Autor Subiect: Sufletul meu vrea sa-i spuna ceva dar, nu-mi gasesc cuvintele...  (Citit de 4846 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline no_matter

• Mesaje postate: 191
  • Gen: Bărbat
  • insemni atat cat te apreciezi
    • Vezi Profilul
Uneori simt nevoia sa spun tot.. sa mai putin.. Este dificil cand nu imi gasesc cuvintele... de aceea unele ganduri au corespondent in sunet sau vers...

Aly & Fila Feat. Josie - Listening (Aurosonic Remix) ||HQ||

sunt convins ca nu sunt singurul caruia i se intampla...
mi-ar placea sa vad cum va exprimati un gand cand nu gasiti cuvintele potrivite...

De asemenea, bine v-am regasit dupa o pauza indelungata!
A cunoaste oameni este bine sau rau, insa, niciodata indiferent..

Offline Felicia

• Mesaje postate: 8
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
Re: Sufletul meu vrea sa-i spuna ceva dar, nu-mi gasesc cuvintele...
« Răspuns #1 : 21 Mai, 2011, 08:32:09 pm »
Inteleg sentimentul. Cuvintele, nu le gasesti intotdeauna, oricum nici nu sunt chiar atat de importante. Actiunea e mai importanta. Ceea ce faci devine esential. Dar daca totusi vrei sa spui ceva, cuiva la care tii , dar nu poti, scrie-i. O sa aiba un impact mult mai mare. Eu daca nu pot sa zic, spun altceva ce n-are prea mult sens, pana cand incetul cu incetul , mesajul capata un sens, de cele mai multe ori diferit de ceea ce am vrut sa spun initial, dar care pastreaza conceptul cheie. Cu alta ocazie reiau, si completez. Ca intr-un puzzle. Asta e anumite lucruri nu le-as putea spune direct, niciodata, am senzatia ca daca as face-o m-as dezintegra. :) Nu stiu, unele lucruri nici nu ar trebui spuse.
Muzica ar fi un liant , dar mai trebuie ca si celalalt sa aiba o legatura cu ea. Sunt oameni care asculta muzica doar cand danseaza. Sunt altii care ignora textul.
Ce n-am putut sa spun ultima data, si ar merge muzical:

Keane - Can't Stop Now

Offline no_matter

• Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 21 Mai, 2011, 09:39:36 pm »
Ai dreptate, ai punctat o chestie esentiala in alegerea modului prin care vrei sa transmiti un gand , si anume ca persoana la care vrei sa ajunga mesajul trebuie sa aibe o legatura cu elementele caii alese de tine.. in cazul asta muzica...

Nice Keane, si poate intr-un topic ne povestesti de ce nu te poti opri acum :)

Offline no_matter

• Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 24 Mai, 2011, 12:47:41 am »
pentru noaptea asta... sunt multe de zis... asa ca o sa fiu foarte selectiv ...

Will Holland feat. Jeza - Start Again (Original Intro Mix) ASOT 487 Premier

si pentru ca e noapte,.. chiar daca a venit vara....

Triple A - Winter Stayed (AvB Intro)

am aflat de curand ca-mi vin o mie de ganduri cand aud ritmuri ca astea....
« Ultima Modificare: 24 Mai, 2011, 12:57:54 am de no_matter »

Offline Felicia

• Mesaje postate: 8
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 25 Mai, 2011, 10:21:48 pm »
Cand ascult melodiile astea ale tale, parca ma vad intr-o masina. Am asa un dor de duca... Imi mai aminteste de o seara de Craciun, cand am ajuns intr-un loc unde nu ma simteam prea bine, nici nu aveam unde sa plec, si m-am retras , cu radioul dupa mine, am prins un tip de muzica techno/hause care mi-a placut foarte mult. M-a scos din stare. N-a mai contat nimic. Unele dintre ele sunt chiar uplifting.

Legat de cuvinte, nu mi le gasesc usor cand trebuie sa felicit pe cineva, care mi-e putin cunoscut.  Aici apreciez diferenta dintre oameni, intotdeauna au fost persoane in jurul meu, care s-au priceput.

