Autor Subiect: Relatia perfecta  (Citit de 11077 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Evangeline

• Mesaje postate: 665
  • Printesa Katterina de Beauburg
    • Vezi Profilul
Relatia perfecta
« : 24 Aprilie, 2007, 06:31:44 am »
Clipul e destul de interesant si cred ca femeia respectiva are dreptate aproape in tot ceea ce zice. Chiar mi-ar place sa am asa o relatie cu un barbat :D

:-*
Never, never quit!

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • Gen: Femeie
  • N.
    • Vezi Profilul
Re: Relatia perfecta
« Răspuns #1 : 24 Aprilie, 2007, 07:21:48 am »
Nu stiu ce sa mai cred, sincer... Cand eram adolescenta imi amintesc ca taica-meu (care are o casniscie foarte faina cu mama) imi spunea sa am grija cum imi aleg partenerul ca pasiunea aia nebuna trece, ce ramane e prietenia. Si respectul, lucrurile si valorile comune. Il "uram" pe atunci pentru asta, imi ziceam in gand ca n-a intalnit el pasiunea nebuna, ca nu stie ce inseamna asta etc etc. Dar inaintand in varsta incep sa-i dau dreptate din ce in ce mai mult. Dumnezeule, 30 de ani sunt o viata de om. Uneori ma intreb el cu mama cum au rezistat 30 de ani in armonie... Asa cum zicea si femeia din filmulet... probabil ca inainte de orice cel de langa tine trebuie sa-ti fie cel mai bun prieten. Dar oare asa nu se duce misterul? Cineva mi-a spus ca sigur, se duce misterul (nu de tot insa), dar intr-o relatie in care e mister la inceput, oricum se duce in maxim 3 luni. Sincer, nu stiu ce sa mai cred. Probabil ca o relatie de lunga durata are nevoie de toate ingredientele. Dar trebuie sa le mai si gasesti pe toate laolalta.  ;)
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline Evangeline

• Mesaje postate: 665
  • Printesa Katterina de Beauburg
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 24 Aprilie, 2007, 07:27:44 am »
Da draga Lorelei ai dreptate dar ceva ce mi-a atras atentia cel mai mult a fost iertarea. Unii nu stiu sa ierte ce si cand trebuie sau mai rau nu prea stiu sa ierte :-X Fara iertare intr-o relatie sansele de a supravietui sunt egale cu zero .

:-*
Never, never quit!

Offline Zantiala

• Mesaje postate: 353
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 24 Aprilie, 2007, 09:46:14 am »
Cele mai mari cupluri de indragostiti au fost si cei mai buni prieteni...

Cred si eu faptul ca prietenia este elementul fundamental in orice relatie. Poate ca suna ideal, dar in viziunea mea sotia ar trebui sa fie si cea mai buna prietena, cea mai apropiata fiinta de sufletul meu la absolut toate nivelele. Altfel, o relatie nu poate functiona. Nu as putea fi fericit alaturi de cineva fata de care as avea secrete, sau fata de care nu as putea sa imi desfasor linistit mantaua tainelor sufletului meu.

Cat despre patima si dorinta, ele sunt lucruri bune atata vreme cat se desfasoara in spiritul firii si nu contrar ei, fiind directionate doar catre partener si nu catre alte persoane. Ele fiind lucruri naturale, e oarecum mai greu sa le stapanim mersul firesc - dar unde exista dragoste adevarata , intr-un mod miraculos, aceasta dorinta se va indrepta spre persoana iubita, arzand doar pentru ea ! Sunt cupluri care si la 35, 40 de ani se mai iubesc si se indragesc la fel cum o faceau in tinerete...

Iertam ? Da, iertam, dar nu chiar orice...  ;)
"Dragostea este sentimentul cel mai maret, care face minuni, care faureste oameni noi, creand cele mai mari valori morale"

