Autor Subiect: Iubim, ca sa traim.  (Citit de 4638 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Alecsandra

• Mesaje postate: 222
  • Gen: Femeie
  • Kiss me 'til you're drunk! :>
    • Vezi Profilul
Iubim, ca sa traim.
« : 18 Noiembrie, 2009, 05:48:59 pm »
Nu ma mai satur sa citesc ceea ce alte persoane, cu un suflet atat de bun, de gingas au scris despre iubire. Pentru fiecare in parte, iubirea se arata in alt chip. Fiecare simte iubirea in felul lui, si se bucura de ea. Dar pana la urma, ce este iubirea? Sunt mii de raspunsuri la intrebarea asta, si fiecare din noi raspunde asa cum simte. Eu, nu o sa pot sa descriu niciodata sentimentul care ma invaluie in fiecare dimineata si il vad pe iubitul meu. Nici nu o sa va pot spune cum imi plange inima de fericire cand il aud in miez de noapte cum imi spune : "TE IUBESC TU FRUMOASO!"
Cat de bine ne simtim cand suntem iubiti, cand iubim, cand impartim ultima tigara. A iubi inseamna sa oferi totul, fara sa ceri nimic in schimb, sa ai puterea sa te sacrifici pentru persoana pe care o iubesti, sa suferi pentru iubirea ta, sa stii sa asculti povestea lui/ei, fara sa ti-o povesteasca, sa ii simti sufletul langa al tau, sa ii simti dorul chiar si atunci cand lipseste pentru 5 minute. Cate nu inseamna a iubi? Cate definitii nu are iubirea?
Care dintre noi nu isi canta iubirea, atunci cand e iubire adevarata? Cati nu suntem in stare sa luptam cu o lume intreaga pentru iubirea noastra? Iubirea ne face mai sensibili, ea ne scoate la iveala bunatatea si sensibilitatea cu care suntem inzestrati cu totii. Dar de ce, daca suntem dezamagiti, ne inchidem in carapace, si promitem sa nu mai daruim nimic nimanui? Si de ce ne incalcam aceasta promisiune cand intalnim persoana care sa ne faca sa iubim din nou?
Cat de importanta este iubirea peste tot in lume... Cum mai schimba ea oamenii si cum ii face mai buni, mai intelegatori.
Iubirea adevarata este aceea de care au dat dovada Romeo si Julietta?
Voi ati fi in stare sa va sinucideti, pentru ca persoana iubita moare?
Make me your radio and turn me up when you feel low. :)

Offline Angy

• Mesaje postate: 263
  • I don't want to believe. I want to know.
    • Vezi Profilul
Răspuns: Iubim, ca sa traim.
« Răspuns #1 : 02 Decembrie, 2009, 11:38:47 am »
Iubirea adevarata nu e cea din povesti, basme, e cea reala care face sa-ti vibreze intreaga fiinta, cea pe care o traiesti, daca n-o simti , nu stii ce e, nu poti vorbi despre ea.
Cat despre sinucidere consider ca din iubire nu poti face asta. O faci doar din lasitate, din egoism gandindu-te doar la tine si nu si la cei care raman in urma ta. Daca te-ai bucurat de rasaritul soarelui trebuie sa fii constient ca si el la un moment dat apune, la fel ca noi toti. Viata e viata, nu stim cand ne nastem , nu cerem asta, nu stim cand murim si nu avem nici un drept sa punem noi punct.

Sper ca acest clip sa fie in ton cu topicul tau Alecsandra, poti muri cate putin si ...altfel.

« Ultima Modificare: 02 Decembrie, 2009, 12:15:12 pm de Angy »
There is no finish line. Never in life !!!

Offline Alecsandra

• Mesaje postate: 222
  • Kiss me 'til you're drunk! :>
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 02 Decembrie, 2009, 08:23:09 pm »
Sincera sa fiu, problema sinuciderii este indiscutabila in cazul meu. Viata este pentru a fi traita pana in ultima secunda... Cu sau fara persoana mult iubita. Fiecare isi duce crucea, pentru mine asta e o vorba sfanta. Doar ca sunt persoane care actioneaza asa. Si, daca imi permiti sa te citez, Angy, acele persoane se sinucid doar din lasitate, pentru ca nu au curaj sa traiasca fara persoana iubita...
Totusi, iubirea face parte din noi.. la fel si viata..si moartea. Cu o singura conditie..nu avem noi nici un drept asupra stabilirii zilei in care murim, sau in ce chip.
Este un citat, al nu stiu cui, pe care nu ar trebui sa il mentionez aici, pentru ca sunt offtopic; suna cam asa :"Traieste in asa fel incat atunci cand te vei stinge, razand sa-i parasesti pe cei ce te vor plange"
Nu mai am nimic de spus in legatura cu moartea.. In schimb, despre iubire, putem vorbi pana la Craciun  :) :-*
Make me your radio and turn me up when you feel low. :)

Offline Lady Allia

• Mesaje postate: 2081
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 12 Decembrie, 2009, 09:34:11 pm »
Eu cred că iubim pentru că...iubim, deoarece..."iubirea nu există decât prin iubire şi nu se poate scrie decât cu ea însăşi..."

Offline alexia

• Mesaje postate: 870
    • Vezi Profilul
    • Inainte de toate, fii OM!
« Răspuns #4 : 09 Aprilie, 2010, 10:45:25 pm »
Mai intai, as schimba titlul tau. Nu iubim ca sa traim ci traim ca sa iubim. Speram la un moment dat in iubirea ideala, perfecta etc, etc, ceea ce nu prea e realist. Nu e in sensul ca avem atat de multe asteptari de la o relatie de iubire incat, de cele mai multe ori este imposibil sa ne satisfaca. Ce este important si frumos, este cautarea, speranta, incercarea, dezamagirea, dorul adica tot drumul acesta. Si fiecare inceput de drum e parte a vietii.
"Ceea ce nu ma ucide, ma face mai puternic."

Offline R.L.

• **
  • Mesaje postate: 37
  • Nimeni nu vorbeste limbajul inimii mele..
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 13 Mai, 2010, 09:58:53 pm »
... Dar de ce, daca suntem dezamagiti, ne inchidem in carapace, si promitem sa nu mai daruim nimic nimanui? Si de ce ne incalcam aceasta promisiune cand intalnim persoana care sa ne faca sa iubim din nou?...

De ce ne inchidem in carapace nu stiu, poate de frica de a nu fi dezamagiti din nou....sper sa nu raman mereu in carapace, dar nu cred ca exista pe lume vreo persoana capabila sa ma faca sa iubesc din nou...sper sa ma insel... :)
Vointa inimii poate fi invinsa doar cand renunti la bucuria de a traii..