Autor Subiect: Poti iubi 2 barbati in acelasi timp ? Sau 2 femei in acelasi timp ?  (Citit de 2405 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Ben

• **
  • Mesaje postate: 42
  • Decat sa taci, mai bine spune"Nu"...
    • Vezi Profilul
Salutare,
Vreau sa propun un subiect nou, ma intereseaza foarte mult ceea ce credeti.

Esti femeie si poti iubi 2 barbati in acelasi timp ?
Sau ca barbat  - poti iubi 2 femei in acelasi timp ?

Ben

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • Gen: Femeie
  • N.
    • Vezi Profilul
Re: Poti iubi 2 barbati in acelasi timp ? Sau 2 femei in acelasi timp ?
« Răspuns #1 : 29 Noiembrie, 2011, 09:11:37 pm »
Habar n-am. :)

Inclin totusi sa cred ca nu. Si ca, atunci cand crezi ca iubesti 2 barbati sau 2 femei in acelasi timp, de fapt nu iubesti niciunul in sensul adevarat al cuvantului. Poate sunt eu mai idealista, dar eu atunci cand am iubit (rar!) am avut sentimentul acut ca celalalt e de ajuns sa ma faca intreaga. Insa pot fi de acord ca tindem cu totii sa generalizam propriile trairi. Asa incat, fac un exercitiu de imaginatie, usor meschin, si zic: probabil una (dintre femei) iti ofera suficiente lucruri incat sa crezi ca o iubesti, dar nu suficiente incat sa-ti fie de ajus, si cealalta iti ofera alte lucruri (nu aceleasi, ca alea sunt satisfacute), dar tot la un nivel foarte inalt incat sa crezi ca o iubesti si pe ea. Pe de alta parte, putem "iubi" in atatea forme, incat nu mai stim ce e iubire si ce numim iubire pentru ca nu avem un alt cuvant mai mic... Si-atunci sigur, putem iubi si doi oameni in acelasi timp... Sau poate inca visez eu la iubirea aia absoluta care inalta... Utopii pentru copii  :laugh:
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline Dexter16

• Mesaje postate: 136
  • Gen: Bărbat
  • Albul e o culoare ipocrita...
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 30 Noiembrie, 2011, 07:23:20 pm »
Utopii pentru copii spui Lorelei , dar si eu caut acelasi lucru si iti pot spune ca nu reusesc sa ajung la iubirea aia perfecta , desi sunt un copil ...sau asa as vrea sa cred....
Nu uita ca desi florile infloresc de capu lor pe campii ,daca o aduci in casa tot va trebui sa ai grija de ea....

Offline Zantiala

• Mesaje postate: 353
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 01 Decembrie, 2011, 05:58:33 pm »
Nu...
In momentul in care iubesti pe cineva cu adevarat, nu mai ai loc de alte persoane in inima ta...

"Dragostea este sentimentul cel mai maret, care face minuni, care faureste oameni noi, creand cele mai mari valori morale"

Offline sunshine

• Mesaje postate: 1420
  • Gen: Femeie
  • Fii tu insuti schimbarea pe care o doresti lumii
    • Vezi Profilul
    • http://lilysunrise.blogspot.com/
« Răspuns #4 : 02 Decembrie, 2011, 11:45:16 am »
Sunt de acord cu Zantiala. Cand iubesti ,nu mai ai ochi si suflet pt altcineva.Persoana iubita este universul, aerul ...viata .
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Offline Ivonne

• *
  • Mesaje postate: 26
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 08 Decembrie, 2011, 03:31:56 am »
Mi-am pus pe multe ori intrebarea asta :)) . O intrebare care situatiei mele actuale este chiar justificata. Un raspuns sigur nu am aflat nici eu...Dar iti pot garanta un singur lucru, o persoana nu o exclude pe alta. Poti iubi,diferit...doua persoane. Da...mi s-a intamplat sa iubesc doi barbati prin simplul fapt ca fiecare dintre ei imi oferea ceva in particular,completandu-se intre ei. Combinati ar fi format un intreg perfect. Intr-un final , iubesti egoist ,si doar una din cele doua persoane reprezinta ceva cu adevarat,sau chiar nici una,din moment ce s-a ajuns la a doua. E foarte usor sa confunzi iubirea cu altceva:) !