Autor Subiect: iubirea e frumoasa!!! dar suferinta din cauza iubirii cum e?  (Citit de 2858 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline suflet

• Mesaje postate: 362
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
iubirea e frumoasa!!! dar suferinta din cauza iubirii cum e?
« : 01 Septembrie, 2006, 12:22:34 am »
pentru cei care nu au citit topicurile mele de pana acum mai repet...
am o prietena de 1 an si 5 luni (aveam pana astazi)
azi cand implinim cele 5 luni din noul an ... ea a decis sa ne despartim o vreme sa isi faca ordine in cap pentru ca nu mai simte ca ma iubeste cum ma iubea inainte si i se pare incorect din partea ei sa fie iubita si ea sa nu pota iubi la randul ei :'(
 ... nu i se pare corect fata de mine ...
ea a hotarat sa facem asta pentru ca spera sa ma poata iubi din nou ... dar eu sunt de parere ca iubirea nu poate fi controlata ... ea vine de la sine
in acest moment dureros sunt pesimist (daca ati citit topicul meu de la nou veniti o sa observati ca optimismul este una din calitatile mele cu care ma mandresc) ... nu cred ca o sa mai poata iubi din nou ... poate ca o sa fim din nou impreuna dar o sa fim doar pentru ca ii pare rau ca sufar atat si nu merit
o sa poata vreodata sa ma mai iubeasca?

PS: kitty ... am spus ca am nevoie de ajutor si nu pot fi ajutat ... pentru ca simt ca se coboara cerul peste mine si nu pot sa fac nimic ... pentru ca ea e cea care trebuie ajutata ca sa repare relatia, eu n-am nici o vina ... eu am nevoie de ajutorul vostru sa fiti alaturi de mine si sa ma imbratisati cu prietenia voastra si sa ma incurajari ... dar am nevoie de niste pareri sincere nu de ceva care sa ma faca sa ma simt bine pentru moment fericit
Nu dispera cand soarta te apasa
Si nici nu plange de al tau destin
Caci dupa chin viata-i mai frumoasa
Cum dupa ploaie ceru-i mai senin

Offline Evangeline

• Mesaje postate: 665
  • Printesa Katterina de Beauburg
    • Vezi Profilul
Re: iubirea e frumoasa!!! dar suferinta din cauza iubirii cum e?
« Răspuns #1 : 01 Septembrie, 2006, 02:28:08 am »
Draga blegone, e trist tot ceea ce ne spui si te inteleg ca asta simti, ca te simti neputincios. Sa-ti spun parerea mea sincera. De moment ce ea vrea o pauza inseamna ca ceva/cineva nou a aparut in viata ei si a realizat ca sentimentele ei fata de tine nu mai sunt aceleasi ca undeva acolo lipseste ceva (poate simte ca nu esti cel pe care-l vrea si simte ca va potriviti) si ca dragostea ei pentru tine incet-incet dispare. Eu te sfatuiesc sa te gandesti daca totul a fost spontan sau poate de mai demult: a intervenit monotonia sau poate chiar lipsa de comunicare a indepartat-o, a facut-o sa nu mai simta iubire pentru tine. Tot ce poti sa faci e sa te gandesti ce a determinat-o sa nu te mai iubeasca si spun asta numai in cazul in care ai observat ceva de mai demult. Un gest, o privire, un cuvant toate spun multe chiar numai una. Dar sa nu te gandesti non-stop la asta ;) (cu toate ca va fi cam greu) ci doar analizeaza un pic situatia si poate cand vei afla motivul acestei despartiri te vei simti mai linistit chiar daca ea nu o sa te mai iubeasca. O raceala nu apare asa din senin si nici de ieri pana azi. Eventual o poti intreba pe ea care e motivul si cred eu ca dupa un an si 5 luni ar trebui sa aiba macar respect pentru tine si sa-ti spuna adevarul. Sigur te va durea dar e mai bine sa afli de ce pentru ca asa iti raspunzi la n intrebarile care-ti alearga prin minte.
Ar mai putea exista o posibilitate, ca ea sa fi patit ceva si  sa fi fost nevoita sa te indeparteze ori ca ii era jena sa-ti spuna ce a patit ori nu stiu. Dar asta nu pot sa garantez, dupa mine prima varianta e mai buna...acum depinde.
Eu iti urez multa bafta, sa clarifici situatia si sa nu uiti ca noi suntem aici sa te sprijinim ;)

:-*
Never, never quit!

Offline suflet

• Mesaje postate: 362
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 01 Septembrie, 2006, 09:18:03 am »
nu prea am timp acum dar va promit si detalii ... deocamdata rezumatul

ea mi-a zis ca se intampla toate aceste lucruri pentru ca cam de 4-5-6 luni ... nu stiu exact ... o cam sufocam, eram prea gelos, eram prea posesiv ... certuri la ordinea zilei ... si multe altele

ea mi-a zis cum se simtea atunci ... si cred ca asta ar fi motivul
si in plus ea mi-a spus ca nu a aparut nimeni in viata ei si mi-a promis ca nici nu va aparea o vrePSme

PS: ai sarit peste intrebareade baza ... o sa poata sa ma iubeasca din nou?
Nu dispera cand soarta te apasa
Si nici nu plange de al tau destin
Caci dupa chin viata-i mai frumoasa
Cum dupa ploaie ceru-i mai senin

Offline Paul

• Mesaje postate: 1520
  • Sa fiti iubiti!
    • Vezi Profilul
Răspuns: iubirea e frumoasa!!! dar suferinta din cauza iubirii cum e?
« Răspuns #3 : 02 Septembrie, 2006, 03:41:43 am »
Din pacate ... eu sunt de parere ca nu... Spun asta pentru ca exact acelasi lucru i-am spus si eu unei foste prietene... si spuneam adevarul. Nu cunosc imprejurarile relatiei voastre si nici sinceritatea prietenei tale... Dar in cazul in care a fost sincera sunt sanse slabe sa revina asupra deciziei...
Iti recomand un pic de mandrie... sa nu-ti lasi calcata in picioare mandria incercand prin gesturi disperate sa o castigi inapoi pentru ca nu vei reusi decat poate sa storci o perioada scurta de timp din partea ei, lipsita totusi de sentimente sincere...
Daca esti optimist din fire, ridica fruntea si treci peste asta. Sunt sigur ca nu va fi sfarsitul lumii pentru tine daca-ti pui optimismul la treaba.
Iubesc, deci exist.

