Autor Subiect: Tot ceea ce este interzis  (Citit de 2763 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline andalusia

• *
  • Mesaje postate: 24
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
Tot ceea ce este interzis
« : 29 Iunie, 2010, 07:45:06 am »
Oare de ce ceea ce este interzis atrage infinit mai mult decat ceea ce este permis? De ce ne dorim intotdeauna ceea ce e dincolo de domeniul nostru de atingere, ceea ce ne e inaccesibil si departe? Ce taina are sufletul omului de il face sa devina, in timp, atat de nepasator la frumusetea care ii devine accesibila? Sau care e secretul celor ce fac exceptie de la aceasta regula.

Si cum astazi google ne anunta ca intr-un 29 iunie s-a nascut Saint-Exupery, iata si un citat relevant: "Numai acolo unde femeia poartă văl te arde dorinţa de a-i citi chipul."

Offline cristi_30

• **
  • Mesaje postate: 35
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
Răspuns: Tot ceea ce este interzis
« Răspuns #1 : 29 Iunie, 2010, 01:28:01 pm »
Citat din: andalusia
Oare de ce ceea ce este interzis atrage infinit mai mult decat ceea ce este permis? De ce ne dorim intotdeauna ceea ce e dincolo de domeniul nostru de atingere, ceea ce ne e inaccesibil si departe?
Cred ca, in aceasta lume, oamenii se formeaza intr-un spirit al cenzurii si al controlului. Niciodata nu ni se spune ce sa facem, ci doar ce sa NU facem (deci, eliminand variantele interzise, ne ramane sa facem restul). Astfel, dupa parerea mea, apare curiozitatea, ce duce la dorinta de a demistifica, de a "desface" ceea ce e "impachetat" atat in mister, cat si in necunoscut. Dorinta de a cunoaste cat mai multe lucruri poate fi un alt motiv.

Citat din: andalusia
Si cum astazi google ne anunta ca intr-un 29 iunie s-a nascut Saint-Exupery, iata si un citat relevant: "Numai acolo unde femeia poartă văl te arde dorinţa de a-i citi chipul."
Da, frumos spus :) Ceea ce se ascunde e mai interesant decat ceea ce e evident. De ce? Probabil e o trasatura a fiintelor vii.
dragostea asta...