Offline Lady Allia

• Mesaje postate: 2081
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 24 Aprilie, 2007, 10:07:03 am »
...Mda...! Pentru mine nu mai este o noutate faptul ca aproape toata lumea din jurul meu: mama, tata, o parte din bunici, matusi, prietene...etc..mi-au spus mereu:
 "orice minune tine trei zile si dupa ce ai papat mierea ramai cu borcanul gol"...!
 Intr-un cuvant toti imi spuneau ceea ce i s-a spus si lui Lore...ca dragostea trece, iar langa tine ramane un prieten bun cu care iti imparti anii pana la sfarsit.
...Cred ca nu poate nimeni sa isi dea seama ce au insemnat aceste cuvinte pentru mine..., eu care cred in iubire adevarata, in iubire sincera si devotata, care cred in profunzimea si puterea sentimentului, care stiu ca eu una sunt facuta sa iubesc vesnic persoana de langa mine...nu sunt omul jumatatilor de masura...
 Am plans ore, zile intregi si am stiut ca eu niciodata nu am sa cred acest lucru!
...Intr-o zi insa...cand stateam pe o bancuta in parc...dand din picioare... ( pentru ca la inaltimea mea pana si bancutele sunt inalte... ;D... ) si mancand inghetata...  aud din spatele meu de pe o alta bancuta niste declaratii de dragoste minunate...
 Am ajuns sa plang si sa mananc inghetata  :), dar a fost una dintre zilele frumoase din viata mea cand niste oameni, niste straini mi-au atins sufletul si...le multumesc si acum!!!
... El spunea aproximativ ca:
 "O iubea la fel de mult si era la fel de frumoasa cum a cunoscut-o atunci cand a vazut-o prima data cu un buchetel de liliac in mana imbracata intr-o rochita alba cu buline bleu si zambind atat de frumos incat totul stralucea si incalzea in jurul ei. A spus ca a stiut de atunci ca ea este cea pe care a asteptat-o atata vreme si langa care va vrea sa imbatraneasca si sa moara iubind-o!!!"
 "Ea i-a spus ca pentru ea nici o clipa nu s-a pierdut din ochii lui caprui...si fiecare fir carunt era o binecuvantare ca se putea bucura de el..., ca il iubeste la fel de mult ca in prima zi cand l-a vazut si nimic...nici macar anii nu au reusit sa ii invinga sufletul...inima da...ca i-o imbolnavise, dar bataile ei nu...ca tot a lui erau..."
 Inchipuiti-va ce fericita am fost ca am asistat la asa ceva!!!
Mi-am intors capul si...spre surprinderea mea erau doi batranei...in jur de vreo 70 de ani...care radiau a fericire, se tineau de mana si se priveau... Nu cred ca m-a induiosat ceva mai mult vreodata!!! Am fugit pana la poarta parcului si am luat niste liliac din copacel...(voi sa nu faceti ca si mine...nu a fost frumos... ;D :-[ ;D)...am mers la ei si zambind le-am urat sa ii bucure si pe altii cum m-au bucurat pe mine, sa fie fericiti si sa se iubeasca mereu asa...
...Apoi...am fost mai atenta la oameni si am descoperit astfel de iubiri tot mai mult...! Asta mi-a dat aripi. mi-a dat speranta ca dragostea nu e ceea ce ne spun unii parinti deziluzionati, deceptionati...ci dragostea este un sentiment care atunci cand se naste cu adevarat creste, se imprastie peste toti cei care ne sunt alaturi, persista si devine tot mai frumoasa! Am invatat ca iubirile nu parasesc trupurile care le adapostesc...poate se mai domolesc...nu mai sunt asa pasionale, focoase ca la 20 de ani, dar sunt mai mature si mai trainice, mai pasionale, dar...in alt mod...
...Acum privesc omul de langa mine... si credeti-ma: E O MINUNE DE OM ... cum sa nu il iubesc eu cand va trece timpul? Mi-a daruit de pe acum o gramada de minuni, de fericire, de clipe magice, de zambete, de imbratisari...cum sa nu le iubesc pe cele ce vor veni??? Iubesc si voi iubi fiecare clipa cu el si pentru el..., pentru noi! Am sa ma bucur de fiecare transformare a lui care va fi langa mine, de fiecare rid, de fiecare firulet de par carunt...de batranetea lui...! Am sa vreau sa ii duc ceai si sa ne amintim multe lucruri frumoase...si am sa vreau sa fiu langa el la fiecare durere pe care o aduc anii cu ei! Si...pe el...pe nimeni altcineva il vreau langa mine sa se bucure de mine in timp!
...Si...imi amintesc cu placere cum mama lui...care este simplu MAMA...pentru ca e si a mea..., ne-a spus intr-o zi: Dragii mei...dragostea nu trece, pasiunea, miracolul..., magia...noi inchidem ochii din cand in cand si nu o mai vedem, dar ea este acolo mereu, iar daca exista iubire...in timp inveti sa zbori tot mai frumos, mai fericit si mai linistit!!! Eu am zburat fericita si frumos cat a fost sa fie!"...
 Deci...eu cred in relatii perfecte, in iubiri eterne, in biruinta sufletului asupra anilor...si va doresc la toti sa invatati sa zburati tot mai fericiti, mai frumos si mai linistit!!

« Ultima Modificare: 24 Aprilie, 2007, 12:24:01 pm de Lady Allia »

Offline Eve

• Mesaje postate: 382
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 24 Aprilie, 2007, 03:10:42 pm »
"Cred si eu faptul ca prietenia este elementul fundamental in orice relatie. Poate ca suna ideal, dar in viziunea mea sotia ar trebui sa fie si cea mai buna prietena, cea mai apropiata fiinta de sufletul meu la absolut toate nivelele. Altfel, o relatie nu poate functiona. Nu as putea fi fericit alaturi de cineva fata de care as avea secrete, sau fata de care nu as putea sa imi desfasor linistit mantaua tainelor sufletului meu."

Asa suna si in mintea mea relatia corecta si ma bucur cand alti oameni simt la fel. Sunt aproape sigura ca cei care s-au iubit cu adevarat, au fost prieteni cu adevarat pot avea 30 de ani de casnicie... sau cati le da Doamne Doamne impreuna. Fiecare om are nevoie de un "acasa" unde sa spuna cinstit ce crede, ce simte, unde sa nu fie blamat nici chiar pentru copilariile care-i trec prin minte. Iar daca acel loc este langa cel care ii este partener de viata relatia este perfecta.
"plici-pleoci pe sotron:
o casuta, a doua casuta ... cu a treia fuge un melc"

Offline Escu

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2561
  • Why so serious?
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 24 Aprilie, 2007, 04:49:10 pm »
Lapte si miere doar 3 luni. Poate inca un pic, depinde de borcanul fiecaruia. Dupa aceasta perioada...urmeaza un timp de acceptare a tuturor chestiilor care ne fac sa ne punem intrebari (gen: de ce ii place sa lase dezordine).Practic acum incepem sa ne cunoastem mai bine, sa ne acceptam asa cum suntem, sa comunicam mai bine unul cu celalalt.(pai pana acum ce am facut?....ne-am sarutat nebuneste, am simtit la intensitate maxima fiecare atingere) Daca se trece cu bine si de aceasta perioada....toate lucrurile sunt pe calea cea buna. Va intrebati de ce nu ne mai sarutam nebuneste...de ce nu mai facem ce faceam in alea primele 3 luni. Raspunsul este simplu, atunci ne descopeream, atunci misterul era in cantitati mari. Dupa toate aceste praguri (ca sa zic asa), traind zi de zi impreuna, vedem cum trec lunile, daca nu chiar anii. Chiar daca nu mai e nebunia aia din primele 3 luni, ne casatorim, facem un copil...(facem pasii astia doar daca e armonie, respect , si binenteles dragoste). Dragostea nu dispare dupa primele 3 luni, capata alta forma. Forma sanwishurilor de dimineata, forma cand mama imbraca copilu, si tata ii leaga sireturile, acea forma cand ea spala vase...iar el vine si o saruta...chiar si dupa 4 ani impreuna, si ii spune cat de minuntata este. Ati prins ideea...
Restul ? depinde de fiecare din noi...traiti viata cu fiecare clipa a ei...iubiti cat de mult puteti si toate or sa fie bine...
Let's put a smile on that face!

Offline valentina

• Mesaje postate: 857
  • Frumusetea cerului intr-o zi de vara
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 27 Aprilie, 2007, 10:38:35 pm »
          RESPECT,INCREDERE(FOARTE MULTA),SANSA DE A FI IUBIT ASA CUM MERITI,SA FII PRETUIT PENTRU CEEA CE ESTI CA OM,CA FIINTA.
          Si iertarea are greutate intr-o relatie,casnicie...
          Mai adaug eu si multa intelepciune,toleranta si compromisuri (nu la nesfarsit )...
Iubirea , isi intinde aripa in zborul nesfarsit al timpului !
Eu sunt doar o mica particula dintr-un atom ...
sunt praf de stele in trecerea mea grabita prin lume

Offline roxi

• Mesaje postate: 8
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 26 Ianuarie, 2008, 05:56:05 pm »
Nu exista relatia perfecta...:)

Offline sunshine

• Mesaje postate: 1420
  • Fii tu insuti schimbarea pe care o doresti lumii
    • Vezi Profilul
    • http://lilysunrise.blogspot.com/
« Răspuns #9 : 26 Ianuarie, 2008, 06:06:20 pm »
 Ba da, exista relatia perfecta.Cel putin doua suflete de aici iti pot confirma. :)
 Relatia perfecta si-o face fiecare, ne modelam unul dupa celalalt asa incat sufletele sa se imbine perfect . Eu am multe exemple langa mine, ii respect pentru tot ce si-au cladit impreuna si nu pot decat sa-mi doresc sa traiesc si eu ce traiesc ei.
« Ultima Modificare: 26 Ianuarie, 2008, 07:03:41 pm de sunshine »
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Offline Zantiala

• Mesaje postate: 353
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : 26 Ianuarie, 2008, 06:38:48 pm »
Unde exista intelegere si toleranta, acolo putem vorbi de o relatie perfecta...

"Dragostea este sentimentul cel mai maret, care face minuni, care faureste oameni noi, creand cele mai mari valori morale"

Offline Sonrisa

• Mesaje postate: 172
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : 26 Ianuarie, 2008, 07:15:41 pm »
Relatia perfecta =  relatia care intruneste in cel mai inalt grad toate calitatile cerute.
Si cum calitatile cerute de fiecare difera, iar toleranta fata de nivelul acestora asisderea ... pot exista "relatii perfecte" pentru oricine, fara a fi definite in aceiasi parametri. :)

Offline valentina

• Mesaje postate: 857
  • Frumusetea cerului intr-o zi de vara
    • Vezi Profilul
« Răspuns #12 : 31 Ianuarie, 2008, 09:26:19 pm »
 Nimic nu este perfect.Deci nici relatii perfecte.
  "Ba da, exista relatia perfecta.Cel putin doua suflete de aici iti pot confirma.
 Relatia perfecta si-o face fiecare, ne modelam unul dupa celalalt asa incat sufletele sa se imbine perfect . Eu am multe exemple langa mine, ii respect pentru tot ce si-au cladit impreuna si nu pot decat sa-mi doresc sa traiesc si eu ce traiesc ei."
  Deci reletii perfecte nu exista,pentru ca nimic nu este perfect.
  A ca exista o intelegere si o armonie in cuplu asta e altceva, dar perfectiune- nu.

Iubirea , isi intinde aripa in zborul nesfarsit al timpului !
Eu sunt doar o mica particula dintr-un atom ...
sunt praf de stele in trecerea mea grabita prin lume

Offline pokemon

• Mesaje postate: 1287
  • VDF
    • Vezi Profilul
« Răspuns #13 : 02 Februarie, 2008, 07:38:37 pm »
Perfectiunea e relativa,ea e altceva pentru fiecare in parte,deci exista ;)
Sunt momente in viata cand simti absenta cuiva atat de tare incat ti-ar placea sa-l scoti din vise si sa-l imbratisezi.

Offline sunshine

• Mesaje postate: 1420
  • Fii tu insuti schimbarea pe care o doresti lumii
    • Vezi Profilul
    • http://lilysunrise.blogspot.com/
« Răspuns #14 : 06 Noiembrie, 2008, 08:17:53 am »
 Sunt fericita sa ma alatur celor care traiesc o relatie perfecta, chiar daca numai din punctul lor de vedere.
 Cei care sustin ca nu cred in relatia perfecta sunt, ori prea tineri, ori oameni singuri , care nu au catre  cine sa-si indrepte gandurile si sentimentele.
 Revenind la relatia mea...eu una nu am simtit niciodata, pana acum, ca un barbat  este sufletul meu pereche  si voi ramane langa el pana la sfarsit. Sunt la o varsta la care am prioritati( copiii de ex.) dar nu m-am simtit niciodata atat de implinita si de multumita de omul de langa mine, ne iubim cu pasiune si ne respectam tot mai mult, pe masura ce ne descoperim punctele sensibile . Avem momente de tensiune  ceea ce ne face sa ne apreciem si mai mult , de teama sa nu ne pierdem unul pe celalalt. Ne cunoastem atat de bine incat dintr-o singura expresie a fetei sau un ton al glasului ne dam seama ca ceva nu este in regula.
 Cunosc un barbat care  acasa, langa partenera( pt ca nu sunt o familie) este atat de prefacut si de parsiv incat pare barbatul ideal insa cand iese din casa  revine la "omul" care a fost toata viata:vulgar , iresponsabil si distrugator de tot ce este frumos . Exista deci si oameni care pot sa-si formeze o relatie aparent perfecta , avand la baza minciuna ,din teama de a nu ramane singuri .
 Mi se pare, totusi, ciudat cum sunt unii oameni lipsiti de acea intuitie pe care fiecare o avem si se lasa pacaliti de aparente. Exista doar o singura explicatie, cel ce accepta asa o relatie, are  deasemenea ceva de ascuns ( ma refer strict la cei trecuti de prima tinerete, care au trecut prin viata si s-au lovit de atatea greutati).Caci nu exista numai lapte si miere nicaieri si cei care cred ca traiesc asa ceva ar trebui sa se intrebe ce se ascunde dincolo de toate aceste dulcegarii.
  Parerea mea este ca o relatie perfecta se bazeaza in primul rand pe adevar. Apoi respectul, onestitate, iertare , nu in ultimul rand sa vezi calitatile , sa accepti defectele , toate acestea impreuna cu iubire si dor nestinse . :)

« Ultima Modificare: 06 Noiembrie, 2008, 08:43:45 am de sunshine »
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\