Autor Subiect: Teoretizam prea mult?  (Citit de 3521 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Fleur-de-lys

• *
  • Mesaje postate: 13
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
Teoretizam prea mult?
« : 25 Decembrie, 2006, 10:37:19 am »
Sunt o multime de topicuri pe acest forum in care se incearca explicarea iubirii, se analizeaza, se argumenteaza pe baza a diverse teorii...si totusi esenta pare sa ne scape printre degete.

Multi se intreba "de ce s-a purtat X asa", " de ce a facut asta si nu aialalta", "de ce X nu este cum credeam eu"...cauta raspunsuri, explicatii. Si totusi rareori gasesc un raspuns satisfacator. Logica sentimentelor se pare ca nu poate fi explicata de logica ratiunii.
« Ultima Modificare: 27 Decembrie, 2006, 06:38:23 pm de Fleur-de-lys »

Offline charlie

• Mesaje postate: 1989
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
Re: Teoretizam prea mult (si inutil)?
« Răspuns #1 : 25 Decembrie, 2006, 11:47:28 am »
... se incearca explicarea iubirii, se analizeaza, se argumenteaza pe baza a diverse teorii...si totusi esenta pare sa ne scape printre degete.

asta pentru ca nu se poate explica, analiza si nici argumenta.
You believe but what you see
You receive but what you give

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1941
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
« Răspuns #2 : 25 Decembrie, 2006, 12:56:53 pm »
Parerea mea e ca exista totusi o logica a alegerii unui partener sau a celuilalt... Este o logica instinctuala mai mult (adica nu e constient/rational definibila).
Pentru unii se intampla sa iasa bine, pentru altii nu - dar nu exista o cheie a successului in iubire - general valabila tuturor. Tine de noroc, de asteptari, de rutina fiecaruia, de o gramada de alte chestii, de experienta sau de naivitate, de egoismul fiecaruia de a primi, sau de dorinta fiecaruia de a da de la el, si tot asa..

E o logica personala sa zicem.. si banui ca de aceea se discuta individual; nu exista doi oameni la fel, dar omul in general are cam aceleasi asteptari de la o relatie [pana la urma suntem fiinte sociale, si plaja de trairi e tot aceea reluata de mii de ani de poeti - deci variatia e mica] si astfel se poate discuta pe fiecare caz referintele de care avem nevoie sunt la indemana.

Offline Alia

• Mesaje postate: 266
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 26 Decembrie, 2006, 10:28:44 am »
"Logica sentimentelor se pare ca nu poate fi explicata de logica ratiunii." Iulian are dreptate. Fiecare persoana are propriile trairi, eu de exemplu desi am fost toata viata o cerebrala,am lasat undeva in urma ratiunea, am incetat sa mai tot analizez...si am simtit pur si simplu. Ceea ce spui tu ca este teorie, reprezinta de fapt experienta de viata a unor oameni, trairile lor, incearca sa citesti printre randuri, dar nu pragmatic..... cu siguranta vei avea ceva de intatat din experientele lor. Asta nu inseamna ca nu iti vei trai propria experienta. Totul este sa ai curajul de a incerca. Reteta fericirii o gasesti singura, din propriile trairi, care, probabil, nu va fi vesnica....sau poate da... cert este ca a trai momentul este minunat, chiar si amintirea ce ramane...candva iti va face bine pentru suflet. Apoi apare ratiunea, si analizand trairile, iti va ghida pasii pentru viitor, este confortabil sufletului tau ceea ce ai...ok, nu...atunci mergi mai departe, cu optimism, cu forta ce ai capatat-o, cu experienta ce ai dobandit-o.....

Offline Strumfita

• Mesaje postate: 867
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
Răspuns: Teoretizam prea mult (si inutil)?
« Răspuns #4 : 26 Decembrie, 2006, 01:19:08 pm »
 Unele lucruri/sentimente/trairi sunt date tocmai pentru a nu putea fi explicate, definite. Aici intervine misterul si totodata curiozitatea.Ce s-ar intampla daca ar exista o explicatie pentru fiecare lucru un parte, pentru fiecare traire?Nu ar mai fi nimic unic sau deosebit.
  Da, e bine sa incerci sa cauti o explicatie, sa-ti dai cu parerea, dar niciodata sa nu fii sigur pe tine ca acela este raspunsul corect si complex.
daca iti pun un nor in suflet o sa iubesti mai mult cerul?

Offline Semiramis

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 2884
  • dor de duca...
    • Vezi Profilul
Răspuns: Teoretizam prea mult (si inutil)?
« Răspuns #5 : 26 Decembrie, 2006, 01:45:00 pm »
din prostul obicei de a nu ne putea bucura de ceea ce avem, ne punem mereu întrebări şi astfel, nu ne mai bucurăm de nimic pentru că reuşim să trăim într-o neclaritate totală, fără început şi fără sfârşit.
am zis.
Whatever happens, happens for a reason!
Orice se intampla, se intampla cu un scop!

Offline suflet

• Mesaje postate: 362
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 26 Decembrie, 2006, 01:57:05 pm »
fiecare iubeste in felul lui ... fiecare primeste iubire in mod diferit ... deci fiecare are o explicatie unica, dar de cele mai multe ori neclara ... iubirea e un lucru foarte greu de explicat

:-* :-*
Nu dispera cand soarta te apasa
Si nici nu plange de al tau destin
Caci dupa chin viata-i mai frumoasa
Cum dupa ploaie ceru-i mai senin

Offline Alia

• Mesaje postate: 266
  • LoveTime.Ro
    • Vezi Profilul
Re: Teoretizam prea mult?
« Răspuns #7 : 02 Ianuarie, 2007, 12:36:20 pm »
Asa este...dar este minunat de..trait. ;)

Offline valentina

• Mesaje postate: 857
  • Frumusetea cerului intr-o zi de vara
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 03 Ianuarie, 2007, 06:58:34 pm »
             Iubirea este un sentiment.
             Ar trebui sa nu mai incercati sa gasiti explicatii pentru ea.Simtiti-o pur si simplu.Cand vine deschide-ti-va sufletele atat de dornice de iubire.Uneori nici nu ne dam seama ca e chiar la cativa pasi de noi.Cautam de multe ori mult prea departe,iar ea e atat de aproape.
             IUBITI pur si simplu.Nu mai teoretizati atat...Lasati-va atinsi de aripa Ingerului iubirii.
Iubirea , isi intinde aripa in zborul nesfarsit al timpului !
Eu sunt doar o mica particula dintr-un atom ...
sunt praf de stele in trecerea mea grabita prin lume

Offline Lorelei

• Mesaje postate: 3060
  • N.
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 03 Ianuarie, 2007, 09:15:31 pm »
"Le coeur a des raisons que la raison ne connait pas" (B. Pascal)
Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

Offline amelie

• Mesaje postate: 628
  • omul stie mai mult decat intelege
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : 04 Ianuarie, 2007, 09:57:30 pm »
inima cunoaste ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste....imi cer scuze daca am tradus ceea ce ai spus , Lorelei, dar mi-a placut foarte mult acest citat....si in franceza dar mai ales in limba romana...m-am gandit mult la ceea ce spune si am ajuns la concluzia ca are mare dreptate...de foarte multe ori facem din iubire ceea ce poate n-am face altfel....ce n-am indrazni sa facem cand nu iubim...asa ca indemnul meu ca si al lui valyusck este : iubiti pur si simplu!
doar pentru ca toate pasarile au aripi, nu inseamna ca zboara toate la aceeasi inaltime...