Offline no_matter

• Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 29 Mai, 2011, 01:26:13 pm »
Acest gen de muzica, chiar este unul perfect pentru calatorii... de multe ori cand sunt la drum lung ascult melodii de genul asta... imi creaza o stare de eliberare totala... calatoresc contempland peisajele si admirand si alte lucruri frumoase care ne inconjoara si carora in rutina zilnica nu avem timp sa le dam importanta...
Pana de curand ascultam muzica anilor 80 ... tot ce e pe Europa FM e si la mine in PC sau pe discuri, dar pe langa ele ascultam foarte mult Enigma atunci cand voiam sa evadez...
Am gasit un gen aparte de Trance cautand muzica pentru o seara de emisie (avem un post de radio) si chiar aveam sa gasesc sunetul perfect pentru muzica pe care doream sa o aud...
Acum nu mai scap de genul asta de muzica... ma inconjoara oriunde sunt... chiar si la job,.. imi pun castile pe urechi, si ore intregi nu mai am nevoie de pauza... iar cand ma blochez undeva in scripturile aplicatiilor pe care le dezvolt la job,.. este foarte simplu sa gasesc rapid o solutie..
Pur si simplu ador muzica asta, si am atatea sa spun sau sa transmit cand o ascult....

iata una dintre melodiile mele favorite cand calatoresc cu avionul :

Meridian - Shifter (Stonevalley Remix) [HD]

intr-adevar, putin mai ritmata pentru o melodie pe care o cataloghez uplifting, dar daca o asculti de 2 ori a 3-a oara s-ar putea sa o cauti pe net sa o ai in colectia ta ...
consider ca nu numai prin muzica anilor 80 poti transmite aceleasi ganduri... dar repet, depinde si de receptivitatea pers careia ii trimiti gandurile tale sub aceasta forma... nu tuturor le place muzica pe care o asculti...

Offline CristinaVivi

• Mesaje postate: 7
    • Vezi Profilul
    • Pink Lace and Black Leather
« Răspuns #6 : 01 Iunie, 2011, 10:49:22 pm »
De multe ori simt ca vreau sa spun ce simt, dar cuvintele pur si simplu nu se leaga. Si imi pare ca ar suna atat de banal si cuvintele imi par goale. Pentru mine, urmatoarea melodie exprima mai mult decat e posibil ce simt in acele momente.

http://www.youtube.com/embed/NW7oNpzBSGc
« Ultima Modificare: 01 Iunie, 2011, 10:52:22 pm de CristinaVivi »
Dream Your Dream! Live Your Dream!

Offline no_matter

• Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 03 Iunie, 2011, 10:22:02 pm »
Leonard Cohen ... mmm cat am ascultat melodia asta ....
siii.... ce ai vrea sa transmiti Cristina?... incerc sa inteleg dar nu imi iese....

Offline CristinaVivi

• Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 07 Iunie, 2011, 05:47:05 pm »
Nu stiu ce simt altii cand asculta melodia aceasta sau de ce o asculta. Dar pentru mine, e ca o intoarcere in interiorul meu. Si, nu stiu, parca ma face sa ascult cum imi vibreaza sufletul. Atunci cand ma satur de lumea exterioara, de viteza cu care se misca toate lucrurile, de zgomote, de voci, de galagia orasului, ma ajuta sa ma intorc la mine si la ce conteaza cu adevarat pentru mine: iubire si adevar. Ma intorc acolo unde pot redeveni eu.
Si mai mult de atat, simt ca acolo imi ating centrul existentei si pot simti iubire pentru acea persoana speciala din viata mea, la cel mai sublim nivel.

Offline no_matter

• Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 10 Iunie, 2011, 11:40:38 pm »
E frumos ceea ce-ai scris aici Cristina , si sunt convins ca ai o personalitate complexa atat timp cat in sufletul tau exista acel loc frumos pe care ni-l descrii.. Exista si ceva anume (o emotie, un gand) ce-ai vrea sa transmiti dedicand persoanei dragi melodia asta?...

Offline CristinaVivi

• Vezi Profilul
« Răspuns #10 : 11 Iunie, 2011, 01:49:49 pm »
Da, ar fi ceva ce as vrea sa transmit prin melodia aceasta.
Eu sunt o persoana ce agreeaza singuratatea fizica, dar la nivel emotional pot supravietui doar numarand pana la "Doi". Am nevoie de iubirea lui ca de aer.

"In my secret life" suntem doar eu si el.

Offline no_matter

• Vezi Profilul
« Răspuns #11 : 14 Iunie, 2011, 08:30:26 pm »
Te-ai gandit vreodata ca toate aceste trairi le poti exterioriza?... te-ai gandit vreodata ca singuratatea fizica nu iti poate oferii libertatea de a radia iubire?... Ce iubesti defapt? Pe el? sau  locul frumos din sufletul tau in care te aflii tu si el?

Offline CristinaVivi

• Vezi Profilul
« Răspuns #12 : 25 Iunie, 2011, 07:37:59 pm »
Daca nu ar fi fost el in viata mea, nu ar fi existat locul acela in sufletul meu, iar el stie asta deja. Prin singuratate fizica m-am referit la altceva. Datorita unor circumstante obisnuite ale vietii nu putem fi tot timpul impreuna, dar asta nu ne impiedica sa tinem unu la celalalt. Locul acela din sufletul meu e locul in care il regasesc in momentele cand nu suntem impreuna. Poate ca am spus in prea multe cuvinte ce as fi spus mai scurt: "Este mereu in sufletul meu!".