Autor Subiect: femeile pun mai repede suflet decat barbatii?  (Citit de 2589 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline un om

• Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
femeile pun mai repede suflet decat barbatii?
« : 27 Iulie, 2010, 08:18:03 pm »
aceasta este una din intrebarile pe care mi le adresez cel mai des... femeile pun mai repede suflet sau barbatii nu arata acest lucru? eu inca nu am gasit raspunsul...

Offline Crissu Crx

• Mesaje postate: 9
  • Gen: Femeie
  • 10x 4 acting like u cared...
    • Vezi Profilul
Răspuns: femeile pun mai repede suflet decat barbatii?
« Răspuns #1 : 27 Iulie, 2010, 09:32:36 pm »
eu sunt de parere ca femeile [in general] pun mai repede suflet intr-o relatie decat barbatii. vorbesc din proprie experienta.  :-*
daca vrei sa fi iubit,iubeste!

Offline snow_flake

• *
  • Mesaje postate: 11
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 28 Iulie, 2010, 12:49:09 pm »
mai repede, nu stiu .. dar stiu sigur ca si ei pun, si chiar si barbatii sufera  :D

Offline viulian

• Administrator
  • Mesaje postate: 1942
  • Gen: Bărbat
  • :)
    • Vezi Profilul
    • http://www.hex.ro
« Răspuns #3 : 28 Iulie, 2010, 08:28:02 pm »
Stiu si eu ... citisem pe un site mai dedemult o zicala care mi-a ramas in minte: femeile nu mint, barbatii nu asculta. Se aplica in cazurile in care femeia incepea sa fie nemultumita de relatie, si cumva, daca esti atent, poti sa prinzi semnalele. Numai ca barbatii se culca pe o ureche pentru ca femeia e inca disponibila si atunci... daca barbatii ar 'asculta' (descifra semnele nemultumirii), ar putea preveni deraierea relatiei.

Asa ca eu cred ca toti punem la suflet, dar depinde cine iubeste mai mult :D ala iarta mai multe.

Offline alexia

• Mesaje postate: 870
    • Vezi Profilul
    • Inainte de toate, fii OM!
« Răspuns #4 : 01 Septembrie, 2010, 10:45:48 pm »
Ca intotdeauna, ai mare dreptate, Iuliane!
"Ceea ce nu ma ucide, ma face mai puternic."

Offline Ivonne

• *
  • Mesaje postate: 26
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 20 Octombrie, 2010, 07:03:11 pm »
Hm..nu cred. Si vorbesc ca femeie. Cum o femeie sufera ,asa si un barbat. Diferenta este ca barbatii sunt un pic mai superficial,dar sa nu generalizam..la fel poate fi si o femeie.
Nu cred ca se poate preconiza asta. Uite...in relatia mea cel putin,el a fost primul care a inceput sa tina la mine,fapt ce m-a surprins si pe mine. Presupun ca difera de la caz la caz.

Offline Kenan

• Mesaje postate: 51
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 21 Decembrie, 2010, 02:55:35 am »
Depinde de femeie,si de barbat.
Intr`adevar,din ce am vazut eu,femeile pun mai mult suflet decat barbatii.

Probabil va intrebati si de ce.

Raspunsul e simplu,tine de logica elementara.
Eu stiu asa: Barbatul este intruchiparea fortei,a puterii,si a hotararii.Treburile de forta,razboaiele,hotararile de neclintit si puterea de conducere le apartine barbatilor.Femeia a fost facuta pentru completarea acestei rase...ea reprezinta puritatea,frumusetea,delicatetea si inteligenta.Barbatii sunt mai duri,mai instinctivi...femeile sunt mai delicate,mai inteligente si mai rabdatoare.Totodata,barbatii,prin puterea si ingamfarea lor,devin orgoliosi,mandrii...uita ca defapt,femeia ii completeaza.Femeile sunt mult mai simtitoare decat barbatii,de`asta si`au asumat rolul de mame.:P

E mult de explicat,si n`am cuvintele necesare.E o chestie instinctiva a barbatului...unii dintre noi iubesc femeia.Printre care,(fara modestie),si eu.Iubesc femeia prin definitia ei,nu prin reprezentarea ei...Femeia da culoare vietii...sau cel putin asa vad eu lucrurile.

In concluzie,sustin ideea ca femeile pun mai mult suflet decat barbatii,dar asta nu e regula general valabila.:P
Femeia: "Hai sa jucam v-ati ascunselea!"
Barbatul: "Hai.../:)"
Femeia: "Faci pariu ca nu ma gasesti?:>"
Barbatul: "Da` faci pariu ca nu te caut?:|"

Offline Diana Nistor

• Mesaje postate: 100
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 21 Decembrie, 2010, 07:30:25 am »
Poate ca autorul mesajului de mai sus are dreptate. Poate ca altfel s-ar fi scris istoria acestei  lumi daca la forta, puterea, hotararea atator regi, imparati, presedinti, directori, generali de armata, etc.  s-ar fi adaugat  un pic din inteligenta femeilor. Din pacate, istoria spune ca nu prea au fost asemenea cazuri.  
Cu toate astea, vorba lui Tutea, "mentorul meu este Regele Solomon" si nu stiu de vreun om (barbat sau femeie) care sa-l fi intrecut  sau macar sa-l fi egalat in intelepciune (inteligenta).
Si imi mai aduc aminte de o vorba mult prea verificata a lui Napoleon, legata de femei in general. Dar aia n-o citez ca prea o stiti bine cu totii!   :police:

Revenind la topic, cred ca sensibilitatea femeii isi are radacinile in insinctul matern, in instinctul de perpetuare a speciei.  Femeia isi alinta, dezmiarda, alina copilul, sotul, parintii si cultiva prin asta sensibilitatea emotionala.
« Ultima Modificare: 21 Decembrie, 2010, 07:40:16 am de Diana Nistor »
"Decat urat, prost si sarac, mai bine frumos, destept si bogat."

Offline sulty

• *
  • Mesaje postate: 16
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 21 Decembrie, 2010, 02:34:58 pm »
Depinde de situatii! Desi nu credem, noi femeile tindem sa credem ca barbatii nu isi arata sentimentele, si implicit nu pun la suflet. Nu am foarte multa experienta in ale dragostei, insa pana acum am intalnit baieti care nu au pus la suflet, si baieti(un baiat) care au pus la suflet. Barbatul este o enigma, asa cum si noi femeile suntem pentru ei tot o enigma, suntem diferiti unii fata de ceilalti, nu stim cu exactitate ce se ascunde in inimile noastre si ce vrea cu adevarat. Un raspuns concret cred ca nimeni nu poate sa dea, pentru ca oamenii sunt diferiti in privinta corasonului. :) 

Offline Kenan

• Mesaje postate: 51
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 22 Decembrie, 2010, 03:07:11 pm »
Te contrazic.Barbatii nu sunt o enigma.
Suntem atat de previzibili...atat de prost-crescuti...vai doamne,uneori mi`e rusine cu rasa mea.
Nu,barbatul nu este o enigma.Barbatul,oricare ar fi ala,odata cunoscut,devine o foaie transparenta,prin care poti vedea orice.Suntem absolut previzibili,dupa ce ai apucat sa ne cunosti.
Femeia = o enigma?...asta da.Nu stiu de ce,dar femeia intotdeauna are un mic secret...un trecut...ceva de ascuns...e ceva fascinant,si totodata enervant.:P

In afara de asta,nu stiu daca ati observat,dar una dintre diferentele dintre femei si barbati este ca femeia este dinamica.Intotdeauna femeile vin cu noi idei,intotdeauna femeile redecoreaza casa,intotdeauna femeile pun masa intr`un anumit fel,intotdeauna diferit,intotdeauna special.
Barbatul este monoton...noi semanam mai mult cu animalele de prada.Ne nastem,crestem,vanam,murim.Cam la asta se rezuma totul...locul de munca nu poate fi schimbat,din pricina nesigurantei masculine,ce ne caracterizeaza...drumul cu masina devine o obisnuinta...tot felul de chestii banale,monotone,si urate.(Apropo de asta,cred ca intelegi acum,viulian,de ce sunt mai excentric.Urasc banalul si monotonia.)
Repet ce`am mai spus: Femeile aduc culoare in viata noastra.:)
Femeia: "Hai sa jucam v-ati ascunselea!"
Barbatul: "Hai.../:)"
Femeia: "Faci pariu ca nu ma gasesti?:>"
Barbatul: "Da` faci pariu ca nu te caut?:|"

Offline sulty

• *
  • Mesaje postate: 16
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : 23 Decembrie, 2010, 12:47:21 pm »
Mey in anumite privinte si barbatii sunt o enigma, dar femeia nu se lasa pana nu descopera acea enigma; aceasta e diferenta. Daca petreci mult timp alaturi de o femeie ajungi sa o cunosti, si oarecum ii descoperi acea enigma, sau poate nu, asta depinde de tine, cu cat procentaj te implici in acea relatie. Este adevarat ca noi aducem ceva nou in vietile barbatilor, dar noi cand suntem cazute la pamant, cine crezi ca ne ridica? Tot voi, cu blandetea si rabdarea voastra, bineinteles in unele "cazuri de barbati". Toti o sa devenim la un moment dat monotoni, si mereu trebuie sa apara ceva care sa ne scoata din acea monotonie, pentru ca altfel nu am mai numi viata. :)

Offline bel-marduk

• *
  • Mesaje postate: 17
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : 18 Ianuarie, 2011, 10:20:55 am »
da, eu sunt 100% de acord ; 50%+1 femei pun suflet mai repede si 50%-1 barbati pun suflet mai repede, adica femei sunt mai multe (+1) :police:
totul e relativ, si relativul e relativ.

Offline bel-marduk

• *
  • Mesaje postate: 17
    • Vezi Profilul
« Răspuns #12 : 18 Ianuarie, 2011, 10:24:16 am »
prietena mea spune ca femeile pun mai repede scopul casatoriei, de aceea ...
totul e relativ, si relativul e relativ.

Offline valentina

• Mesaje postate: 855
  • Frumusetea cerului intr-o zi de vara
    • Vezi Profilul
« Răspuns #13 : 19 Ianuarie, 2011, 09:19:42 pm »
Depinde de fiecare om , de ceea ce-si doreste fiecare .Eu zic ca suntem jumi -juma ,sunt si femei si barbati care pun suflet .
Iubirea , isi intinde aripa in zborul nesfarsit al timpului !
Eu sunt doar o mica particula dintr-un atom ...
sunt praf de stele in trecerea mea grabita prin lume