Offline Evangeline

• Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 02 Septembrie, 2006, 03:46:00 am »
Citat
ea mi-a zis ca se intampla toate aceste lucruri pentru ca cam de 4-5-6 luni ... nu stiu exact ... o cam sufocam, eram prea gelos, eram prea posesiv ... certuri la ordinea zilei ... si multe altele
Daca asta e cazul atunci eu cred ca cel care a gresit esti tu. Asta reiese din ce ai scris ::) O solutie pentru asa ceva e cam greu de gasit de moment ce a ales sa nu mai fiti impreuna. Poti sa incerci sa vorbesti cu ea si sa-i promiti ca te vei schimba (dar asta doar daca esti hotarat sa te schimbi) si sa-ti mai acorde o sansa. Eu cred ca toti meritam o a doua sansa acum depinde de fiecare cum apreciaza. Nici eu nu-ti stiu relatia prea bine, detaliile care le-ai oferit nu sunt suficiente. Ar trebui sa stiu mult mai mult ca sa pot sa apreciez daca ea se va intoarce la tine.

Citat
PS: ai sarit peste intrebareade baza ... o sa poata sa ma iubeasca din nou?

La intrebarea asta nu stiu ce sa-ti raspund ???. Bineinteles ca iubirea ei nu s-a spulberat asa usor dar poate tu asa cum ai mentionat in ultimul mesaj ca o sufocai si multe altele, poate tu asa ai indepartat-o de tine. Eu nu pot sa zic ca te va mai iubi sau nu pentru ca nu sunt ea ;) Depinde de ceea ce a fost intre voi si depinde de comportamentul ei acum s.a.m.d. Tu esti cel mai in masura sa raspunzi la aceasta intrebare (bineinteles ca si ea). Sfatul meu este sa analizezi bine situatia pentru ca tu esti cel ce stie relatia voastra cu lux de amanunte ;) In cazul in care nu poti sa iti dai seama de ceva anume spune-ne exact cum sta situatia si poate noi ne dam seama ::) Mai mult de atat nu pot sa-ti zic pentru moment. Mult noroc si te asteptam cu noi vesti ;)

Never, never quit!

Offline Paul

• Sa fiti iubiti!
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 02 Septembrie, 2006, 03:49:14 am »
Aici nu e vorba de greselile unuia sau altuia. Din moment ce tipa recunoaste ca el o iubeste mult prea mult si nu crede ca este corect pentru ca nu-i mai impartaseste sentimentele, este clar ca este vorba doar de atrofierea iubirii care i-a tinut impreuna. Si pentru asta nu exista leac...din pacate
Iubesc, deci exist.

Offline Evangeline

• Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 02 Septembrie, 2006, 03:53:31 am »
Ai dreptate, numai ca eu m-am gandit ca el a indepartat-o prin "sufocare" si asta a dus la despartire. Asta a facut-o pe ea sa se raceasca, sa nu-l mai iubeasca. De asta am spus ca el pare ca a starnit raceala :( Acum eu pot sa si gresesc poate fi si ea de vina de moment ce nu stiu prea multe amanunte nu pot spune nimic concret. Scriu doar ceea ce se deduce din ce a scris el.

Never, never quit!

Offline Paul

• Sa fiti iubiti!
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 02 Septembrie, 2006, 03:56:06 am »
Da... asta ar putea fi un argument sanatos... Sunt inspe mii de scenarii posibile...
Iubesc, deci exist.

Offline desdemona

• Mesaje postate: 1694
  • Gen: Femeie
  • esentialul este invizibil pt ochi
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 02 Septembrie, 2006, 10:07:05 am »
sunt foarte multe posibilitati!
o iubire ce are atata timp in spate...nu o poti uitat atat de usor si sa o inlocuiesti cu o indiferenta..
ce te-as sfatui eu...las-o sa isi puna ordine in viata ei.nu o cauata nu vorbi cu ea..sa isi dea seama de situatie..ca ar fi posibil ca voi sa nu mai fiti impreuna si sa vada cum ar fi.apoi dupa o perioada de timp sa vorbiti...
acest lucru este cu doua taisuri?desigur.poti sa o recastigi sau sa o pierzi definitv.dar altfel cum sa afli?
trebuie sa stii in ce situatie esti
Singuratatea te transforma intr-un Cristofor Columb navigand spre continentul propriei inimi.
 Cate catarge nu-ti cresc in sange ,cand de lume te leaga numai marile?pe fiecare clipa m-as imbarca spre apusurile Timpului

Offline pokemon

• Mesaje postate: 1287
  • Gen: Femeie
  • VDF
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 02 Septembrie, 2006, 01:37:34 pm »
Prefer sa sufar din iubire...decat din ne iubire  :)
Sunt momente in viata cand simti absenta cuiva atat de tare incat ti-ar placea sa-l scoti din vise si sa-l imbratisezi.