supuse......avem o mare mare putere de a manipula...Mie mi-a zis-o un prieten foarte drag mie...mi-a zis ca suntem cele mai minunate fiinte si ca avem o mare putere de a manipula tocmai prin felul nostru de a fi...pt k ii putem face sa ne pune lumea la picioare(fara interese materiale)daca vrem...cum de? nu stiu...doar putem daca stim cum
nu dispretui lucrurile mici;o lumanarea poate face oricand ceea ce nu poate face niciodata soarele...sa lumineze..noaptea!

Offline suflet

• Mesaje postate: 362
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 02 Decembrie, 2006, 12:52:31 pm »
acest titplu poate fi pus si invers, dupa cate povesti am auzit despre fete pacalite de baieti (ursul numai o data a fost pacalit de vulpe) ... este si posibil varianta urmatoare: poate ca baietii sunt pacalititi de mai multe ori decat fetele ...dar pur si simplu ascund chestia asta ... iar fetele cand sunt pacalite vb cu cea mai buna prietena care are chef de barfe si uite-asa se afla...
eu ... sunt cel mai prost "urs" posibil ... de aici va dati voi seama singuri

:-* :-*
Nu dispera cand soarta te apasa
Si nici nu plange de al tau destin
Caci dupa chin viata-i mai frumoasa
Cum dupa ploaie ceru-i mai senin

Offline desdemona

• Mesaje postate: 1694
  • esentialul este invizibil pt ochi
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 02 Decembrie, 2006, 05:48:26 pm »
a manipula nu inseamna a pacali.
de ce ai tu aceasta conceptie?
Singuratatea te transforma intr-un Cristofor Columb navigand spre continentul propriei inimi.
 Cate catarge nu-ti cresc in sange ,cand de lume te leaga numai marile?pe fiecare clipa m-as imbarca spre apusurile Timpului

Offline suflet

• Mesaje postate: 362
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : 03 Decembrie, 2006, 01:51:01 am »
merci desdemona ca mi-ai reparat vocabularul, intradevar eu am gresit "a manipula nu inseamna a pacali", merci inca o data ... dar totusi se poate spune ca barbatul face ce vrea cu femeia si din acest punct de vedere
la ce conceptie te referi?

PS sorry ca nu ma prea pricep la vocabular ... aceste scuze sa fie si pe viitor pentru ca o sa mai gresesc eu cu siguranta

:-* :-*
Nu dispera cand soarta te apasa
Si nici nu plange de al tau destin
Caci dupa chin viata-i mai frumoasa
Cum dupa ploaie ceru-i mai senin

Offline Dedeiu

• Mesaje postate: 77
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : 26 Ianuarie, 2007, 04:32:03 am »
Cu toate ca am vazut ceva mai tarziu mesajul lui viulian, pot sa spun ca m-am tavalit pe jos de ras. |ngermort stie si am vazut si situatia asta in alte cupluri. Evident ca femeia il manipuleaza pe barbat si invers. Daca constientizezi ca esti manipulat si o/il lasi intr-o limita, nu vei avea parte de certuri  :laugh: