Autor Subiect: Sper ca voi ma puteti ajuta...  (Citit de 1629 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline EuEmoK1d

• Mesaje postate: 3
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
Sper ca voi ma puteti ajuta...
« : 03 Noiembrie, 2011, 04:50:04 pm »
Buna ziua LoveTime.
Sunt un baiat de 15 ani, si am nevoie de un sfat de la voi.
Deci:
Sunt cu o fata care are 14 ani si este in acelas liceu in care sunt si eu.
In trecut am mai fost cu ea... de cateva ori (adica ne-am certat si ne-am impacat de cateva ori), si fata asta m-a facut sa sufar enorm... nu este ca celelalte (sper) , este o fata timida... care ii place sa se "distreze" ( nu are o gandire "matura", gandeste ca si o fata de 12/13 ani... ), si ii place sa se inteleaga cu toti din jur, chestie care ma face cam foarte gelos, se comporta cu baietii din jur aproape cum se comporta cu mine... (nu ma refer la "pupici" si alte chestii). La scoala ne vedem cam rar... eu sunt la etajul 3 iar ea a la parter...nu pot sa stiu ce face ea acolo, sau pe cine mai admira...
Dupa cum am zis... fata asta m-a facut sa sufar enorm! am iubit-o mult prea mult... iar gelozia m-a distrus, dar pana sa ne despartim in trecut... ea nu m-a pupat NICIODATA, este foarte timida (dupa cum am mai zis)... pe mess da... imi da : ":*, :x , etc..." (destul de rare) ...Se fereste sa fim vazuti impreuna in public... vrea sa fie cat mai secreta relatia si chestii dastea...
Prima oara[acum 1 an], am ajuns sa imi tai venele din cauza ei... acum 4 zila ABIA am reusit sa trec peste, pana cand nu stiu ce sa intamplat de m-am impacat cu ea...
Asa.. acum sa trecem la problema:
Ultima oara eram foarte gelos... dar acum am rezolvat asta la comportamentul meu, nu mai ma deranjeaza asa rau ca se comporta cu alti baieti asa cum se comporta si cu mine... Dar am crezut si inca cred ca ea nu ma iubeste [pana acum nu m-ia dat NICI un semn ca ma iubeste cu adevarat] singurul care sufera aici sunt doar eu...
Niciodata nu a suferit din cauza mea... uneori am impresia ca fata asta NU stie sa iubeasca cu adevarat :( .
Nu stiu ce sa mai fac ca sa ii castig dragostea, am incercat tot felul de modalitati... dar degeaba... ori sa raman cu ea in continuare si sa sufar ca prostu, ori sa ma despart de ea ? [nu ar fi o problema pt. ca nu sufera din cauza mea] .
Alte informatii:
Daca ii s-ar intampla ceva la scoala, mie nu mi-ar zice, sau s-ar preface ca nu stie... nu zice nimanui... este foarte inchisa in ea.
Am incercat sa o schimb...daca m-ar fi iubit cu adevarat cred ca as fi reusit... dar nu am reusit decat sa ma schimb pe mine.
In fiecare zi am tot mai "putin semne" ca ma iubeste... dar totusi inca ramane cu mine.
Nu isi bate joc de mine, stie ca o iubesc, i-am zis ca din cauza ei imi taiam venele(chiar daca sa simtit vinovata...nu sa schimbat), stie ca sunt de incredere.
Avem destul de multe chstii in comun... ii iau aparerea cand vine vorba de unele lucruri, mi-as da oricand viata pentru ea...
Si totusi, nu stiu ce sa fac... fata asta mi-a adus numai "belele" , asta este singura fata care ma facut sa ma culc noaptea cu ochii inlcrimati .
Sunt disperat, nu stiu la cine sa apelez.

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • Gen: Femeie
  • N.
    • Vezi Profilul
Re: Sper ca voi ma puteti ajuta...
« Răspuns #1 : 03 Noiembrie, 2011, 05:58:18 pm »
Mesajul tau m-a induiosat total. Si nu o spun cu vreo urma de condescendenta. Cred ca numai la 15 ani putem fi atat de frumosi si de nai8i si de pasionali. Cum de la varsta ta au mai trecut peste mine aproape 20 de ani (dumnezeule, 20 de ani! O viata de om.), o sa-ti raspund din perspectiva unui "om mare", cum ar spune Exupery.

Mai ales la varsta ta (dar ma tem ca e lege cvasiuniversala) intr-o relatie cel care iubeste mai putin (sau care nu iubeste) face regulile. Celalalt le accepta sau pleaca. Asta nu inseamna ca nu e mai bogat, in toate formele pe care idealizarea iubirii ti le ofera. Revenind, insa, in relatia voastra ea face regulile. Tu ai 2 variante:

le accepti. Ce ce inseamna ca, daca vrei sa fii fericit, trebuie sa inveti sa fii fericit ca iubesti si atat (taiat de vene e o prostie si o forma de santaj emotional ieftin!). De asemenea gelozia e o prostie, nu poate duce la nimic constructiv.

Pleci. Iti trebuie curaj si determinare. Daca pleci, nu privi inapoi. Cauta insa sa iti pastrezi inima deschisa, nu o impietri, doar de teama de a suferi. Nu te amagi ca in timp va invata sa te iubeasca. Iubirea nu se invata. Pleaca si mergi drept, cu fruntea sus.

Orice ai hotari, incearca sa te bucuri de alegerea facuta, nu te tortura cu intrebari inutile.

Bafta!
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline Un calator

• Mesaje postate: 90
  • Gen: Bărbat
  • Putem iubi in inima avand credinta.
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 04 Noiembrie, 2011, 09:41:52 pm »
  Salut EuEmoK1d. Viata nu incepe si nu se termina cu domnisoara ta. Trebuie sa inveti ce iti doresti tu si sa lupti pentru dorintele tale. Viata e frumoasa daca tu ti-o faci frumoasa, iti pastrezi zambetul pe buze , inima deschisa si incerci sa lasi ceva frumos in urma ta. Atat timp cat domnisoara " se joaca " cu sentimentele tale si intr-un fel sau altul te raneste, va trebui sa invete sa te aprecieze pentru ceea ce esti tu ca si om, pentru sufletul tau si tot ce ascunzi in el. Eu iti doresc multa, multa bafta in tot ce iti propui si te rog sa incerci sa te gandesti si la viitorul tau. Decat o viata pe care sa o traiesti cu cineva care iti da decat frimituri, mai bine un sfert de viata cu cineva caruia sa te daruiesti cu tot sufletul tau si sa merite asta. E viata ta si fiecare decizie a ta iti influenteaza decizile viitoare. Vorbeste cu ea si spune-i ce iti doresti si incearca sa te faci inteles. Comunicarea este cheia fiecarei reusite.  :P O seara frumoasa iti doresc.
Cu pasi subtili si eleganti ai aparut in al meu drag refugiu. In sufletul care este ca un curcubeu de sentimente si gandul un orizont insetat de atatea versuri pe care le astern in inima ta cu o pana de porumbel.

Offline EuEmoK1d

• Mesaje postate: 3
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 05 Noiembrie, 2011, 06:09:16 pm »
Multumesc din suflet pentru raspunsurile voastre .
Chiar voi tine cont de ce ati zic.
Multumesc inca odata.

Offline Weitars

• Mesaje postate: 2
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 09 Ianuarie, 2019, 06:27:49 am »
We see that your message is considered very good for us to receive a lot of good information.