Autor Subiect: Pana unde tine prietenia?  (Citit de 4369 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline umbra

• **
  • Mesaje postate: 30
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
Pana unde tine prietenia?
« : 16 Noiembrie, 2008, 11:46:40 am »
Prietenia, un subiect tabu, pana unde tine prietenia? Ce suntem dispusi sa facem pt a o avea sau pentru a o pastra?Ce se intampla atunci cand unul tradeaza, sau se simte tradat?Care este limita prieteniei, pana unde suntem dispusi sa mergem pentru a castiga sau pentru a pastra o prietenie?Un prieten m-a rugat saptamana trecuta sa ii garantez un imprumut.Tot saptamana trecuta am vazut si materialul urmator: AICI. Sper sa nu fiu foarte in afara subiectului, sau daca sunt rog oficialii sa imi dea de stire. Astept parerile voastre.Multumesc.
« Ultima Modificare: 16 Noiembrie, 2008, 12:33:40 pm de Sweeney Todd »
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop.-Saint-Exupery

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • Gen: Femeie
  • N.
    • Vezi Profilul
Re: Pana unde tine prietenia?
« Răspuns #1 : 27 Noiembrie, 2008, 06:36:08 pm »
Nu cred ca prietenia este un subiect tabu. Totusi suntem inclinati sa atribuim calitatea de prieten multor persoane. Prietenii reali se numara pe degete. Restul sunt colegi, cunostinte, apropiati etc. In sensul ca ne simtim bine cu ei, discutam uneori lucruri intime, totusi prietenii in sensul tare al cuvantului sunt putini. Iar in cazul acestora din urma prietenia nu prea are limite, conditionari. Pentru ca, in aceste cazuri rare, increderea este totala. Totusi o astfel de prietenie are nevoie de timp, de ani care sa construiasca si apoi sa valideze aceasta incredere reciproca neconditionata. In plus, uneori dupa ani de zile prietenii te pot insela. Totusi de obicei cred ca simtim foarte bine, intuitiv, cui ne deschidem total si cui nu.

Apropos de intrebarea punctuala legata de imprumut, cred ca depinde de foarte multe variabile: cat de prieten iti e prietenul, cat de mare e suma, ce riscuri exista pentru tine si cat de mult pretuiesti tu banii in general. Dupa ce iti raspunzi la toate intrebarile poti lua o decizie inteleapta.
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline Just

• Mesaje postate: 1089
    • Vezi Profilul
Re: Pana unde tine prietenia?
« Răspuns #2 : 27 Noiembrie, 2008, 08:38:30 pm »
Personal, nu cred ca intra in discutie ce sau cat suntem dispusi sa facem pentru a castiga o prietenie. In prietenie, la fel ca si in iubire lucrurile vin si se dezvolta de la sine, in timp. Cel mai adesea se intampla ca sa realizezi instantaneu ca ai castigat un prieten, dupa o lunga perioada in care nici nu te-ai gandit la felul in care va evolua relatia voastra. Comportamentul in anumite situatii iti va sta drept dovada ca fie te-ai ales cu un prieten, fie cel de langa tine a tradat increderea pe care i-ai acordat-o. Vei stii daca e cazul sa ti-l apropii mai mult, sau din contra sa impui o anumita distanta intre voi.

Din nou sustin ca inaintea tuturor adevaratii nostri prieteni sunt persoanele care ne iubesc cu adevarat, sincer si deinteresat : sot/sotie , frati/surori sau parintii. Acele persoane care si-ar da si viata pentru noi, ar face orice sa ne vada bine si fericiti, acele persoane care plang de lacrimile noastre sau zambesc cand rade sufletul in noi. E greu sa gasesti printre oamenii obisnuiti, din jurul nostru astfel de persoane. Adesea invidia este cel mai mare dusman, obstacolul ce sta in calea legarii unei prietenii adevarate.

Probabil ca acolo unde incepe tradarea se sfarseste prietenia, acolo unde incepe egoismul sau invidia la fel.
And I promise forever ...
"White dove Fly with the wind Take our hope under your wings For the world to know That hope will not die..."

Offline Ivonne

• *
  • Mesaje postate: 26
    • Vezi Profilul
Răspuns: Pana unde tine prietenia?
« Răspuns #3 : 20 Octombrie, 2010, 07:01:36 pm »
Nu stiu  . Tradarea,dezamagirea..este ceva omenesc. Noi trebuie sa invatam sa ne acceptam ca oameni,sa ne iertam si sa ne suportam reciproc atat calitatile cat si defectele. Gandeste-te ca atat tradarea cat si dezamagirea este aproape inevitabila. si probabil ...ve-ti face schimb de roluri . din victima in infaptuitor. Prietenii nu sunt aceia in numar mare,sunt aceia ce stiu sa fie langa tine indiferent ca iti este bine sau rau . Eu una din toate persoanele din jurul meu ,una singura o pot numi prietena. Ce s-a dovedit de-a cursul anilor a fi de incredere,ani multi . Pana cand? Asta nu se stie niciodata.

Offline digitty

• Mesaje postate: 495
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 26 Octombrie, 2010, 07:27:59 pm »
Niciodata nu am fost de acord cu imprumuturile de dragul prieteniei. Prietenia cu prietenia, afacerile cu afacerile. Altfel exista riscul sa pierzi nu numai o prietenie solida, ci si o suma de bani (aici ma refer la sume signifiante). Avem prieteni destui, cu bune cu rele ii acceptam, insa asta nu inseamna ca trebuie sa fim implicati in mod direct in cursul vietii lor... prietenii te sustin moral (poate si material cand e cazul, si in limita decentei), iti sunt alaturi, iti dau un sfat, imparti lucruri cu ei, bucurii, tristeti...dar cand intervine banul, mai bine il tratezi separat. parerea mea...dupa ce am vazut multe cazuri in care s-a profitat de o prietenie...si sunt sigura ca voi mai vedea.
everything is ok in the end...if it's not ok, then it's not the end.

Offline bel-marduk

• *
  • Mesaje postate: 17
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 18 Ianuarie, 2011, 07:34:08 pm »
Un prieten m-a rugat saptamana trecuta sa ii garantez un imprumut.
banii vor arata daca cu adevarat sunteti prieteni, dar reesind din ce stiu eu, adica prietenii nu-i poti numara pe degete deoarece acest fenomen se intilneste un caz la 15 ani in raport cu un individ, atunci pot sa spun ca vei pierde bunurile materiale.
daca el nu-ti intoarce banii atunci el nu e prietenul tau, daca tu nu garantezi pentru el, atunci tu nu esti prieten., si cine este personajul pozitiv?
Eu zic ca trebuie sa-l ajuti daca esti prieten, si poti sa uiti de bani fiindca sunt pierduti pentru tine.
totul e relativ, si relativul e relativ.

Offline valentina

• Mesaje postate: 857
  • Frumusetea cerului intr-o zi de vara
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 19 Ianuarie, 2011, 09:29:47 pm »
Sunt de acord cu Lore , prietenii adevarati sunt rari , se numara pe degete .
Iubirea , isi intinde aripa in zborul nesfarsit al timpului !
Eu sunt doar o mica particula dintr-un atom ...
sunt praf de stele in trecerea mea grabita prin lume